1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balığım Hasta ne yapabilirim?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Sema Nurr tarafından 30 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Merhaba benim orta boyutlarda yaklaşık 15-20 Tl civarında bir akvaryumum var. 3 adet japon balığı ve yanında küçük bir vatoz aldım. Bunun dışında mavi bir akvaryum lambası ve temizlik filitresi aldım ancak en küçük filitre olmasına rağmen akvaryuma fazla geleceğini ve balıkların yüzmekte zorluk çekeceğini düşündüm. Mavi ışığı yakınca da sanki balıkların gözünü alıyor gibi geldi. Filitre ve ışığı akvaryumdan çıkarttım. 3 Japon balığımdan birisi şişmişti çok yemektendir diyerek pek önemsemedim ancak ertesi gün o balığın pullarının az miktari ve kafa bölgesi parlıyordu ve balık suda dengesini kuramıyordu sürekli arka kısmı havada olarak yüzmeye çalıştığını gördüm. Hastalığı vardır diye başka kaba aktarımdım ancak yeni kabında çok daha hareketsiz duruyor. Akvaryumda kalan 2 Japon 1 vatozun durumu : Japonlar dipteler ancak hareket var bazen gereğinden fazla ağzını açıp kapatıyorlar ve sürekli yan yanalar bazen de vatozun kuyruğunu ve kendilerini öpüyor gibiler. Üste çıkıp oksijen alma gibi bir durumları yok damacana suyu eklediğim oluyor ve dinlenmiş su koyuyorum. Bu durum normal mi? Neler yapabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Ekli Dosyalar:

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Filtreyi geri takın derim. Üzerinde hava valfi ile içerideki akıntıyı kontrol altına alabilirsiniz. Filtre olmaz ise sık su değişimi yaparsınız.

Sema Nurr bunu beğendi.
  3. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Daha büyük akvaryum gerekir mi ve balıklar yine dipte...

Ekli Dosyalar:

4. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Akvaryumu ne zaman kurdunuz balıklar ne zaman eklendi. Belki sadece suya adapte olmaya çalışıyorlardır. Bir an önce takın filtrenizi suya da oksijen kazandırmış olun. Sonra da bu işe bilinçli olarak devam etmek için bol bol araştırın ki sizde Mutlu olun canlılarınız da mutlu olsun ;)

Sema Nurr bunu beğendi.
  5. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Cumartesi alındı balıklar ancak daha önce böyle bir şey başıma gelmemişti balıklar biraz canlanmaya başladı ancak ayırdığım balık hala hareksiz. birazdan suyunu değiştirip filtreyi takıcağım resmini yollayacağım yardımınız için çok teşekkürler inşallah birşey olmaz

6. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Sakın suyu komple değiştirmeyin biraz bile olsa oturmuş bir sistem varsa her şeyi sıfırdan başlarsınız. Su değişimleri(acil bir durum olmadığı sürece) düzenli periyotlarla(aylık haftalık) %10-20 şeklinde dipten çekilen suyun yerine tazesinin tamamlanması ile olur

Sema Nurr bunu beğendi.
  7. kemal mertkaan

kemal mertkaan

İsim:
    kemal mert
    Japon baligi cok pis bir baliktir o yuzden filitreyi takin ihmal etmeyin. 2. Olarak elinizden geliyor ise pullari kalkan baligi elinize alip kolanya doker gibi bir miktat tentirdiyot ile hafifce balikla birlikte gezdirin. Akvaryumdan alinan su ile durulayip 5 dk bekletin sonra ana tanka alin. Saygilar...

Sema Nurr ve Pennywise bunu beğendi.
  8. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Hersey için çok tesekkur ederim. Japon baliklarinin diger ikisininde pullarinda dokulme olunca pet shop a goturdum baliklari iade ettim ve yerine değişik cins ten 4 tane aldim ve en buyuk boyutlu akvaryum aldim cok daha rahat ettim. Tekrar cok tesekkurler . Saygilarimla...

9. kemal mertkaan

kemal mertkaan

İsim:
    kemal mert
    Saglikli baliklar....

Sema Nurr bunu beğendi.
  10. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Yeni balıklar bunlar... Cinsi ni çıkarmadım ve ne severler dekor anlamında prenses balıkları galiba( filtre var)

Ekli Dosyalar:

11. kemal mertkaan

kemal mertkaan

İsim:
    kemal mert
    Hmm ciklet baliklari bunlar. Sari beyaz prenses ve sanirim 1 tanede mavi olan yunus baligi. Yanliz bu akvaryum kac litrelik ki? Dogal yasam olarak minimum 250 litre olmasi gerek akvaryumun aksi halde gelisimi oldukca etkilenicektir. Yani eger 100 lt ise akvaryum, bir insanin buzdolabi kartonunda yasamak gibi birsey oluyor... Baliklari satan kisi uyarmis olsa gerek sizi...

12. kemal mertkaan

kemal mertkaan

İsim:
    kemal mert
    Dekor olarak sadece kaya kullanin veya kucuk comlekler ola bilir. Ama illa bitkide olsun derseniz canli olarak javafen veya anobias ola bilir. Baska bitki koyarsaniz yerler ;)... Bunlarin tadi cok aci oldugu icin yemiyolar ;)

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    iyi ki zebra ciklet vermemiş.

corax ve kemal mertkaan bunu beğendi.
  14. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Hadi ya akvaryum 30 litre ne yapabilirim birde büyük turuncu 5 cm kadar var toplam 4 balık ve bir vatoz satıci balık konusunda pek iyi değil diye size danisiyorum en iyi olması gereken neyse onu yapacağım diğer 3 balık 3cm akvaryum çok mu küçük olmuş

Ekli Dosyalar:

15. kemal mertkaan

kemal mertkaan

İsim:
    kemal mert
    Ewet kucuk o okvaryuma en uygun tetra grubu olur neon lar veya lepistes ler bol bitki ve mangrow kokleri ile guzel olur. Ama cikletler icin gunaha gurmeyin ;)

Sema Nurr ve Pennywise bunu beğendi.
  16. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Peki 30 litrede kaç balık beslenir veya turuncu hariç diğer balıklar için kaç lt akvaryum gerekir . Cikletler çok uyumlu balıklar geri vermek istemiyorum açıkçası anlaşılan akvaryumu buyultecegiz yine temo11

17. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Üstelik turuncu küçükleri sürekli kovalıyor temo25 o neden olur

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Sema hanım Ciklet türleri kemal beyin bahsettiği türlere göre daha dayanıklı balıklardır. Ancak bu kadar litrede ciklet türleri sorun olur. Çünkü özünde kavgacı, hırçın ve bölgeci balıklardır. Ayrıca çok yem tüketirler ve buna bağlı olarak dışkı, dışkının sonucunda da suyun çabuk bozulması durumu ortaya çıkar.
    Akvaryumu büyütmek sorununuzu çözebilir ama yeriniz ne kadar. 150 litrede beslenebilir. Ne kadar küçük o kadar büyük sorundur aslında. Vakti zamanında 30 litrede 10 tane ciklet bakmış ama ardından 1 ay içinde 9 tanesini kaybetmş birisi olarak söylüyorum bunları.
    Turuncu olan hırçın türler arasındadır. Ama Beyaz ve kırmızı gözlü olan ise daha azılıdır. Neon, tetra ve gökkuşağı diye satılan balıklar bence çok güzeldir ama bu iş zevk meselesidir tabi.

Sema Nurr bunu beğendi.
  19. Sema Nurr

Sema Nurr

İsim:
    Sema Nur Tas
    Turuncu çok hırçın evet ama diğerleri daha sakin turuncuyu geri versem o 3 balık büyüyene kadar o akvaryum yeterli gelmez mi :oops: sonra baya büyük bir akvaryum yaptıracağım bu cikletlerin yanına başka hangi tür balıklar konulabilir akvaryum büyüyünce tabi kii :)

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Akvaryum büyünce de olsa ciklet türlerinden başka bir tür besleyemezsiniz. Bunlarda da yine aynı ırktan gelen türleri besleyebilirsiniz. Malavi cikletleri malavi cikletleriyle yaşar.

Sayfayı Paylaş