1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balıklarının Yüzgeç ve Kuyruklarında Yırtılma(Çürüme Değil..)

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 2 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    İyi akşamlar arkadaşlar...
    120 litre japon akvaryumuna sahibim.Tankta 6 adet japon 4 adet de melek balığı var.Biliyorum uyumsuz türler ama şuan herhangibir türü elimden çıkarmam neredeyse imkansız.Konuya gelince son günlerde japon balıklarımın kuyrukları yırtılıyor.Çürüme yok yani kuyruk çürümesi hastalığı değil bu sadece yırtılıyor.Akvaryumda sivri dekor falan yok sadece tetratec dış filitre hortumları,ısıtıcı ve 3 adet derece var.Tabanda dere kumu mevcut.Kaya falan hiç bir şey yok.Akvaryumun ph ı 7.5 civarı.Haftada bir %20 su değişimi yapıyorum ve koyacağım suya 2 çay kaşığı turşu tuzu katıyorum.6 farklı çeşit yem kullanıyorum.Yemlerin tamamen sera ve tetra markalı.Haftada 1 defa sebze 2 defa da proteinli yem(kurutulmuş kan kurdu ve kurutulmuş su piresi) veriyorum.Artık meleklerden şüphelenmeye başladım.Halbuki neredeyse 6-7 aydır beraberler sadece son 2 haftadır yırtılmalar oluyor.Buna neden olan etken nedir acaba teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şöyle düşünelim su değerleri bozuk olsa hastalıktan dolayı dediğiniz gibi erime veya mantarlaşma olması gerekir. Su değerleri yüzünden yırtılma olur gibi bir hastalık belirtisi duymadım ve size katılıyorum şüphenizde bence de Melek balıklarının işi. 6-7 aydır birlikte olmalarının önemi yok çünkü bu süreçte melek balıkları yavruluktan çıkmaya başlayıp avcı kişiliğini ve cesaretini ortaya koymaya başlayabilir. Kısaca balıklar erişkinliğe doğru uzanırken doğal olarak genç birey çekingenliğini bırakır.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    İlk mesajda "Biliyorum uyumsuz türler..." deyip, üstüne "kuyruklar yırtılıyor..." demek bir tek biz türk insanına mahsus zaten :D

Sayfayı Paylaş