1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. En düzeyli, özgün ve kaliteli içeriğe sahip deniz akvaryumu forumunda bulunmaktasınız. Keyifli paylaşımlar...

japon Balıklarım Dipte Hareketsiz Duruyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde özgürKocak tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Japon balıklarım için bir yardımcı olur musunuz? 5 gün önce 2 tane japon balığı aldım fanusta beslicektim. Sonra forumlarda fanusta beslenmesinin eziyet olduğunu okudum ve gittim akvaryum aldım. Ölçü 35 15 25 ebatında 2 tane daha japon balığı aldım toplam 4 japon balığım var. Şuanda motorunu kumunu dip temizleyicisini kadife hastalığı için damla bide dezenfekten çözelti damlasını falan aldım akvaryumcu başka bişeyin gerekmediğini söyledi eve geldim akvaryumu kurdum. 3 gün çok iyilerdi şuan son 2 gündür dipte duruyolar yem yemeye falan çıkıyolar ama sonra tekrar dibe oturuyolar hareketsiz bi şekilde 4 üde yan yana duruyo düne göre bugün yem yemek için cok az çıktılar biraz yiyip geri dibe oturdular. Yemlerinin bazıları hala duruyo ilk balık besleyişim akvaryumcuya gittim dün nedeninin ne olabilceği yada ne yapılabilceği için dipte duran balık yorgundur sıkıntı yok eğer sürekli suyun yüzeyinde duruyo olsaydı oksijensiz kalıyo yada suda zehir olduğu için yüzeye çıkıyo olurdu dipte durmasnın bi sakıncası olmadğını söyledi ama ben yinede huzursuz oldum benzer konuları okudum çeşitli forumlarda ama net bi cevap yada çözüm bulamadım bugun suyun %50 sini degiştirdim dinlenmiş su ilave ettim dip temizleyicisiyle kumu çektim damları kullandım ama ona rağmen hala aynı durumdalar. Bir de suyu degiştirmeme rağmen akvaryumun yan camından bakınca baya bi bulanık gibi duruyo bütün detaylar bunlar ne yapabilirim?

Yardımcı olursanız cok sevinirim. Ölmelerini istemiyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Özgür hızlı balık ilavesi ve kurulum olmuş. Oksijen veriyor musun? Yemlemeyi çok az yapmalısın akvaryum çok yeni. Kum olarak ne kullandın ve suyu nasıl hazırladın?

3. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Abi valla ince kum böyle siyah gri kahverengi şeklinde tam olarak nasıl bi kum bilmiyorum. Akvaryumcu 2 poşet verdi japon balığının en sevdiği kum bu dedi fanusta çakıl taşları vardı onlarıda güzel görünsün açısından kumun üzerine az miktarda koydum . Suyuda 2-3 kaba doldurdum 1 saat falan beklettim dip temizleyicisiyle %50 çektim bekletiğim suyu üzerine ilave ettim yelleme nedir bilmiyorum oksijenide motor sağlıyo diye biliyorum :S

veysel bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Yelleme değil yemleme yanlış yazmışım. Bu önemli abartırsan o sistemde toksik madde rahat açığa çıkar. Çok dikkatli yem vermelisin. Fotoğraf eklersen kumdan iyi olur, kum olarak bakteri yerleşecek yapıda ince mercan kırığı seçmelisin, bu tarz akvaryumlarda bu çok iyi olur. Biraz su değişimi yap, oksijeni kontrol et bence. Dip çekimi ile eski kumu alıp mercan kırığı ilavesini balıklar toparlayınca yaparsın.

murat parin ve bulents bunu beğendi.
  5. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Böyle işte abi tam olarak yapmam gerekenleri söyleyebilirmisin çünkü ölceklermiş gibime geliyo :( bide şey farkettim sanirim dışkıları uzun bi ip şeklinde kuyruklarinin altinda sallanıyo ağızlarını sık açip kapatip hızlı hızlı deli gibi yüzüyolar ara ara geri dibe batıyolar bi tanesi az önce kendini akvaryumun tavanına vurdu bide yan camına sonra dibe çöktü :S

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      71 KB
      Görüntüleme:
      965
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Özgür kurulum hızlı olmuş bu açık, yemi,abartmışsan amonyak veya nitrit olması yüksek ihtimal. %30 veya 40 su değişimi yap ama damacana içme suyu kullan. Oksijene bak var mı, yemi tane ile dikkatli ver. Şimdilik yapacak başka bir şey yok.

7. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Tamam abi şimdi su değişimi yapıyorum tekrar sabah bir kere daha yapmıştım sorun olmaz heralde, peki abi şimdi yine su değişimi yapınca dezenfekten ve kadife hastalığı damlalarını tekrardan damlatayımmı birde 4 balığa, 4 yem veriyorum sabah akşam doğrumudur beslenme şekli ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Şimdilik az ve dikkatli yedikçe ver. Damacana su kullan miktar az zaten. İlâcı kullanma bence, biyolojik yaşam oluşmasına izin vermeyebilir. Damacana su ve oksijen uygula takip edelim. Eczaneden epargriseovit ampul alıp kullan. İki tip ampul var içinde. Birer tane akvaryuma kır, şeffaf olan ampulden bir tanede çay tabağına kır ve balık yemine emdirip ver.

9. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Tamam abi eczaneye gidiyorum şimdi suyunu %40 değiştirdim damlalarıda dökmedim eczaneden dediği ampul'u alıp uygulucam inşallah kurtarırız balıkları ufak bi balığın sanki kuyruğunda beyaz beyaz 2-3 tane benek var gibi yada ben çok hassas bakıyorum olaya :S

10. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Akvaryumda net belli olmuyo resmini çekince daha çok çıkti gibi bu normal bi özelliğimi hastalık falanmi abi ya :-/

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      36,9 KB
      Görüntüleme:
      939
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Görünmüyor bir şey, işlemleri uygula hayırlısı artık.

12. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    tamam abi uyguladım kırmızı ve şeffaf tüpleri suya döktüm bunu bi sefer uyguluyacağım demi

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Şimdilik yeterli beklemek lâzım. Şeffaf olan tüplerden birinide yemlerine emdirirsen iyi olur.

14. murat parin

murat parin

Ad-Soyad:
    murat
    Özgür bey 13 lt lik akvaryum dört adet japon balığı için yetersiz bir hacim.Temel abi yapmanız gerekeni söylemiş zaten.Canlılara olan hassasiyetiniz içinde teşekkür ederim,Gerçekten iyi bir akvarist olabilirsiniz.Başlamak ve canlılarınıza sağlıklı koşullar sağlayabilmek için 100-150 lt bir tank edinmeniz lazım.Ayrıca geçmiş olsun inşallah düzelir canlılarınız .

15. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Katılıyorum...temo11

16. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Temel abi murat abi bende ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekür ederim litre olarak ne kadarının yeterli olcağını bilmiyodum bilseydim böyle eziyet etmezdim tam olarak napcağımıda bilmiyodum bilinçsizliğim yüzünden bu durumdalar dün balıklarımın resmini çekip başka akvaryumculara gösterdim balıkları aldığım akvaryumcu sanki ölsünde yenilerini alsın para kazanıyım düşüncesinde gibi geldi resimleri gösterdiğim 2 akvaryumcuda mantar hastalığına yakalandıklarını söyledi biride beyaz benek hastalığı dedi kaya tuzu atmamı istedi attım bende dün bi çay kaşığı ama bi değişiklik yok hatta artık yem yemeye bile çıkmıyolar :(

17. veysel

veysel

Ad-Soyad:
    Veysel Özdemir
    Öncelikle o dipteki doğal olmayan çakıl çıkmalı, diğer aksesuarlar salınım yapıyor mu ? Bakılmalı. Çok büyütme imkanı yoksa akvaryumu, 35-40 tl ye standart akvaryumla var 50 litre civarı. O tip bir akvaryum alıp içine ince mercan kırığı küçük bir şelale filtre ve damacana suyla güzel bir akvaryum kurulup küçük çapta bir kaç led lik aydınlatma ile start verilip balıklar ona alınabilir. Bu hacim çok ufak hastalık atlatılsa bile tekrar edebilir.

18. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    Aynen abi bende az önce 50 lt alabildim digerleri biraz pahaliydi elite marka filtreli motor aldim kum aldim yeni kaliteli bi yem aldim eve geldim 2 tanesi ölmüş :( mikofish diye bi ilaç aldim 5cc 1 hafta uyguluyacagım bakalim inşallah diğer 2 sini kurtarabilir abilerim çok sağolun

veysel bunu beğendi.
  19. veysel

veysel

Ad-Soyad:
    Veysel Özdemir
    İşallah kurtulurlar, diğerleri için üzüldüm. Yeni aldığın akvaryumu güzelce hazırla suyunu filtresini çalışsın her şey, sonra balıkları alırsın o tanka acele etme su dönsün biraz.

20. özgürKocak

özgürKocak

Ad-Soyad:
    özgür koçak
    İnşallah abi bende çok üzüldüm elimden geleni yaptim ama olmadi sağol abii . Zaten 50 lt aldığım akvaryumu 4 ü için almıstım 2 si ölünce dokunmadım hiç şimdi dediğin gibi hazırlarım filtreyi açarım 4-5 gün mikofish ilaci uygularim kurtara bilirsem baliklari hazirladigim 50 lt' ye alırım :-/

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş