1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon balığımın hastalığını anlıyamıyorum yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde JaponcuyuzBiz tarafından 13 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. JaponcuyuzBiz

JaponcuyuzBiz

İsim:
    emre yardımcıer
    Meraba arkadaşlar,

Daha 1 hafta yeni oldu alalı japon balığımda hiç bi sorun yokken birden sağ gövdesinde bi beyazlık farkettim. Etrafı simsiyah hani kağının ortasını yakarsınızya aynen öyle.. ilk başta fanusun içindeki bi aksesuardandır dedim ama bu günde baktımki aynı şekilde sağ yanağının üstünde çukurlaşmış bi yara var. Hastalığı nedir anlıyamıyorum daha yeni başladım balık beslemeye bulaşıcımıdır bilmiyorum lütfen yardım edin.....

Balığın hijyenine dikkat ediyorum fanusu her 2-3 günde bir dinlendirilmiş suyla suyunu değiştiriyorum hatta çok minimum oranda suya tuz atıyorum beslenmesini dikkatle yapıyorum sabah 10 akşam 10 yarım yem. Balıklarım alışmayada başladılar bana beni görünce hemen fanusun camına yapışıyolar hareketlerindede bi sorun yok ama sarı japon balığımda neden o yaralar oluştu anlamadım :(

balığımın fotoğrafları :

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun öncelikle. Aslında yazılacak birşey yok çok fazla. Fanus içinde olması, 2 günde bir suyunun tamamen değişmesi yeterli sebebler. Bence bir akvaryum edinin ve balığı sürekli ve durmadan bir anda tamamen değişen su koşullarına adapte olmaya zorlamayın. Bu aşırı zorlamalar sonrasında bağışıklık sisteminin çökmesi kadar doğal ne olabilir ? Verdiğiniz yemler ve muhtemel hasta iken verdiğiniz yemediği yemler bir fanus içerisinde nasıl zararsız hale gelebilir ?

Akvaryum edinin ve hobiden biraz olsun zevk almaya başalyın bence. Tabi akvaryum alırsanız sizin yine akvaryumcuya gidip satın alacak olduğunuz balıklarda esaret altında olmaktan zevk alacaktır bir nebze.

Fotoğraflar net değil sorun belirsiz ayrıca.

3. JaponcuyuzBiz

JaponcuyuzBiz

İsim:
    emre yardımcıer
    öncelikle cevap için teşekkürler zaten akvaryum sparişi verdim bu cumartesi elimde olucak ama o zamana kadar balığımın ölmesini istemiyorum.. zaten alalı 1 hafta oluyor 2 kere değiştim suyunu onun zararı olacağını düşünmüyorum. evet resimler net değil malesef zorlukla çektim çünkü fanus içinde sürekli hareketli yemini güzelce yiyor yani o tarafında bi sorun yok fakat sağ karnında resimlerde dikkatinizi çekmiştir bi yara oluştu etrafı siyahlaştı içi beyaz.. bu gün dikkatle baktım sağ yanağındada bir çukur yara var bunların sebebi ne olabilir ?

4. JaponcuyuzBiz

JaponcuyuzBiz

İsim:
    emre yardımcıer
    balığımın hastalığını buldum galiba bi kaç forumda daha yazmıştım Erythrodermatitis hastalığı dediler

ilk yara aynen bu şekilde fakat benimki sanki yara gibi değilde pulları hafif dökülmüşte etrafı siyahlaşmış gibi derinlik nerdeyse hiç yok..

tedavi için ne yapmam laızm sade bi dille anlatırmısınız bilginiz varsa ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence hastaligin sebebini buldugunuzdan emin olmayin. Benzer yaralar bircok hastalik tanimina uyar. Bu sizi yanlis ilaca yonlendirebilir.

Fanus yenine daha hacimli bir kab kullanin akvaryum gelene kadar. Su olarak tamamen icme famacana suyu kullanin ve bol oksijen ekleyin.

Baligin yarasini yakmayan tentirdiyot ile yikayin ve yeni ortama ekleyin bence.

Gecmis olsun...

6. JaponcuyuzBiz

JaponcuyuzBiz

İsim:
    emre yardımcıer
    zaten fanusum çok büyük zamanında en büyük boyunu almıştık :) balıklar içinde rahat evet şuan o yollar deniyorum damacana su ve tuz banyosu filan.. balıkçımlada konuştum bu yollar işe yaramazsa yarın veya öbür gün götürücem o iyileştirirmiş balığı.. üşenmeyip cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim bu benim ilk deneyimlerimden biri oldu..

7. JaponcuyuzBiz

JaponcuyuzBiz

İsim:
    emre yardımcıer
    Geçen balıkçıma gittim tüm japonları benim aldığım japonlar gibi hasta okadar sinirlendimki anlatamam adam bide yeni gelen japonları o hasta japonların arasına atıyor sanki hasta değiller ve bulaştırma ihtimalleri yokmuş gibi !! gerekirse şikayet edicem bu ne rezillik ya hayvanda olsalar onlarında bi canı var...

arkadaşlar ne yaptıysam olmadı balıklardaki hastalığın artık Erythrodermatitis olduğunu düşünmüyorum tuz banyosu olmadı güçlü bi yara ilacı aldım oda olmadı daha neler neler yaptım olmadı şuan bi arkadaşın tafsiyesi üzerine mantar ilacı kullanıyorum çok saçma olduğunu bildiğim halde.... hiç olmassa elimden geleni yapıyorum ölmemeleri için

sarı japonumdaki yaraların etrafı siyahlaştı yaranın içinde minik kanamalar oluştu bu yaranın etrafındaki siyahlaşmalar balığın sol yüzündede mevcut.. kırmızı japonumda hastalık okadar ilerlemediği için koymadım ama onunda üstünde kırmızı bi yaralanma var büyüyor gittikce

hastalığa ait son fotolar (ne cins bi hastalıktır anlamadım) :

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten düşüncemi yazmışım konuyla alakalı ama sizin çırpınışlarınız bizi üzmüyor değil. Balıklara yaptığınız masraf ile iyi bir akvaryum kurabilirdiniz. Bazen balıklar üzerinde gerçekten tedavisi zor hastalıklar gelebiliyor ve yapılacak çok fazla birşey olmuyor bunu yaşadım kısa süre önce. Üstelik sizinki gibi bir ortamda bu tarz ileri hastalıkların düzelmesi neredeyse imkansızdır.

9. JaponcuyuzBiz

JaponcuyuzBiz

İsim:
    emre yardımcıer
    evet akvaryumum şuanda mevcut ama akvaryumuma sağlılı 3 tane japonda almak zorunda kaldım şimdi bunları fanustan onların yanına alırsam onlarada bulaşacak hastalık bu riski göze alamam :( malesef elimden gelen bukadarmış zaten fanusa bağlı bi rahatsızlık değil aldığım yerden kaynaklanan bi hastalık orayı şikayet etmeyi düşünüyorum... ve birdaha asla fanusa balık koymuyucam

Sayfayı Paylaş