1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon balıkları ve varyeteleri

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde avşarbeyi tarafından 13 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Genel:

  Japon balıkları, aslı gri-yeşil renkte bir sazangil olan Carassius Auratus’un varyetelerindendir. Anavatanı Çin olup, göller, dereler, nehirlerde 10°C -32°C aralığında, 30 cm boy ve 2,5 kg ağırlığa ulaşabilen, ortalama 10 yıl yaşayan eti yenilebilen lezzetli, bir balıktır.

  Tarihçe:
  Güney Çin'de M.S 265-420 yılları arasında üreticiler balıklarının yavruların bazılarının çekici kırmızı renkte olduğunu gördüler ve daha güzel renkli varyeteler ürettiler. 1200-1300 senesine kadar japon balıkları gümüş, siyah, kırmızı ve karışık renklerde bulunuyorlardı. 1500 senelerin sonlarına doğru değişik yüzgeç şekilleri ortaya çıkmaya başladı ve bunları değişik büyümeler (gözler, yüzgeçler vb.) ve vücut şekilleri takip etti. Bu balıklara olan ilgi diğer ülkelere de yayıldı. 1500 seneleri civarında japon balıkları Çin'den Japonya'ya götürüldü ve birçok gelişmeler yapıldı. Çinli ve Japon yetiştiriciler japon balığının 100 kadar varyetesi olduğunu söylemekte iseler de bugün Avrupa’da 15 tanesi bilinmektedir. Japon balıkları anatomik olarak çeşitli küçük farklılıklar göstermelerine rağmen, gerek üreme ve gerekse beslenme konusunda benzer özellikler gösterirler. Bununla birlikte bazı japon balığı varyeteleri birbirlerine benzerlikleri nedeni ile farklı ülkelerde hatta aynı ülke içerisinde dahi değişik isimler altında toplanmakta ve zaman zaman karışıklıklar ortaya çıkmaktadır. Örneğin ryukin varyetesine fringetail, fantail ve veiltail de denilmektedir. Bu varyete ülkemizde ise ryukin, peçekuyruk veya kütkuyruk olarak bilinmektedir. Veiltail varyetesi ise yine ülkemizde tülkuyruk adı altında toplanmaktadır.
  Carassius auratus

  Beslenme:

  Su kurtçularını, böcek, salyangoz, supiresi, enfüzvuar ve bitkisel besinleri severek tüketirler. Japon balıkları beslemede bilinen bir gerçek, ne kadar yem verirsek verelim, doymamaları ve çatlayana kadar yem yemeleridir. Bu durum göz önüne alındığında standart bir uygulama olan günde iki sefer 2-3 dakikada tüketebilecekleri kadar yem vermek, haftada bir gün aç bırakmak en uygun yemleme biçimi olacaktır. Birde japon balıkları hatalı beslememizden kaynaklı , sık sık kabız olmakta, tedavi edilmezlerse de balık ölümleri yaşanmaktadır. Proteinden çok karbonhidratlı besinlere ihtiyaç duyarlar. Kabızlığın önüne geçebilmek için haftada iki gün mutlaka haşlanmış yeşil sebze(marul, ıspanak, brokoli, vs.) vermek uygun olacaktır. Kabızlık belirtileri: Karında şişlik, dışkının balığın boyunca uzayıp gitmesi şeklinde kendisini belli eder.

  Akvaryum:

  Araştırdığım kaynaklarda iki farklı tavsiye karşılaştım. İlki en az 10 galonluk bir tanka ihtiyaç duydukları. İkincisi de balık başına en az 10 galon su hacminin gerektiği şeklindedir. (1 galon (İngiliz) 4,5461 litre gelmektedir.) Sonuçta imkanlarımız elveriyorsa ikinci seçeneğe uymak daha mantıklı olacaktır. Japon balıkları her ne kadar sürü balığı olmasalar da en az iki adet beslenmeleri önerilmektedir. Tek başına beslenen balıklarını daha hareketsiz ve mutsuz oldukları, yem yemede iştahsızlık gösterdikleri okuduğum kaynaklarda belirtilmiş. Bu konuda bir diğer önemli hususta aynı varyeteden japon balıklarının beslenmesinin daha uygun olduğudur. Çünkü türler arasında her ne kadar çok benzerlik bulunsa da, sonuçta bazı farklılıklar da bulunmaktadır. (Bazı varyeteler hızlı yüzmekte ve diğerlerinin yemlenmesi önlemekte, bazen de diğerlerinin kuyruklarını ısırabilmektedir).
  Bir diğer önemli ayrıntı Japon balıklarının sadece Japon balıkları ile birlikte beslenilmesinin en uygun olduğudur.

  Tank boyutu Küçük boy Japon Orta boy Japon
  10 Galon 2-3 adet 1-2 adet
  20 Galon 4-5 adet 2-3 adet
  30 Galon 6-8 adet 4 adet
  45-55 Galon 8-10 adet 5-6 adet
  75 Galon 10-12 adet 7-8 adet

  Not: 1 galon ortalama 4.5 litredir. Tablo Jennifer Thomson’un “Pet Goldfish Secrets” adlı eserinden alıntıdır. Boy ayrımının nasıl yapılacağını sizlerin takdirlerinize bırakıyorum !

  Yeni Japon akvaryumu kuracaklara yapılan tavsiyeler:

  Geniş yüzme alanı bırakacak tank seçimi, uçları keskin yada sivri (balıkların mukozalarının zarar görmemeleri için) dekor malzemeleri kullanmaktan kaçınılması, tabanda 0.5 mm tane boyutunda kum kullanımı, durgun su balıkları oldukları için filtrasyonda fazla su sirkülasyonundan kaçınılması, her ne kadar soğuk su balıkları oldukları bilinse de ısı değişimlerinden rahatsız oldukları ve ani ısı değişimlerinin hasta olmalarına sebep olduğu. Yani mutlaka ısıtıcı kullanılması gerektiği. Kumla oynamayı sevdikleri için bitki bakımının zor olduğu(yumuşak yapraklı bitkileri hem yiyorlar hem de kökleri dışarı çıkartıyorlar) ancak bitki bulundurmanın onları mutlu edeceği ve bitkiler nitratı fotosentezde kullanacağı için aslında canlı bitki de kullanılmasıdır. Bir de köklerinin sökülmesini engellemek için en ideal uygulamanın bitkileri salınım yapmayacak saksı yada cam kaplara ekilmesi tavsiye edilmektedir.

  Tavsiye edilen bitkiler:

  Anubias: Dayanıklı,düşük gereksinimli bir bitki. Yaprakları kalın olduğu için Japon balıkları tarafından yenilmedikleri, ince bir ip yardımıyla dekora tutturularak bakılabileceği için köklerinin sökülmesi gibi bir problem çıkartmayacağı için tavsiye ediliyor.

  Vesicularia dubyana: Java yosunu hafif düşük gereksinimli dayanıklı bir bitkidir. Japon balıklarının java yosununu yemedikleri belirtilmiş. Akıntılı yerlerde dekora bağlanabileceği içinde Japon akvaryumu için en uygun bitkilerin başında geldiği belirtiliyor.

  Tuz kullanımı: Japon balığı akvaryumlarında kaya tuzu kullanımının oldukça fazla faydaları vardır.

  Zararsızdır.
  Mineral yönünden suyumuzu zenginleştirir.
  İçerisinde barındırdığı elementlerle 9 çeşit parazite engel olur.
  Özellikle mantar oluşumunun engellenmesi ve tedavisinde çok etkilidir.

  Her 4.5 litreye 1 çay kaşığı kaya tuzu eklenebileceği tavsiye ediliyor.

  Işıklandırma

  Her ne kadar güneş ışığı alg sorunu meydana getirmekteyse de Japon balıklarımızın güneş ışığına ihtiyaçları olduğunu bilmemiz gerekir. Güneş ışığı gören tanklarda yetişen Japonların renklerinin daha canlı olduğu bilinen bir gerçektir. Tankımız güneş ışığı görmüyorsa yapabileceğimiz yüksek Kelvin değerlerine sahip ışıklandırma kullanmak olacaktır. En ideal ışıklandırma günde 10-12 saat arası ışıklandırma olacaktır. Bundan fazlası ile balıklarımızda strese sebep olacak, faydadan çok zarar getirecektir.

  Black Moor
  Bubble eye
  Görünümleri itibariyle oldukça komik ve göz altlarındaki torbaları ile sabaha kadar imla ve noktalama hataları düzeltmiş veya konu yüklemiş uykusuz admin ve moderatörlere benzeyen bu türün balonları aslında birer sıvı kesesidir.Bu balıkta dikkat edilmesi gereken tahmin edebileceğiniz gibi bu keselerdir.Akvaryum içinde bu keseleri patlatacak veya zarar verecek keskin veya sivri maddelere yer verilmemelidir.Aksi takdirde kesesi delinen balık büyük ihtimalle buradan mikrop kapacak ve ölecektir.Tabi sizi de hobiden soğutması da cabası.Bu yüzden yeni başlayan dostlarımıza tavsiye edemeyeceğimiz bir türdür.
  Ayrıca üstatlarımızdan dinlediğim kadarıyla bu türlerin akvaryumlarında vatoz bulunmaması gerektiğidir.Keselere yapışan vatozlar kısa süre sonra balığın ölmesine yol açıyor.

  Butterfly tail(kelebek kuyruk)
  Çeşitli şekillerine rastlanır.Kurukları gösterişli , çatalsız ve tek parçadır.Türünün her türü ile kırılarak değişik şekillerine ulaşılabilir.Kelebek orando,kelebek teleskop gibi.

  Calico

  Celestial eye

  Comet

  Common


  Fantail

  Lionchu

  Lionhead
  Origin çin
  Boyu: 22-28 cm
  Yaşama süresi :20 yıl
  Renk varietesi ortakal ,kırmızı, siyah , çikolata, mavi ve metalik
  En az 40 lt tankta bakılması gerekir. Kesinlikle hızlı yüzen türlerle birlikte bakılmamalıdır.
  Sıcaklık: 18- 22 santigrat dece hoşlanır
  Su değerleri; ph 6,5-7,5 aralığı sertlik derecesi dh 4-20 arasıdır
  Yüzme alanı: orta seviyede dolaşmayı sever
  Beslenme şekli: Yem seçici değildir. Her tür yemi iştahla yiyebilir
  Bu balığın adı tüm kafasını kaplayan renkli çıkıntıdan kaynaklanmaktadır.

  ORANDO JAPON

  DİĞER ADI: Tigerhead in far east.
  Origin: Çin ve Japonya
  Boyu: 15- 25 cm. arası eni 5,5 cm civarı
  Yaşama süresi 18 yıl
  Renk varietesi: kırmızı, siyah, mavi, çikolata rengi, bornz, beyaz, calico, kırmızı siyah, kırmızı beyaz, siyah beyaz.

  Oldukça dayanaklı balıklardandır ve dış havuzlarda da rahatlıkla bakılabilir. En az 60 litre bir tankta bakılması uygundur. Renklerini yansıtabilmesinde su kalitesi ve güneşin önemi büyüktür. Mantar ve bakteriyel enfeksiyonlardan çabuk etkilenir. Nazik bir yapısı vardır.
  Sıcaklık: 18- 23
  Işıklandırma: yüksek olmalı güneş ışığı taklit edilmelidir.
  Su değerleri; ph 6,5-7,5 aralığı sertlik derecesi dh 4-20 arasıdır
  Yüzme alanı; orta seviyede dolaşmayı sever ve hızlı yüzen türlerden comet ve shubunkin ile birlikte bakılması önerilmez.
  Beslenme şekli: Yem seçici değildir. Her tür yemi iştahla yiyebilir

  Satın alırken
  Vücudu düzgün ve ana hatları uzun olanlar
  Yüksek sırt yüzgeçi
  Kuyruk yüzgeci yüzerken zarifçe hareket etmeli ve sağlam olmalı
  Redcap oranda(kırmızı başlı) seçerken baş kısmının vişne rengi olanları tercih edilmeli.

  Panda Moor

  Pearlscale Japon
  Origin çin
  Boyu: 25 cm
  Yaşama süresi 15 yıl
  Renk varietesi: kırmızı, kırmızı beyaz, calico, mavi ,siyah, çikolata rengi
  En az 60 lt tankta bakılması gerekir. Kesinlikle hızlı yüzen türlerle birlikte bakılmamalıdır.
  Sıcaklık: 18- 23 santigrat dece hoşlanır
  Su değerleri; ph 6,5-7,5 aralığı sertlik derecesi dh 4-20 arasıdır
  Yüzme alanı; orta seviyede dolaşmayı sever
  Beslenme şekli: Yem seçici değildir. Her tür yemi iştahla yiyebilir

  İnci bir zırhı andıran belirgin şekliyle İnci Japon kolaylıkla fark edilir. Çok yavaş yüzdükleri için özellikle Comets, shubunkins ve wakin gibi hızlı yüzen varyetelerle aynı tankta beslenmemelidir.

  Pompom

  Ranchu

  Ryukin Japon
  Origin: çin ve Japonya
  Boyu: 15- 20 cm
  Yaşama süresi 18 yıl
  Renk varietesi: kırmızı, kırmızı beyaz, beyaz, gri, mavi, calico, çikolata rengi
  En az 60 lt tankta bakılması gerekir.
  Sıcaklık: 18- 23 santigrat dece hoşlanır.
  Su değerleri; ph 6,5-7,5 aralığı sertlik derecesi dh 4-20 arasıdır
  Yüzme alanı; orta seviyede dolaşmayı sever
  Beslenme şekli: Yem seçici değildir. Her tür yemi iştahla yiyebilir
  Japonya'da oldukça popülerdir. Genellikle kırmız ve beyaz olan bu balıkların kısa ve kalın bir vücut yapısı vardır, kafasıyla sırt yüzgeçlerinin arasında karakteristik bir tümsek vardır. Oranda, lionheads ve ranchu ile birlikte sorunsuzca beslenebilir.

  Shubunkin

  Telescope Eye
  Genellikle siyah renkte olanlarına rastlanır.Göz yapısından dolayı bu adı alırlar.Değişik Japon balıkları türleri ile çaprazlama yapılması sonucunda farklı renk ve yüzgeç şekillerine rastlanır.

  Veiltail
  Diğer adı: Feather-dressed long finned Man-Yu in Asia
  Origin: Çin
  Boyu: 18-25m
  Yaşama süresi 20 yıl
  Renk varyetesi: Calico ve metalic
  Sıcaklık: 18- 22 santigrat dece hoşlanır
  Su değerleri; ph 6,5-7,5 aralığı sertlik derecesi dh 4-20 arasıdır
  Yüzme alanı; tüm yüzey
  Beslenme şekli: Yem seçici değildir. Her tür yemi iştahla yiyebilir
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  Zühtü Özdemir bunu beğendi.
 2. hande

  hande

  Mesajlar:
  41
  Ali bey gerçektende çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. Bende bir jopon bakıcısı olarak sayenizde bir çok şey öğrendim sayılır. Ama yazmadan duramıyıcam türlü türlü türler üretelim derken bence biraz abartmışlar, çünkü kimisi şaşı bakıyor kimisi çok şişmiş, yani şöyle diyeyim :D Ama en güzeli "Panda moor"
   

Sayfayı Paylaş