1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balıkları Hareketsiz Dizili Duruyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde oktay özcan tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    85x40x50 170lt akvaryumum var içinde ortalama 4-6 cm ve 2-4 cm 12 kadar balığım var
    kum özellikleri : midye kırığı
    akvaryum süs bir ölü mercan , bir plastik çapa , bir plastik mağara
    temizlik : dış filtre (marka model hatırlamıyorum şu an işte olduğum için ilerleyen mesajlarda önemli ise yazarım)
    1 senedir ortalama bu akvaryuma sahibim yeni aldığım zamandan baktığım balığım var içinde
    yeni 5 adet japon aldım ( aldıklarımla beraber toplam 12 balık) yeni balıklar suda oturmaya başladı aldığım ilk günden daha ve kendi balıklarım da tek tek araba park edilirmiş gibi yan yana hepsi oturmaya başladı akşam 12 de eve geldiğimde akvaryumda yüzen 1 balık bile yoktu.
    (not : dış filtrenin tüm iç malzemelerini değiştirdim (sünger , aktif karbon , elyaf , seramik) olmak üzere tümünü yıkayarak değiştirdim acaba ondan mı oldu ?

Lütfen yardım edin bu gece eve gittiğimde gerek resim gerek video olarak sisteme atabilirim. (linkte olur)
    daha öncesinde yeni bir balık aldım yaralıydı 0.50mm kadar kıyamadım aldım ve ana tankıma attım çiftlerdi gerekli bakımlarını yaptım ama kurtaramadım resimleri mevcut o zamandan sonra akvaryumda ne kadar denge varsa bozuldu toparlayamıyorum.

Lütfen bir cevap, kullanmadığım ilaç kalmadı neredeyse.

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hoş geldiniz Oktay Bey, geçmiş olsun.
    Tanka yeni balık eklediğimiz zaman yeterli karantina işlemlerini uygulamadığımızda böyle şeyler oluyor bazen. Filtre malzemelerini yıkayıp değiştirmek de hata olmuş. Filtredeki oturmuş biyolojik döngü sıfırlanır. Aktif karbonu yeni ise 10 gün kullanıp çıkarın. Eski ise atın gitsin. Birkaç gün dünlenmiş su ile değişim ve az yemleme yapın. Mümkünse havalandırma verin. Japon dayanıklıdır, sıkıtı olmaz muhtemelen. Daha dikkatli olmak lazım.

3. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Karantina işlemini nasıl yapacağımı bilmediğim için sadece yani balık poşedinin içine mavi su dezenfektan damlatıyorum hemen ardından kepçeden geçirerek suyu akıtıp balığı direk akvaryuma alıyorum.

Aktif karbonum yeni markası kutuda var akşama yazarım ve Tüm flitre iç malzemelerini değiştirdim komple nedeni de aktif karbonu çıkarmadan önceki hastalıkta mavi su ve farklı bir bakteri ilacı kullanmıştım aktif karbonu öldüreceği için komple yenilemek istedim.

2.19 litrelik damacana suyum var onlarla direk su değişimi yapıyorum
    tek sorun o değil sanırım bazen dibe gidip hızla kuma sürtüp çıkıyor parazitten endişeliyim.

4. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
  5. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
  6. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
  7. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    Son olarak bu resimde son görüntü ilaç vs ana tank suyuna bulaştığını düşündüğüm için ana tankta tedaviye mecbur kaldım ve aktif karbonu (dış filtreyi) çalıştırmadığım için ekstradan bu akşam iç filtre takmak istedim normal zamanda iç filtre yok..

Şu anda suda deep fix acrifix çözelti var.

8. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Baliklarin derilerinde bir sorun yok bu yüzden dış parazit degildir diye dusunuyorum. Kuma oturma dışında yeme geliyorlar mı? Istahlilar mi? Diskilama yapiyorlar mi? Eğer bunlarda sorun yoksa iç parazit olma ihtimali de az diye dusunuyorum. Su dengesindeki herhangi bir ani degisiklikten dolayi stres olmuş olabilirler. Umarim kısa zamanda iyilesirler.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Tank içindeki yapay dekorlar salınım yapmış olabilir?Yeni eklenen balıklarda hastalık olabilir?Haftada iki kez su değişimi (içme suyu ile) yapıp ısıyı 26 derecede sabitleyin.Normalin biraz üzeri olsun yani.Ayrıca suya Epargriseovit ekleyin.Kutuyu açtığınızda ilk gün küçük,ikinci gün de büyük kapsülü kırın.Umarım sıkıntı kalmaz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan

yem atıığım zaman hiç bir sıkıntı yok ne var ne yok yiyorlar hatta hem dibe yem atıyorum hem su yüzeyine yetecek kadar hem üstte hem dipte yem aranıp yemeyi çok seviyorlar.
    dışkılama da var biraz 1-2 cm kadar uzunlukta çok kalın olmamakla birlikte var.

sanırım dış filitre malzemelerini yeniledim diye veya yeni balık aldım diye olmuş olabilir

11. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan

bende ondan korkuyorum ama 1 senedir kullanıyorum neredeyse. (içme suyu 19luk bidon olanlardan mı bilmiyorum ama onlar fazla dinlenmiş olduğu için tavsiye etmemişlerdi.) edirne keşanlıyım buraların çeşme suları içilir düzeyde çeşme suyunu dinlendirip döküyorum 170 litrede haftada 40 litre değişim yapıyorum

evim kalorifer ısı sabir 26-28 civarında ısıtıcı da ayriyetten 26da duruyor

ama ilacı araştırıp deneyeceğim bugun teşekkür ederim ilginiz ve alakanız için

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Suyu dinlendirdikten sonra sorun olmaz.Yapay dekor zaten zaman geçtiği için salınım yapmış olabilir? İlaç ile ilgili tüm ayrıntılar portalımızda mevcut.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Bir de su degerlerinizi test edin bence. Büyük ihtimalle su degerleriniz bozulmus.

14. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    evet okuyordum şimdi keşdanda 1 eczanede şimdi telefon ile buldum fiyatı 10.00 tl imiş bilgi için yazdm

15. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    sadece ph öleçebileceğim tester larım var elimde diğer değerleri ölçmek için araç gereç mevcut değil :( kısa zamanda oluşturmaya çalışacağım

bu arada 2 dostum yardımlarınız için çok teşekkürler allah razı olsun

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Evet doğrudur.Fiyatı gayet uygundur.İnşallah faydasını göreceksinizdir :)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Seranın 5li çubuk testi 40 tl civariydi 25 tane cikiyo içinden. Fiyatı gayet uygun. Elinizde bulundurmakta fayda var. Ne demek, yeter ki baliklar kurtulsun :)

18. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan
    İsim:
    oktay özcan
    şimdi 5 li sete bakacağım gittigidiyordan alırım gerekirse geç olsun güç olmasın

ayrıca ben bu siteyi de çok sevdim her türlü elimden gelen desteği yapmaya hazırım.

(1 senedir formlardan yardım arıyorum insan yerine adam yerine koyup cevap veren tek yer burası aranıza hoj geldim :) )

19. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Aynen, hoş geldiniz :)

20. oktay özcan

oktay özcan

Yer:
    edirne keşan