1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balığım~Kumda Duruyor Hasta mı?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde fatix26 tarafından 16 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. fatix26

fatix26

İsim:
    Mustafa Karakartal

Canlı Türleri Sayısı :2
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:1 October 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: 12 saat'te bir veriyorum yemlerini. 1.5 yem veriyorum.
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Akvaryumum da 2 tane Japon balığı bir tane de vatoz'um var. Japonlarımdan biri siyah kuyruklu diğeri ise beyaz kuyruklu. Beyaz kuyruklu olan bugün akşamüstünden beri kumun üzerinde yatıyor. Arada bir dolaşıyor. Yemini felan yiyiyor. Siyah kuyruklu olan gayet matrak. Fakat beyaz kuyruklu eskisi gibi hareketli değil. Bazen ise kendisini suya öyle bırakıyor. Birde bana geleli 2 hafta oldu ve karnı hafif şiş.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Motor ve Canlı Bitki.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 40*15 (h) 21
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Akvaryum motoru

Fotoğraflar
    http://img819.imageshack.us/img819/5908/16102011215.jpg

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Bundan sonra 12 saatte 1 tane yem atıcam. acaba doğru olur mu ?

Bu yazı fatix26 tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Japon Balığım~Kumda Duruyor Hasta mı?

Merhaba Mustafa;

Genelde bu tür sergileyebilir bu tarz davranışlar ve özellikle yemi fazla kaçırdıysan veya sen değil evden başkası da ilave olarak yem verdiyse kenara çekilmesi doğal olabilir. Birçok tür doyunca bir tarafa toplanır ve duraksar.

Akvaryumunda oksijen durumun nedir?

3. fatix26

fatix26

İsim:
    Mustafa Karakartal

Akvaryumum oksijen durumu gayet iyi. şuan 1Lt lik kap ile su aldım ve damacana suyu boşalttım havasız mı kaldılar diye. Birşey daha söylemek istiyorum ben yem attığımda benim beyaz kuyruklu olan yemlere çok hızlı davranıyordu. Hemen anında yemlere giderdi. Sabah saat 09:00'da tekrar görücez. Birde şöyle düşünüyorum. Belki kendini dinlendirmek için bir oturmuş olabilir mi ?

Bu arada balıklara benden başka kimseye yem verdirtmiyorum...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Işığın durumuna göre elbette böyle bir hareket yapabilir. Bu bulgular direk balığın hasta olduğuna işaret etmiyor. Dediğin gibi sabah belli olur. Sen oksijeni iyi tutmaya devam et.

5. fatix26

fatix26

İsim:
    Mustafa Karakartal

Daha önceden hiç araştırma yapmadan bir Fanus almıştım 2 tanede japon'um vardı. 2'side alan dar geldiği yüzünden ölmüşlerdi. Araştırmalarıma göre. İlk defa akvaryumda balık bakıyorum ve şüpheleniyorum. İnşallah birşey olmaz portal5.gif

Temel abi birde ben 12 saatte bir 1.5 yem veriyorum. bunu 1 yeme indirsem sence nasıl olur ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Verdiğin 1,5 yem nedir nasıl bir ölçüdür bilmiyorum. İri taneli pont yemden söz ediyorsan eskisi gibi devam edebilirsin.

7. fatix26

fatix26

İsim:
    Mustafa Karakartal

Yemlerim aşağıdaki resimin aynısı;

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tahmin ettiğim yem. Balığın boyutlarına göre verdiğin miktar normal. Akvaryumun genel bakımını düzenli yapıp su değişimlerini aksatmazsan kolay kolay Japon balıkları sorun yaşamaz. Bir anda büyük ölçekli temizlik yapmak zarar verir, belli oranlarda dip çekimi ve %20 su değişimleri fazlasıyla yeter.

9. fatix26

fatix26

İsim:
    Mustafa Karakartal

Peki teşekkürler Temel Abi, balığım kendine geldi :) sabah kalktığımda cin gibiydi maşallah :)

10. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Mustafa Bey,
    Maşallah iyileştiğine sevindim.
    Su sıcaklığı nedir? Su sıcaklığı da etkili. Sıcaklık 25 -26 ları bulduğunda genelde dibe inip göbeklerinin üzerine yatıyorlar. Aydınlatma fazla ise de benzer bir durum sözkonusu. Ayrıca bilinçsizce kullandığım su hazırlık - katkı damlaları da japonlarımda benzer yatmalara neden olmuştu.

11. fatix26

fatix26

İsim:
    Mustafa Karakartal

Gürel Bey, ısıtıcı henüz almadım ama alıcam. Haftaya elimde olucak internetten siparişi veriyorum. Herhangi bir katkı damlasıda kullanmıyorum zaten ışıklandırmada yok.. Ama en sonunda geçti balıklarım gayet sağlıklı görünüyorlar :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş