1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde mortal tarafından 24 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. mortal

  mortal

  Mesajlar:
  2
  JAPON BALIKLARI NASIL ONLARCA YIL YAŞATILABİLİR

  İster inanın ister inanmayın ama iyi bir bakım ve gerekn koşullarla japon balıkları 10 ila 25 yıl arasında yaşabilmektedir. Guinness rekorlar kitabına göre en uzun yaşayan japon balığı 43 yıl ile Tish isimli bir balıktır. İşte size japon balığınızı yıllar boyunca hayatta tutacak yardımlar:

  Akvaryum Kurulum Adımları
  1-Japon balığınız için olabildiğince büyük bir tank edinin. Her ne kadar yeterli olmasada bir fanusa göre 2,5 galon bi tank(yaklaşık 10 lt)balığın yaşama süresini artırır. Aslında japon balığının yaşama kalitesi için balık başına 10 galon(35-40 lt arası) veya daha fazlası gereklidir. Su yüzeyiyle oksijen temasını artırmak için geniş bi alana sahip bir tank seçin.
  2- Balığınız için fiziksel ve ruhsal simülayonu sağlayın. Tankınızı çakıl(kum), bitki, köprüler vb. Şeylerle dekore edin. Çümkü çakıl(kum) bakteriler için iyi bi yaşama yeridir, ve japon balıkları saklanmaktan ve binların köprülerin arasında yüzmekten hoşlanırlar, ayrıca köprü gibi dekorasyonları ayda bi düzenlemek balığına keşfedecek yeni yerler sunmanızı sağlayacaktır.
  3-Bir filtre edinin. Hem iyi bi iç filtreye hemde bir dış filtreye sahip olmak en iyisidir. Japon balıkları oldukça kirli yaratıklarıdır(akvaryumu çook kirleten). Filtresiz küçük bi tank hemen kirlenecek ve bir iki günde ölümcül bi tank olacaktır. Ayrıca her zaman aklınızda bulunsuz filtrenizin olması demek tankınızın tertemiz olacaktır demek değildir. Filtreniz olduğunda dahi haftada bir suyun %20 ile %30 unu değiştirin.
  4- Oksijen yayılımını artırmak için bazı ekpmanlar ekleyin. Bunun için dalga motoru en iyisidir. Fakat dalga motoru sizin için bir sorunsa hava motoru veya hava taşıda yeterlidir.
  5-Suyun ısısına dikkat edin. Japon balıkları 75 °F (24°C) yukarı su ısısını sevmezler ve 50-55 °F'tan (10-14°C) az su ısısında yiyemezler. Bu yüzden bu sıcaklık aralıklarına göre mevsimlere göre su ısısı değişimine izin verebilirsiniz ancak sabit bir su ısısı daha iyi olacaktır.
  6-Balıklarınızı almadan tankınızı hazırlayın. Tankınızı hazırlamak belki 2 veya daha hafta fazla süre alabilir. Balık ölümünü bitirmek için yeterli sayıda yaralı bakterileri hazırlamak gereklidir. Yararlı bakterileri hazırlamak içinde balıksız döngü yapmanız gerekmektedir. Balıksız döngü akvaryuma balık eklemeden tankınızı hazırlamaktır. Biraz profesyonellik gerektiren bu adımda tankınıza beelli seviye amonyak eklemeli ve yaralı bakterile oluşana her gün sudaki amonyak miktarını ölçmelisiniz. Ama bunu yerine hazır olan başka bi akvaryumdan akvaryumuzun hacminin %30 ile %10 arasında su da yaralı bakterilerin tankızda hazır olmasını sağlayacaktır.
  7-Japon balıklarını günde bir veya iki kere onlar için özel yapılmış yemlerle besleyin. Eğer günde iki kere besleme yapıyoryasız yem büyüklüğünü azaltın. Balıklarınıza artık bırakmıyacakları ve Birkaç dakika içinde bitirebilecvekleri kadar yem verin.
  8-Ayda bir tankınızı temizleyin. Aslında daha sık yapılması daha tercih edilir çünkü japon balıkları normalden daha fazla kirlilik üretir.Bu kesinlikle gereklidir ve bunu ne kadar sıklıkla yapmanız gerektiği tankınızın ölçülerine, balık sayınıza, ve filtrenizin etkisine bağlıdır. Suyunuzu değiştirirken klor ve ağır metalleri çökertmek için su hazırlayıcı kullanın.


  İpuçları
  1- Dipteki kiri ve artık yemleri temizlemek için di temizliği yapın.
  2- Hava pompanız tankınız için çok güçlü olmamasına dikkat edin fazla akıntı iyi olmayacaktır.
  3- Eğer geçici değilse(en fazla bir hafta) asla 10 galondan(35-38 lt) küçük tank kullanmayın. Bu boyuttan küçük tanklar japon balıklarının büyümesini engeller ve bir çook hastalığa davetiye çıkarır.
  4- Filtrenizde aylık değiştirmek kaydıysa karbon bileşen (aktif karbon) bulundurmak yararlıdır.
  5- Japon balıkları yeterince büyük bir tankta 12 inç(30-32 cm) boya ulaşabilir. O yüzden tankınızı alırken balığınızın büyüme ihtimalini göz önünde bulundurun.
  6- Imkanınız varsa su değerlerini test edin özellikle de sudaki amonyak ve nitrit miktarını ve gerektiğinde müdahale edin bu durum balığınızın yaşama kalitesini artıracaktır.
  7- Eğer bitki kullanacaksanız java moss ve Anacharis gibi sert bitkiler seçin. Japon balıkları bitkilerin yapraklarını kemirmeye eğilimlilerdir ve bitki için ışık kullanmaya özen gösterin.
  8- Balığınızı tanka aktarmadan önce balığınızı poşetiyle beraber akvaryumda bekletin. Böylece ısı dengelenecektir.

  Uyarılar
  1- Keskin çakıl kullanmaktan kaçının. Çünkü japon balıkları çakılları ağızşarına alıp ve geri bırakmaktan çok hoşlanırlar.
  2- Farklı çeşit japon balığı beslemek istiyorsanız hastalıklar konusunda daha dikkatli olun.
  3- Bir karantina akvaryumu edinin. Balığınızı alırken veya balığınız hastalığında bu akvaryuma aktarın böylece hastalıkların yayılmasına engel olabilirsiniz.
  4- Akvaryumunuzu temizlerken sabun veya detarjan kullanmaktan kaçının. Eğer kullandıysanız iyice durulayın.
  5- Balğınızı aktarırken dikkatli olun balığınızda strese neden olmamaya çalışın.
  6- Düzensiz ısı değişimi balığınızda strese ve bazı hastalıklara neden olur buna dikkat edin.
  7- Balığınızı aşırı beslemekten kaçının. Bir çok japon balğı açlıktan değil aşırı yemlemeden kaybedilir.
  8- Bazı japon balıkları türleri başka tür japon balıklarıyla bir arada bulundurulmamalıdır.


  NOT:http://www.wikihow.com/Make-a-Goldfish-Live-for-Decades adresindeki yazının kendi kişisel çevirimdir.
   
 2. mavihuzur

  mavihuzur

  Mesajlar:
  90
  Ynt: Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

  Ali bey paylaşım için teşekkürler.Benimde japon balığımda rekorum 4 seneydi.Onuda evdekilere teslim etmek zorunda kalana kadar.Geldiğimde yoktu :(
  Bahsettiğiniz gibi büyük tankın yanına ek olarak dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı,düzenli dip çekimleridir.Bu ayrıntı çok önemli.
   
 3. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ynt: Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

  Ali Bey, bu güzel çeviri için size teşekkür ederim. Gerçekten çok önemli konular değinilmiş ve birçok kişiye yol gösterici nitelikte bir kaynak olmuş.
  Özellikle benim dikkatimi çeken; nereden çıktığı belli olmayan, balık başına 10 lt gerekir yanlış çevirisini ve ezberini bozarak gerçek rakamın 10 galon olduğun bir kez daha hatırlattığınız için sizi tebrik ederim. :alkis: :alkis: :alkis:
  Saygılar, keyifli paylaşımlar...
   
 4. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Ynt: Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

  Ali Bey, çeviri için teşekkürler.
  Ancak ipuçları başlığı altında küçük bir yanlışlık mı var? Yoksa benim dikkatsizliğim mi? :hasta:

  Saygılarımla...
   
 5. mortal

  mortal

  Mesajlar:
  2
  Ynt: Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

  Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bu çevirinin bi yol gösterici olması ve japon balıklarına verilen önemin artması en büyük temennim. Eğer bi yanlışlık varsa düzeltilirse tabiki daha iyi olacaktır.
   
 6. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Ynt: Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

  Makalenin orjinalinde tavsiye edilen bitkilere dair bir şey göremedim, yanlışlıktan kastım buydu. Gözümden kaçmış olabilirelbette :hasta:

  Saygılarımla...
   
 7. sedatceyhun

  sedatceyhun

  Mesajlar:
  246
  İsim:
  Sedat Gezer
  Ynt: Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

  Akvaryum kurum adımları 8. madde: Konuda anlatılmak istenen sanırım dip çekimi. Hastalık olmadığı sürece asla komple temizlenmemelidir.
  İpuçları 7.madde: Javamoss u çerez diye yerler.
   
 8. mavihuzur

  mavihuzur

  Mesajlar:
  90
  Ynt: Japon Balıkları Nasıl Onlarca Yıl Yaşatılabilir

  Zaten dip çekimi akvaryumun 3/1 oranında yapılıyor.Tamamen olan bir dip çekimi yapan yoktur sanırım.
   

Sayfayı Paylaş