1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balığı Pamuk Benzeri Hastalık

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde bolamer tarafından 29 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. bolamer

bolamer

Yer:
    istanbul
    İsim:
    meryem meryem
    Canlıdaki Belirtiler:1 hafta önce solungacının hemen yakınından beyaz pamuk gibi birşey çıkmaya başladı.yaklaşık birkaç saat içerisinde vücudundan tamamen attı.hareketlerinde ve iştahında o zaman birşey yoktu.internetten ve forumlardan araştırdığım kadarıyla mantar olabiliceği olasılığı üzerinden tedavi uygulamaya çalıştım.ancak pamuk benzeri şeyi vücudundan attıktan sonra tekrarlamadı ama iştahı kesildi.yem yemiyor.hareketsizleşti.ve dünden beri de yüzgeçlerinde kararmalar başladı.

Akvaryum Kapasitesi (litre):15
    Akvaryumdaki Diğer Canlılar:1 adet japon balığı
    İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:contra-ıchthyo 3 gün.kaya tuzunu da 4 gündür kullanıyorum

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :su değişikliğini 2 haftada bir yapıyorum normalde 1/3 oranda.ancak rahatsızlığı sebebiyle daha sık yapıyorum artık.su değerlerinin ya da kalitesinin iyi olmadıgından endişe ettiğimden iç motorunu ve su düzenleyicisini değiştirdim.
    parpuz.jpg Çok korkuyorum lütfen yardım edin balığımı kaybetmek istemiyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Meryem hanım merhaba, geçmiş olsun öncelikle. Tabanda duran beyaz çakıllar son derece zararlı, özellikle tamamen kapalı yüzey taş parçaları oldukları için biyolojik alan bu tarz akvaryumlarda hiç bulunmaz. Yapılan yemleme sonrası, biraz da fazla kaçırıldığında akvaryumda inanılmaz yakıcı madde birikmesi veya ortaya çıkması yaşanır. Balık veya balıklar uzun vade de buna tepki verir.

Bence ince mercan kırığı kum kullanın ve kum değişim ardından %40 su değişimi yapın. Damacana su kullanın bu işlem sonrasında. Balığın mantar olan bölümlerini yakmayan çocuk tentürdiyotu ile yavaş ve dikkatlice silin.

bolamer bunu beğendi.
  3. bolamer

bolamer

Yer:
    istanbul
    İsim:
    meryem meryem
    Teşekkür ederim.Çakılları değiştireceğim.Siyahlıkların mantar mı yoksa parazit mi olduğundan emin değilim.İki durum için de önermiş olduğunuz tentürdiyot işe yarar mı?Bir sorum daha olacaktı, tentürdiyotu nasıl uygulamam gerektiği hakkında biraz detay verebilir misiniz?Tecrübeli değilim bu konuda.Balığıma bunu nasıl uygulamalıyım?Yardımınız için çok teşekkür ederim.Son olarak iç motoru kapatmalı mıyım?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İç filtrenizi kapatmak orun değilsiniz. Sorun mantar hastalığı kanımca tam görünmüyor olsa da, balığı ıslak bez üzerine alarak tentürdiyotu pamuklu beze dökerek mantarlı bölgeleri bez ile fazla bastırmadan temizlemek mümkün. Kum değişimi ardından suyun yarısına yakın veya yarısının biraz üzerinde değişimini mutlaka yapın. Balığınızı beslerken dikkatli olan ve bu işlemler sonrası yemlerine sarımsak suyu emdirerek vermeye çalışın.

bolamer bunu beğendi.
  5. bolamer

bolamer

Yer:
    istanbul
    İsim:
    meryem meryem
    Çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz.Tentürdiyotu siyah noktalara uygulayacağım.Peki ne kadar süre devam etmeliyim bu işleme.Kararmalar yok olacak mı bir süre sonra?Son birşey daha soracaktım.Kullandığım yem sera goldy color spirulina renk yemi,önerebileceğiniz başka bir yem var mı?İştahsızlaştığı için belki yeni bir yem birazcık yemeye teşvik edebilir.
    Akvaryuma ısıtıcı koymam gerekir mi?Japon balıkları için önerebileceğiniz uygun ortam koşulları için birkaç tavsiye daha alabilir miyin?Çok fazla soru yağmuruna tutuyorum özür dilerim..Herşey için tekrar teşekkür ederim.

6. bolamer

bolamer

Yer:
    istanbul
    İsim:
    meryem meryem
    Akvaryumun resmini de ekledim. akvaryum.jpg

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Geçmiş olsun meryem hanım. Temel abi bilgileri vermiş zaten, eski bir japon beslemiş biri olarak bukadar çakıl taşı kullanmanıza gerek yok , japon kumla oynamayı sever ama temel abinin dediği gibide biyolojik alan önemli. İllede bunları kullancam diyosanız kalınlığı azaltın sadece taban camında aralıklarla olsun kumunuz çok fazla ..

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş