1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Jakobien Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Jakobien tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    Herkeze merhaba ilk deniz akvaryumu kurulumu olacak. Yardımlarınızla bu işi beraber sonlandırmak niyetindeyim.

Tank hazır: 130x50x50

Kum : ******

Tuz : ******

Kafa motoru Newjet 4500

Aydınlatma 4x54 Giesemann Matrix II

Dalga motoru:Tunza 6065

Ps:?

Kaya:?

Bakteri kültürü: ?

Son kalan 3 malzemeye henüz karar veremedim desteklerini bekliyorum 15-20 civarı balık ve lps tankı planlıyorum.Yardımlarınız için teşekkürler.

2. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    PS Buble King Double Cone 180 sizin işinizi görür.
    Kaya için Seramik kayaların canlanması Coralin alg kaplanması baya uzun sürüyor o yüzden tavsiye etmem onun yerine kürlenmiş canlı kaya kullanmalısınız. Fakat görsellik ve çevrecilik benim için daha önemli diyorsanız ozaman seramik.
    Bakteri kültürüne gerek bile yok.

Okurt bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Eğer daha akvaryumu yaptırmadıysanız ve yerleştireceğiniz yer uygunsa kesinlikle 130x70x50 yaptırın.

Mustafa arkadaşımıza kesinlikle katılıyorum, canlı kaya en iyi seçim tabi istediğiniz şekil ve peyzajı canlı kaya ile oluşturmak zor ama akvaryum dengesi ve hızlı korallin yapısı için canlı kaya şart.

4. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    Akvaryum yapıldı

Güvenilir canlı kaya alabileceğim yerler neresidir?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum Portalı sayfalarında alıntı yayınlamak yasaktır. Bu açıdan kurulum öneri alıntısı silinmiştir, her kurulumun kendine has unsurları bulunur. Verilen maddeler halindeki öneriler sıradan genel uygulamalardır.

Bakteri kültürü olarak akvaryuma girdi zorunlu değil. Canlı kayanın anlamı içinde bakteri barındırması yatar, bu da ortaya bakteri değil, bakterilerin beslenmesi gerektiğini çıkarır.

Erdem. bunu beğendi.
  6. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bu arada, sump yapıldımı?
    Tatlı su reservuarı hazır mı?
    Tatlı su ekleme cihazınız var mı?
    Refraktometremi, tuz ölçer mi düşünüyorsunuz?
    Isıtıcınız hazır mı?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Hakan bey foruma öncelikle hoşgeldiniz, kurulumunuz da dilediğiniz gibi ilerler umarım. Eğer 15 - 20 civarı balık ve lps diyorsanız Ps mutlaka kaliteli olmalı. Kayalarınızın canlı olması çok yerinde olur. Canlı kaya olduğu takdirde düzenli bakteri kültürü girişinize gerek kalmaz diye düşünüyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    Canlı kayayı koyduk tamam beslememiz lazım ise nasıl yapacağız tam acemi sorusu oldu bu:)

Sump için bu akşam ustanın yanına gideceğim iki gözlü bir sump yapmayı planlıyorum.

-Tatlı su su seviye şalteriyle sump seviyesini sabit tutacak takviye yapacak.tatlı su otomatik dolacak.
    -Isıtıcı hazır
    -Rafroktometre alacağım.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Ekstra birşey yapmanıza gerek yok, ufak ufak canlı girişleri ile akvaryumunuzda biyolojik süreçler başlayacaktır. Tabi ileriki dönemlerde bakteri besini için votka, organik asitler ve biopellet uygulamaları gibi gelişmiş uygulamalar var ama şimdilik kurulum aşamasında bunlara kafayı hiç yormayın.Sadece isim olarak bilin diye söyledim. Şu anda odaklanılacak nokta sağlıklı bir ilk canlı giriş seviyesine ulaşmak. Bu 2-3 haftalık bir süreç, bu süreç sonunda temizlik ekibini, belki ilk ayın sonunda da ilk balık ve mercanları akvaryuma alabileceksiniz.

Canlı kaya mevzusu önemli ne kadar kalite kaya o kadar iyi akvaryum:

Akvaryumu canlı kaya ile kurmuştum elimdeki canlı kayalar son bir yılda iyice olgunlaştı, o kadar sağlıklı ve bir sistemi o kadar iyi idame ediyorlarki geçen ay yaptığım tank değişikliğinde canlı kayalarımı doğrudan yeni kurulmuş sisteme su bile aktarması yapmadan tamamen taze su ile hazırlayıp taşıdım. Akvaryum kaldığı yerden aynen devam etti en küçük bir yeni kurulum belirtisi (diatom, bulanıklık, ...vb.) yaşanmadı. Kayalar işte bu denli önemli.

murat parin, MOVACIKLI ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Tatlı su haznesini biraz büyük yaptırmanızı tavsiye ederim en az 45 lt gibi. Çünkü, tatile gittiğinizde, bu su sizi 10 -12 gün idare etmeli. Yoksa çok sıkıntı çekersiniz haberiniz olsun.

Okurt, halilkocan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    50 lt yaptırıldı :)

12. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    Sona doğru yaklaşıyorum tüm ekipmanları tamamladım ps ati kaya carribian south sea +fuji canlı kaya takviyesi pradibip start up alındı çarşamba büyük gün:)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun bakalım, sağlıklı bir kurulum olur inşallah.

14. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    Teşekkürler umarım herşey yolunda gider sizce test almam gerek var mı?

15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Tabiki gerek var...ph,kh,ca,mg,nitrat,nitrit,amonyak ilk alacağınız testlerdir

16. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Ozan abi, su daha dönecek anladığım kadarıyla. Testlerin acelesi yok diyebilirmiyiz ?

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hayırlı olsun kurulumunuz. İster şimdi alın ister 20 gün sonra ama elinizin altında durmasın da fayda var.

18. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Aynen Halil e katılıyorum...:okey:

19. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    Benim kullanacağım kaya carribian south seas kaya (dry kaya) bunu canlı kaya ile desteklemem gerekir mi yada başka bir değişle hiç canlı kaya tanka sokmayayım mı ?:)

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi canlı kaya kesinlikle ekle ilerde akvaryum oturdu mu dizayn yaparsınız hoşlanmadığın canlı kayaları sumpa bırakırsın orada işlerine devam ederler...:)

Sayfayı Paylaş