1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon balığı kuyruk hastalığı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde huzeyfe tarafından 27 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. huzeyfe

huzeyfe

İsim:
    huzeyfe
    Arkadaşlar merhaba ;

2 hafta önce bi akvaryum aldım.Yeni başladığım için bakımı kolay olan japon balıklarıyla başladım.Son 3 4 gündür 1 tane balıgın kuyruk kısmında siyah bi çizgi gibi birşey belirti sonra kuyruğun üst tarafı kısalıp saydamlaşmaya başladı.Tam olarak ne olduğunu anlayamadım.Forumda kuyruk çürümesi denmiş ama emin olamadım.Acaba ne sorunu var bakabilirseniz çok sevinirim.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim...

[video=youtube_share;ov9bAAU_4iA]http://youtu.be/ov9bAAU_4iA[/video]

2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Cevap: Japon balığı kuyruk hastalığı

Hergün su değişimi yapmak yerine 2-3 günde bir yapın tabi su eğer ilaçlı ise ;değilse hasta balığınızı diğer balıklardan ayırınız.ve ilaçlamaya orada devam ediniz,Akvaryumunuz hakkında birazdaha bilgi vermelisiniz ki forum üyeleri duruma çözüm için tecrübelerini paylaşsınlar;
    balığınızın davranışlarında anormal bir değişiklik yok ise fazla sıkıntıya değmez ,mevzu olan sadece renk değiştirme (yüzgeç ve kuyruk gibi uzuvlarda siyahlaşma)ise suyun kalitesini arttırmakta fayda var haftada bir 1/4 oranında dinlenmiş su ile akvaryumunuzun suyunu değiştirin,değiştireceğiniz 1/4lük su akvaryumun dibinden çekilmelidir(dip çekikim aparatları mevcutturr akvaryumcularda 5-6 TL civarında),ayrıca yemleme de çok önemlidir aşırı yemleme yapılmış ise gereksiz bakteri çoğalmasına neden olabilir.Diğer bir noktada akvaryumdaki suyun sertliğidir,japonlar çok yumuşak suyu sevmezler akvaryumnuzda kaya bulundurmanız suyun sertkliğini arttıracaktır24 derece ısıya sabitler, sık su değişimi yapmaz ve ilaç kullanmaktan vazgeçerseniz kuyruktaki kan oturması geçer. Genellikle su değişimi abartıldığında japonlarda kuyrukta kanlanma oluyor.

3. huzeyfe

huzeyfe

İsim:
    huzeyfe

hocam cevabın için çok teşekkür ederim.gayet açık ve bilgilendirici...

Balığın davranışlarında herhangi bir anormallik yok,aksine dış filtreyide bağladıktan sonra çok daha neşelendiler.ilk haftada su değişimi çok yapıldı.Sanırım bu yüzden hastalık başladı.Elimde dip su çekimi yapabileceğim aparatlar mevcut.Dediğiniz gibi 4 tane 5 lt'lik su bidonuna suyu koydum şuan haftaya çarşamba günü dediğiniz gibi 1/4 oranında su değişimini yapıp yemlemeyede dikkat edeceğim.Balıkları gözlemledikten sonra sonucu burayada yazacağım...

4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

:cekingen:Yardımcı olabildiysem Ne mutlu:cekingen:

5. huzeyfe

huzeyfe

İsim:
    huzeyfe

Arkadaşlar suyumdan örnek alıp bizim buradaki akvaryumcuya götürdüm.Ankaragücü arkadaşımızın dediği gibi Suyu inceledikten sonra çok fazla kimyasal olabileceğini kimyasalların balığın hassas olan özellikle kuyruklarına zarar verebileceğini söyledi.(ben hastalık ve bakteri üremesin diye "Marine mavi mürekkep ve mikofish" kullanıyordum).Bide akvaryumun içinde sivri kesici maddeleri akvaryumdan çıkarmamı ve suyu tamamen değiştirip filitrelerimi temizlemem gerektiğini söyledi.Dipteki tüm sivri çakıl taşları v.s çıkarıp beyaz kum serdim.Filtreyi tamamen temizleyip suyu değiştirdim.Ve gerçekten 2 gün içinde inanılmaz bi iyileşme gösterdi.Suyun sıcaklığınıda "ankaragücü" arkadaşımın dediği gibi 24 dereceye çıkardım.Gelişmeleri bildirmek istedim.Benim gibi olan arkadaşlar dikkat ederlerse yazdıklarıma,gelişme gösterebilir...

Ayrıca akvaryumcu ısrarla suya kimyasal madde atmaktan kacınmamı ve bu tarz ilaçlamaları ayrı bi tankta yapmamı söyledi.

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

O Gittiğin akvaryuumcuyu tebrik ettim şahsen yani diğer petshopcular bunu yapmıyor nasıl para kazanırım diye bakıyorlar adamı deli ediyorlar suyun tamamını değiştirmeyin bence Yarısını değiştirin yarısına Hazır su veya 2-3 günlük dinlenmiş su ekleyin İnşallah en kısa sürede hastalıkda düzelir.

7. huzeyfe

huzeyfe

İsim:
    huzeyfe

Evet 10.ncu gün oldu.Dün akşam iyice inceledim balığımı.Şuan tamamen iyileşti arkadaşlar.Haber vermek istedim...

8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Hadi bakalım Gözün Aydın Abi :helalolsun:

Sayfayı Paylaş