1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon balığım beyaz benek hastalığına yakalanmış ne yapmalıyım

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde enes batuhan tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Bir baktım bu gün arka yüzgeçlerinde beyaz beyaz şeyler var anladım ki beyaz benek hastalığına yakalanmış ne yapmalıyım?

2. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Akvaryumcularda Beyaz benek ilacı ilacı var onu kullanabilirsin. Kullanma talimatları yazar ( ne balık bakıyorsun) suyun derecesini Japon ise 29 a kadar çıkartabilirsin. daha kolay atlatır. Önlemini almazsan mantara dönüşebilir bilgin olsun...

önerim Deep fix Icthyo-fix

Alparslan bunu beğendi.
  3. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Tm dediklerinizi yapcam.

oktay özcan bunu beğendi.
  4. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Akvaryumu bol bol havalandır ısıyı yükselt ve üzerine bir battaniye at. 4 gün boyunca hiç ışık görmesin akvaryum. Bu hastalık bitki formu gösteriyor ışıkla daha çabuk üreyip çoğalıyor.

5. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    İlacı aldım ama diyorki (20 ltre için 10 cc diyo cc nedemek)? çok acil lütfen cvp verin.

6. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Akvaryum 40 ltr 5 damla attım.

7. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Çok az bence simdi baktim sen onu 20 damla yap

Saygılarımla; Oktay...

Samsung S4 mini cıhazımdan, Tapatalk kullanılarak gönderildi.

8. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Çok mavi olursa korkma :) olacak biraz ısıyı unutma sakın 28 ila 29 olsun

Saygılarımla; Oktay...

9. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Evet ilaç etki etmeye başladı teşekkürler.

10. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Hiç bir şey değil hiç önemli değil :) yeter ki balıklar iyi olsun bizde yardım edebildik diye mutlu olalım gerisi önemli değil arkadaşım.

2. günde dip çekimi yap %20 kadar ve tekrar ilaç ekle aynı oranda olsun 3 -4 gün içinde geçecektir. Sonra Isıyı 2şer 2 şer olmak üzere eski seviyesine düşür. birden düşürme balıklarda yine beyaz benek olur. Bilgin olsun hatta varsa vaktin 1 er 1 er bile düşürebilirsin. Daha etkili olur kanımca ve sonrasında %40 dip çekimi ve en az 2 Gün dinlenmiş su ile ilave ettikten sonra haftalık dip periyotlarına devam et Suyun hala mavi kalırsa bilgisini ver ilaç önerim olur suyun berraklaşır (cleaner falan değil) Yine gözlemlerini paylaş lütfen bizde takip edelim...

Saygılarımla; Oktay...

enes batuhan bunu beğendi.
  11. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Dip çekimi için elimde aleti yok. Oturduğumda yerde pehetshop var ama 45 tl azıcık boyumu aşıyor ama internette araştırdım 5 ila 6 tl arası ısıtıcımda yok aslında vardı 1 hafta önce aldığım gün yanlışlıkla patlattım:) dip çekimi yapassam ne olur? bide suyu 50%100 değiştiriyimmi ?

12. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Suyu sakın %100 değiştirme suyun dengesini sıfırlarsın. Sadece en fazla %60 oda derin dip köşe tabir ettiğimiz temizlik usulunda 3 -6 ayda bir gibi bak en güzel dip çekimi DIY olsun anlatayım sana boşuna para verme

Bir tane 0,5 tl küçük pet şişe (bu arada akvaryumunun boyutlarını bir yazda ona göre daha net destek olayım) ortadan kes,
    Her evde bahçe hortumu vardır ondan 2 -3 metre kes akvaryumdan yere kadar (bidon olur kova olur vilada kovası olur ) yetecek kadar
    Pet şişenin kapağını delerek hortumu kapağa tak Sonra hortum takılı kapağı şişeye kapat şişe ağzını kapatır gibi hortumu da bir miktar şişeye doğru ittir görünsün ucu yani.

Al sana dip çekim aleti :) boşuna para verme bence ben eskiden öyle yapıyordum alamadığım zamanda bu şekilde kullanıyordum
    Isıtıcı beyaz benekte çok önemli aslında ama olmasada olur fakat kalorifer falan varsa akvaryumu çok yakınına al derim yoksa sobanın yakınına al (elektirikli soba hariç)

Aklına başka takılan birşey varsa yaz lütfen birde bi kaç resim atma imkanın varsa atar mısın ? şu meşhur akvaryumu ve balıklarınızı görelim.

Saygılarımla; Oktay...

Alparslan bunu beğendi.
  13. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Bilgiler için çok teşekkürler...

14. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Resimleri atıyorum şimdi.

Marley Ting bunu beğendi.
  15. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
  16. enes batuhan

enes batuhan

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    batuhan avcı
    Birde resimde görünüğü gibi iç filirtleriyi kullanmadım. Çünkü ilacı akvaryuma attıktan sonra iç filirtreyi çalıştırmayın diye duymuştum.

17. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Fark etmez ic filtre acabilirsin sorun cikarmaz sadece acarsan akvaryum suyu ile güzelce yika yeterli. Her zaman bu şekilde yıka ama olurmu çeşme suyu kullanma önerim olsun

Maşallah akvaryum da güzelmiş hani ben çok beğendim ellerine sağlık yine olanlardan haberdar et bizi kolay gelsin

Saygılarımla; Oktay...

18. Marley Ting

Marley Ting

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    nihat dogru
    Bu dip c
    cekim makesinin videosu varmi

Sayfayı Paylaş