1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balıkları Hakkında Bilgi

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde ft25 tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. ft25

  ft25

  Mesajlar:
  323
  İsim:
  Furkan TEMEL
  Japon balıkları asyadan gelen barışçıl bir türdür.Japon balıklarının atası sazan balığıdır.Bu balıklar 20 cm boya ve 3 kg ağırlığa ulaşabilirler.Bu balıkların çaprazlama yöntemiyle bir çok varyetesi oluşturulmuştur.


  Japon Balıklarının Bakımı:

  Arkadaşlar şimdiye kadar beslediğim balıklarımdan yola çıkarak sizlerle deneyimlerimi paylamak istedim.Umarım faydalı olur.

  1.Japon balıkları için en az 50 lt bir akvaryum lazımdır.ASLA FANUSTA BAKILMAMALIDIR.

  2.Japon balıkları ne kadarda soğuk su balığı olarak bilinsede bir ısıtıcı lazımdır.Isıtıcının görevi suyun ısısını sabit tutmaktır.Eğer suyun ısısı sabit olmazsa balıklar beyaz benek olabilir.Isı olarakta 22-23 derece arası iyidir.

  3.Akvaryuma fazla el sokulmamalıdır.

  4.Işığı 5-7 saat aralığında yakmak gerekir.

  5.İç filtre kullanıyorsak içi filtrenin suyu fazla döndürmemesi lazımdır eğer aşırı bir döngü olursa balıklar strese girebilir.Bu konuya dikkat edilmelidir!

  6.Dip malzemesi olarak midye kırığını veya onun boyutlarında bir malzeme kullanılmasını öneririm.Çünkü japon balıkları şürekli kumu karıştırıyorlar bu yüzdende dipteki malzemeyi sürekli ağızlarına alıp atıyorlar.Eğer büyük taneli veya sivri bir dip malzemesi balıklarımıza zarar verecektir.

  7.Balıklarımıza günde 2-3 öğün azar azar yem vermek en iyisidir.

  8.Yem olarak pul yemi öneririm hem yemesi kolay hemde karbonhidrat oranı yüksek buda balıklarımız için çok iyidir.Haftada bir bezelye, sarımsak veya ıspanak verilebilir.(Sarımsak iç paraziti önlemek içindir.)Canlı yem olarakta kurutulmuş canlı yemleri öneririm.

  9.Japon balıklarıyla sadece çöpçü ve cüce vatoz yaşar.

  10.Su değişimini 10 günde bir suyun %35 ini alarak yapmalıyız ve ekliyeceğimiz suda akvaryumla aynı olmalıdır.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Japon Balıkları Hakkında Bilgi

  Ellerine sağlık Furkan teşekkür ederiz tecrübelerini aktardığın için. em34: Kısa ve öz önemli noktalara değinen bir yazı olmuş. Umarım genel olarak soğuk su balığı olan Japon balıklarına heveslenen arkadaşlar faydalanır.

  Genellikle japon balıklarının akvaryumlarının suyu tamamen değişir bakım dönemlerinde. Bu yüzden balık kayıplarını oldukça sık duyuyoruz. Yine bu yanlış harekete yanlarına uygun olmayan balıkların eklenmesi ekleniyor. Oksijen ihtiyaçlarını atmosferden belli bir süre karşılayabilecek evrime sahip bu tür fanuslarda hiç oksijen verilmeden sadece atmosferden oksijen edinmeye mahkum bırakılıyor. Tabi bu uzun vadede solungaçların aşırı kuruması ve diğer önemli sorunlara davetiye çıkarıyor.

  Paylaşım için tekrar teşekkür ederiz. burda:gif
   

Sayfayı Paylaş