1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon balıklarım suyun dibine çöküyor !

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Gülşah Sancar tarafından 26 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Gülşah Sancar

Gülşah Sancar

İsim:
    Gülşah Sancar
    Dün akşam iki tane japon balığı aldım ve onları fanusta besliyorum. Bugün dünden beri beklettiğim çeşme suyu ile sularını değiştirdim. Hatta su çok soğuk olmasın diye yarım saat kadar kaloriferin üzerinde beklettim. Suyunu değiştirdikten 20 dakika sonra bir tanesi çok hareketlendi, taklalar atmaya başladı daha sonra durup dururken dibe çöktü öldü sandım sonra canlandı. Daha sonra diğeri de aynı şekilde davranmaya başladı. Devamlı kendilerini yere bırakıyorlar bir süre solungaçları bile kıpırdamadan öyle bekliyorlar sonra kendiliğinden hareket ediyorlar. Çok korkuyorum bunun sebebi nedir acaba ?:cekingen:

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Japon balıklarım suyun dibine çöküyor !

Merhaba, bence çok acil suyu içme suyuyla değiştirin. Suyun ısısı ılık'tır diye düşünüyorum. İçindeki oksijen bitmiş tükenmiş olabilir, suya belki de bir ilaç katmışlardır kesin bir şey söylemek hakikaten güç ama hiç normal değil.

Bu arada dün akşam aldığınız balıklar bu akşam su değişimi yapılana kadar nasıl bir suyun içinde ve neredeydi? Fanus kaç litre kadar? Onun içindeki suyu değiştirmeye neden karar verdiniz?

3. Gülşah Sancar

Gülşah Sancar

İsim:
    Gülşah Sancar

Aldığım suyun içindeydi. Yani almadan önceki yaşadığı suyundaydı. Bugün kirli olduğunu düşündüğüm için suyunu beklettiğim suyla değiştirdim. Fanus un yarısında biraz fazlası su ile dolu .

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet o halde suyu değiştirmekle iyi yapmışsınız. Suyu değiştirdikten 20 dk kadar sonra bu gibi şeyler yaptığına göre benim aklıma iki şey geliyor. Ya sevinçten taklalar atıyor hayvancıklar ya da hakikaten ters giden bir şeyler var. Birinci ihitimalin olmasını isterdim ama ikinci ihtimal beni endişelendiriyor.

Şimdiki su ile bir önceki suyun ısı farklılığı nedir sizce?
    Sudaki oksijen azalmış ve hatta bitmek üzere dahi olabilir. Suda aşırı kireçlenme olabilir, balıkların içinde olduğu suda bir problem olabilir. Balıklar bu nedenle ani tepki vermiş olabilir.

Tek diyebileceğim şudur ki : Fanus'un geri kalan kısmına içme suyu koyun lütfen ama ağzına kadar doldurmayın balıklar dışarı atlamasın.

5. Gülşah Sancar

Gülşah Sancar

İsim:
    Gülşah Sancar

Eski suyu değiştirirken baktığımda değiştireceğim sudan daha soğuktu. Hatta fazla soğuk olduğunu düşünmüştüm. Ama şimdi baktım suyu yine soğuk ve biraz hareketlendiler. Ama bir tanesi hala dibe çöküyor ve hareketlendiğinde de ağızlarını suyun üstüne çıkarıyorlar

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu hareket onların oksijene ihtiyaçları olduğuna işarettir. Oksijen suyun yüzeyine çıkma eğilimindedir, sıklıkla su yüzeyindedir. Balıklar da bu ihtiyaçlarını gidermek için su yüzeyine çıkar ve dışarıdan nefes alıyormuş gibi yaparlar, aslında alırlar da diyebiliriz..

Su değişimi ya da kısmen değişimi malesef şart oldu.

7. Gülşah Sancar

Gülşah Sancar

İsim:
    Gülşah Sancar

Suyun 1/3 ü kadar içme suyu ekliyorum o halde... Yardımınız için çok teşekkürler :)

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Sonucu yazın gene, bakalım..

9. Gülşah Sancar

Gülşah Sancar

İsim:
    Gülşah Sancar

Merhaba, balıklarım artık daha iyi fakat yine suyun üzerine çıkıp oksijen almak istiyorlar sanırım. Yine suyunun 1/3 ü nü döküp yerine içme suyu mu eklesem diye düşünüyorum ama bu kadar sık su değiştirmek doğru olur mu ?

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu kadar sık su değiştirmek doğru mu değil mi sorusu yerine verilebilecek tek cevap var, aslında bu kadar sık su değişimi gerekmez. Mutlaka yanlış giden bir şeyler vardır. Hava motoru lazım olabilir mi acaba??

Fanus'un, balıkların bir resmini görebilirmiyiz?

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Benim bildiğim japon balıklarının bazıları su üzerinde yüzüyorlar.Burak abi geçen dedimya sana okuldaki akvaryumu temizledim diye ondaki balıkların herbirisi suyun üstünde yüzüyorlardı.

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Normal şartlarda japon'lar sürekli su yüzeyinde yüzmezler, aslında normal şartlarda hiç bir balık sürekli su yüzeyine çıkıp çıkıp aşağı inmez. Veya sürekli yüzeyde takılmaz. Vardır bir derdi garibanın, dinlemek lazım.. İyice bi gözlemek lazım bakalım ne istiyor? hava mı? yem mi? su mu ? Acayip hareketler yapıyor mu??

13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Abi doğru dedin ama balıklar haklı zavallılar 2.5 senedir temizlik yüzü görmemiş ne olsun yani bende olmasam o okulda tamam pislikten geçilmeyecek akvaryum :) abi zaten yem istemeleri normal hiç doymak bilmiyorlarki:)

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet, tatlı suda japon neyse tuzlu suda da tang aynı şey. Doymuyor canavarlar.. Sen en doğrusunu yapmışsın yazık hayvancıklara. Elelrine sağlık.

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Vallahi o okulda bulunduğum sürece ben o akvaryumu temizlerim abi :) yazık günah hayvancağızlara gerçi okulda durmayada fazla bi zaman kalmadı ama staj senesi geldi allahın izniyle :) okula yine gideceğim ama bizim bölüm açık olmayacak ozaman işleri iş balıkların valla :der:

16. Gülşah Sancar

Gülşah Sancar

İsim:
    Gülşah Sancar

Bazen suyun üstüne çıkıyorlar. Zamanla değişiyor bazen sık bazen aralıklı... Fotoğrafı profilimde var

17. hurkan1259

hurkan1259

İsim:
    hürkan çetinkaya

balıkların kaç günde düzeldi :heyo:

18. Sibel Arslan

Sibel Arslan

İsim:
    Sibel Arslan
    Akvaryuma çeşme duyu doldurmamalısın ben enerji suyundan dolduruyorum ve öyle tavsiye ederim.Bu arada aynı sorunla bende karşı karşıyayım benim japon balığım suyun yüzeyine çıkamıyor :( :(:(:(:(

Sayfayı Paylaş