1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon balığı ve blanket moss uyumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ilker kapucu tarafından 8 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Merhaba,

Japon balıklarımın bulunduğu 30 lt'lik 40*30*30 luk akvaryumumun zeminini blanket moss döşemek ilaveten de nano yosun topu, tilki kuyruğu ve rotala walici de koymak istiyorum ne dersiniz Japonlar çıldırır mı ?

Bir de beyaz kum vardı zeminde üzerine siyah demirli kum döksem sorun olur mu yoksa komple değiştirmem mi gerekli ?

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Baştan başlayarak sorulara cevap vermeye çalışıyim :) japonlar o kadar Moss olan akvaryumda sizi biraz üzebilir. Japonlar çok bitki uyumlu balıklar değil bildiğim kadarıyla. Hiç bitkili akvaryumda japon beslemedim ama japonlat o mossları durmadan didikler bence. Japon akvaryumlarında genelde anubias ve fern gibi ser yapraklı bitkiler kullanılır. O ölçüler de uzun vadede japonlara sıkıntı çıkarır. Japonlar bildiğimiz gibi hızlı ve çok büyüyen balıklardır. o tasarıma bir grup tetra almanızı öneririm. Özellikle benim tercihim WCMM ve Werneri olurdu. Onun dışında sadece o bitkileri kulanacaksanız zemine besin içerikli bir takviye yapmanıza gerek yok. Mosslar ve tilki kuyruğunun zeminle hiç bir bağlantısı yoktur zaten tilki kuyruğunun kökleri de yoktur. Rotalayı da yeterli ışıkla ve sıvı gübreyle sağlıklı yetiştirebilirsiniz. Kolay gelsin...

ilker kapucu bunu beğendi.
  3. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    teşekkür ederim cevap için. O zaman zemini java moss kaplayıp orta kısma aralıklı iki tane anubias koysam güzel olur sanırım. Peki java moss'u 1 adet 10x10 luk tele sarılı alsam bir köşeye koysam kendi kendine akvaryumun zeminini komple kaplar mı yoksa bütün zemini kaplayacak kadar 12 parça 10x10 moss mu koymam gerekli. Nasıl yapayım.

4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Egemen gerekli herşeyi söylemiş.
    Javadansa blanket tercih edin, illa ki yosun koyacagm derseniz. Blanket en kısa yapılı, haliyle yenilmesi en zor olan moss türü japonlar için. Javanın üstünde ineklerin otladığı gibi otlarlar gün boyunca :)

EgemenKARAA ve ilker kapucu bunu beğendi.
  5. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Tek parça alırsanız kaplar evet zamanla ama bir kaç yılınızı alır o da en iyi ihtimalle :)

6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Japonlar izin verirse tabi :)

EgemenKARAA bunu beğendi.
  7. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    :koptum:

ben genede bir deniycem java moss kaplamayı bakalım nabıcak japonlarımız. 3 parça zemine (30x30 olucak) bir parçada kayayaya sarıcam bakalım gelişmeleri yazarım.

ka2n bunu beğendi.
  8. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Aynen öyle Kaan, direk mossu kopartamasa bile yeni çıkan açık yeşil filizleri koparırlar bence. Ama denemek lazım tabi. Mossların tadı genel olarak acıdır çoğu balık yemez. Sadece tadına bakmaya çalışırken dağıtır. Ki benim karidesler bile zaman zamana çıkartıyor bir kaç parça Moss :)

ka2n bunu beğendi.
  9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Egemen, mosslar acı, sazlar acı, amazon acı, fern vs zaten zehirli ama, japonlar herşeyi yiyor. Yiyemedi mi, koparıp bırakıyor, bir nevi diş kaşıma :)

10. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    zaten en büyük zevkleri taşları dipten ağzına alıp yukarıdan fırlatmak :) iyi bağlamam gerekicek javaları tadını beğenmiyorlarmış galiba ama koparma ihitmalalleri yüksek

EgemenKARAA ve ka2n bunu beğendi.
  11. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Riske girmeden komple tür değişikliğine gittim :)

20 lt tankta (35*30*25) 2 lepistes 2 moli 2 melek bir çöpçü var. Zemini komple cuba kaplayıp, arka kısma 20 tane kadar cabomba çamlarından dikicem. 4 kökde lobella orta arka kısma.

c02 difüzörü de sipariş verdim. ISTA CO2 TUP REAKTOR SET. 1 tüp co2 ve difüzör mevcut içerisinde.

Bitkiler bugün geldi akşama ekicem. Yanlız balıklar içindeyken ekmem de sorun olur mu ? birde çok küçük ama bu çöpçü arkadaş kübaları yerinden çıarabilirmi ?

birde ışık Roxin Su Altı Floresan 6w 30cm Pembe var kalsın mı değiştiriyim mi ne dersiniz. Akvaryum oldukça fazla gün ışığıda alıyor.

kum Doğal Akvaryum Kumu 1-2mm Beyaz 1kg.

Düzenleme: 6 Mayıs 2015
  12. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Hocam sormadan çok hızlı bir girişimde bulunmuşsun. Cuba şu anda o imkanlarda rulet oynamaya benziyor. Dalgıç floresanla imkanı yok yetiştiremezsin. Tabanda hiç bir besin yok en azından bir misket gübre eklemek lazım. Onun dışında NPK ve demir gubresi edinmen lazım. Co2 istanın tüp değilde sprey setini kullandım çok verimli değildi ama tabi arada fiyat farkı çok tüp işini fazla fazla görecektir. Ayrıca cuba tutmadan cory durmadan çıkartır. Hatta melekler ve diğerleri de didiklerlen çıkartır

13. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Hadi ya ekmiş de bulundum :( haftasonu ışığı Phillips daylight 6500 le değiştiricem, gübreyide en kısa sürede ilave edicem şanssızlığım yakınlarımda akvaryumcu yok :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Philips tornado ampullerden iki tane alabilirseniz çok iyi olur. Gubre olarak açıktan alın hepsini toz halde bence suyla kendiniz karıştırın. Balıklar bence sıkıntı çıkartır hemen bile fark edersiniz

15. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Ekeli üç dört saat oldu hiç yaklaşmadılar cubalara çamların arasında geziniyorlar. Cubaları biraz yığın halinde 3 parça gömdüm hoşuma gitmedi galiba hiçbirinin

16. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Cubaları öbek olarak değil de olabildiğince tek tek ve aralıklı dikerseniz daha hızlı ve sağlıklı sonuç alırsınız

17. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Bende yemesinler diye öbek öbek koymuştum çıkarıp dağıtıyım mı ? [​IMG][​IMG]

18. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Olabildiğince tek tek dikerseniz tabanı komple kaplaması kolaylaşır. Daha hızlı şekilde adapte olup yayılmaya başlarlar

19. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu
    Akvaryumun üstündeki plastik kapağa led şerit yaptırsam ışık açısından verimli olur mu? Ne dersiniz. Yoksa florasan şart mı ?

20. ilker kapucu

ilker kapucu

İsim:
    ilker kapucu

Sayfayı Paylaş