1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balıklarının yumurtlaması ve yavru bakımı

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde ft25 tarafından 22 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Japon Balıklarının yumurtlaması

Japon balıklarından yumurta almak için yapılacak ilk şey balığın 2 veya 3 yaşında olmasıdır.Eğer balık bu yaşlara gelmiş ve cinsiyeti tespit edilmişse balıklara kondisyon kazandırmak gerekir.Genelde 1 dişiye 1 erkek olmasını öneririm ama 2 dişiye iyi 1 erkek olabilir.

Kondisyon kazandırmak için;

İlk önce balığın alanının geniş olması gerekir mesela ben 96 lt de 7 balık bakıyorum.Balıkların size alışmış ve size karşı rahat olması gerekir.Balıkların sularını temiz tutmak ve sıcaklık değerleriyle fazla oynamadan(genelde en iyi sonucu ben 20-21 derecede aldım)sabit tutmak gerekir.İkinci bir hususta balıkların ihtiyaçlarına göre yem verilmelidir bu yem ihtiyaca göre canlı, bitkisel veya iyi kuru yemler olabilir.Balığın yumurtlamasına gelince kondisyon kazanan balık mart-nisan-mayıs-haziran aylarında en iyi sonuçları verir bu zamanlarda kondisyon kazanan balıklar iki haftada veya 3 haftada bir en az 50 yumurta verir.Balıkların kısa sürede yumurtlamasını istiyorsanız dişi balığın karnını haftada bir balığı fazla rahatsız etmeyecek şekilde ovalayabilir ve yumurtayla dolması için balığı teşfik edebilrisiniz.NOT:BU KARIN OVALAMA İŞİNİ BALIĞI RAHATSIZ ETMEYECEK ŞEKİLDE YAPINIZ YOKSA BALIKTA STRES OLABİLİR.Yumurta bakımına gelince döllenmiş yumurtaların bulunduğu suyu 2-3 saat sonra yeniletin ve kabınızın büyüklüğüne göre belirtilen oranlarda metilen mavisi damlatın(ben genelde 5 lt ye bir damla damlatırım tabi bu deep fix in metilen mavisinde geçerlidir)metilen mavisini damlattıktan sonra hava motorunu bağlayın ve sürekli hava versin balıklar şıktığı zaman balıkları rahatsız etmemesi için ya hava motorunu fişten çekin yada seviyesini minimuma düşerin(2-3 hafta sonra bağlayabilirsiniz).Balıklar yumurtadan çıktıkları zaman altlarında bir keseyle dünyaya gelirlel 4-6 gün bu keseyle beslenirler bu kesenin yok olduğunu gördüğünüz zaman balıklara bir su bardağı kadar dolu olan suya 1 yumurtanın sarısını koyun ve üst tarafta kalan zerreciklerini verin yumurtayla besleme işi 1-2 hafta kadar sürer ama bazen 4-5 haftayıda kabın hacmine göre bulabiliyor.Yumurtayla besleme işi bittikten sonra artemia veya tetra granül yem verilebilir.Daha sonra balık 2-3 santim boyuna geldiğinde normal kuru yemleme yapılabilir.

Saygılar.....

Not:Bu bilgilerin hepsi kendi deneyimlerim sonucu yazılmıştır.

42tayfun26, ogiler, fth-94 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Furkan gerekli bildileri vermişsin. Ellerine sağlık.

Birde şu yavruların fotoğraflarını paylaşsan süper olur diğer başlıkta... ;)

3. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Faith ben zaten paylaştım bakmadın mı?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Paylaştın baktım hatta yorumda yaptım. Fakat tekrardan yeni fotoğraflar paylaşsan yavrular büyümüştür elbette. Bu yüzden demiştim :)

5. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Anladım en kısa zamanda yeni ve eski yavruların fotolarını palaşırım zaten eski yavrular boy attılar biraz vede yüzgeçleri çıkmaya başladı bazılarının kuyrukları çift bazılarının tek en kısa zamanda paylaşacağım.

6. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Arkadaşlar yavruların resimlerini paylaşmıştım ama silinmiş işte bir daha paylaşıyorum.Bide 32 litrelik bir kaba aldım yavruları.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Hıh işte bunu diyorum furkan 32 litrelik kapta daha çabuk büyüyecekler. Sonunda aldın şu yavrucuklrı büyük kaba :) Lepistes yavrularını çok andırıyorlar...

Maşallah :nazar:

ft25 bunu beğendi.
  8. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Evey Fatih biraz andırıyorlar ama doğaları bambaşka.

9. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Arkadaşlar bizim balıklar yine yumurtladılar bu sefer farklı bir taktik denedim baktım ki erkek dişiyi kovalıyo ve tetikliyo dişide kaçıyo bu sefer yumurtanın az olduğunu fark ettim ve dişileri alvaryumun arasına cam koyarak ayırdım dişilerin karnı yumurtadan patlayacak gibi olduğu zaman hemen erkekleri aralarına attım ve de yumurta dökmeleri için bir plastik bitki yerleştirdim ve balıklar on dakika sonra yumurtaları saçmaya başladılar ve erkeklerde hepsini dölledi ve hemen dişileri ve erkekleri besiye çektim bunu yapmamın iki nedeni var hem doğal yolla çıkan balıklar daha sağlıklı oluyor hemde yumurta sayısı artıyor.Ayrıca diğer yavruların bütün yüzgeçleri çıktı şimdi pul atıp renk değiştiriyorlar İnşallah çabuk büyürler.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Seni seviyorum Furkan. :basardim: Fotoğraf bekliyoruz bol bol yavruların gelişimine dair. İşlemlerin güzel, sonuç olarak gözlemlerini aktarırsan sonucun olumlu veya olumsuzluğuna daha iyi vakıf oluruz. Kim tutar seni. Forumun tek Japon balığı üreteni sensin. :emt:

11. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Estağfurullah Temel abi.Temel abi yavrular büyük kaplarda pulları çıkıyor gözleri bazılarının benim beyaz balık gibi simsiyah bazılarıda sarı balık gibi şimdi Temel abi özelliklerini kuyruk ve göz yapılarından anlıyorum ama Temel abi bende hiç çift peçe kuyruk balık yok ama yavruların bazıları çift peçe şeklinde ve kuyrukları çok güzel salınıyor.Temel abi yavruların resimlerini verecem de fotoğraf makinesiyle poz bulamıyorum zoomluyorum olmuyor flaşı kapatıyorum olmuyor flaşı açınca da parlıyorlar.Sizce ne yapmalıyım net çekmek için bi kere mercek kullandım ama daha yakın çekmek istiyorum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Furkan balıkların kuyruk yapıları farklı türden olabilir sende o türler olmasa da. Çünkü büyük ihtimalle ebeveynlerin genlerinde bulunuyordur. Fotoğraf çekmeyi ah ben de bir becerebilsem de sana tarif etsem. Aynı dert bende de var. Flaşsız çekim yapmayı öğrenemedim gitti. Macro ayarlarını çok iyi yapmak lazım.

13. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Temel abi uğraşıyorum İnşallah iyi bir poz verir bizim keratalar.Tam poz yakalıyorum hemen kaçıyolar.

14. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Bu yasta bu basari cok iyi ya.tebrik ediyorum seni kardesim.Allah yolunu acik etsin.:ay:

15. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    İşte arkadaşlar bunlarda bugün çıkan yavruların fotoları:

işte bunlarda büyüyen yavruların en küçüğü en büyüğü poz vermiyor.Ağır abi.:D

Sevgiler ve saygılar...................

16. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Tebrikler Furkan. Vallahi senin bu yaptığını yıllarca bu balığı üretmeye çalışmış hobiciler yapamıyor. Vallahi helal olsun. Yavruları kayıpsız ve sağlıklı büyütmen dileği ile. Nerede bakıyorsun bu balıklara? Biraz daha fotoğraf paylaşırsan çok daha iyi olur.

Saygılar....

17. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Ben büyük balıklara büyük akvaryumda bakıyorum ve yavrularada 40 lt lik bir kapta bakıyorum ilk önce yavrulara özel bakımlar yapıyorum yem vs gibi daha sonra küçük yani 5 ltlik kaplarda kendilerini toparlamalarını ve güç kazanmalarını sağlıyorum daha sonra sık su değişimi yapıp balıkları iyice güçlendiriyorum ve balıkları kesinlikle sarsmıyorum ve güven kazanıp rahat ve sağlıklı bir şekilde beslenip büyümelerini sağlıyorum bu işlemleri yaparsanız kayıp minimuma iner eğer yavru alma yollarını öğrenmek istiyorsanız onun içinde bilgiler ilk yorumumda yazıyor.Birde Temel abi yeni yolla ürettiğim balıklar daha canlı gözüküyolar.Gelişmeleri ilerleyen safhalarda yazacağım.

Herkese Teşekkür Ederim............

18. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Yavrularınız hayırlı olsun.Yazınızda dikkatimi ceken 2 nokta oldu.1.si ,1 erkek 1 disi yada 1 erkek 2 disi oranı vermiisiniz.1 e 1 oranı bazen kullanılsada dogru olan 2 erkege bazen 3 erkege 1 disi kullanmaktır.Bunun yanında yumurta alımı konusundada sanırım ufak bir sorun var.Sanirim sizin disiniz biraz ufak boyutlardaki 50 adat yumurta alabiliyorsunuz,zira erişkin bir disi japon balıgı 50.000 adate kadar yumurta verebilmektedir.
    Saygılar.

19. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Öncelikle teşekkür ederim.Ama 50.000 yumurta ne demek ben ömrü hayatım boyunca o kadar yumurtlayan balık duymadım duyamamda çünkü bi midelerine bakın bir de sizin söylediğiniz söze en fazla japonlar 3.000 yumurta verirler ve ayrıcada büyüdükleri zaman yani 5 yaşına geldikleri zaman verim azalır genellikle hiç olmaz.Erkek dişi oranına gelince ben 1 e 2 d oranında 1020 yumurtadan 900 tanesini kurtardım ama sonradan öldüler yavruların çoğu eğer erkek verimli olursa 1e 2d oranı normaldir çünkü sperm hücresi yumurta hücresinden milyonlarca kat küçüktür.Bir konuda 50 yumurta verimi heralde yazımı tam okuyamamışsınız ben oraya 2 haftada veya 3 haftada bir yazmışım bir japonun 2-3 haftada bir yumurtlaması nadir olan olaydır ve bu olayda balık eğer 2-3 haftada bir en fazla 70 tane yumurta alırsızın (bazı mucizevi durumlar hariç :D) çünkü balık bu zaman aralığında fazla yumurta üretemez.

Saygılarımla......

YIKIKTEMO ve fth-94 bunu beğendi.
  20. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Türkiyedeki forumlarda maalesefki bu tarz sorunlar hep var.Herkes herseyi cok iyi biliyor.Aslında sorun cogunun hicbirsey bilmemesi.Sagdan soldan duydukarı yalan yanlıs seylerle,forumlarda kirlilik yaratip,diger insanlarıda yanlıs yonlendirmeleri.Bu herhalde insanimizin ozelliklerinden olsa gerek.

Yukardaki yazıya gelecek olursak,müdahele etme geregi duyuyorum,cunki yazan kisi ne yazdıgının bile farkında degil.Anlattıklarına okadar kapılmıski,onları savunacak kadarda cesur:)
    Sanirim yasının vermis oldugu heyecan :)

Hayat insanlara cok seyler ogretiyor.Zamanla ,eger iyi arastırma yapıp üretimede devam edersen,bir japon balıgının 50000 yumurta birakabileceginide,bu buyukluge gelmis bir disi icinde 3 erkek gerektigini ve tam olarak bilmedigin bir konuda cokda fazla iddali konusmaman gerektigini ogreneceksin.

Sayfayı Paylaş