1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balıklarının yumurtlaması ve yavru bakımı

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde ft25 tarafından 22 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Burak bey ben bunları ilk defa sizin ağzınızdan duyuyorum ve her seferinde kahkaha atıyorum.1.si siz bütün ortaya atılan iddaların tersi şeyler söylüyorsunuz o kadar tecrübelisinizki bir japon balığının 50.000 yumurta vermesinin imkansız olduğunu bilmiyorsunuz zaten en verimli yaşları 3-4 bana o yaşlarda 50.000 yavru veren birini gösterin bende size istediğinizi yapayım siz heralde okyanus balıklarıyla veya koilerle karıştırdınız bu balıklar japon hacimleri neki 50.000 yumurta verebilsinler.Gelelim 3 e 1 d konusuna şimdi dişinin yumurtası çok olabilir ama sadece 1 sperm hücresi döller ve sperm yumurtadan milyonlarca kat küçüktür daha niye tartışıyoruz bu konunun bilimselliği hakkında bütün kanıtları size yazabilirim vede bu konuda savunduğum düşüncelerin arkasındayım ve daima arkasında da olacağım.Birde hiçkimse birşey bilmiyor demişsiniz tabi siz o kadar biliryorsunuzki japondan yavru aldığınızın kanıtı bile yok vede 1 kişi binlerce kişiden bilgili ve tecrübeli olamaz ve forumların çoğunda doğru bilgi olduğu kanıtlanmıştır.

Saygılar.........

2. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu

1 adet akvaryum balığı ciftliği
    1 adet artemia yetiştirme cifliği
    28 yıllık tecrübe
    su ürünleri mühendisi gibi bir belge
    üretilmis ve satilmis sayısız balık
    Discuslar üzerine yapılmış embriolojik gelisim calısmaları

Vedahası yeterince sabir...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Burak Bey selam,

Furkan 12 yaşında gördünüz sanırım ve Japon balıklarından yavru alıyor ve üretiyor. Yanlış veya doğru bilgileri ile bunu çok güzel yapıyor. Herkesin her konuyu bilmesi zaten imkansız. Zaten önemli olanın konular içindeki yanlışlara temas etmek ve gerekirse tecrübe tartışmaları ile doğrusunu bulmak değil midir ?

Elbetteki Furkan daha çokşey öğrenecek ama yaşına bakarak ve gelişimine bakarak iyi bir akvarist olacağını görmek zor olmasa gerek. Büyük havuzlarda dev boyutlara ulaşan dişi ile 100 litrede gelişen dişi aynı boyda olmaz, aynı yumurtayı veremez doğal olarak.

Bu iki hacim arasındaki farkın yumurta sayısına etkisini yazmak aslında konunun daha gerçekçi tartışılması anlamına gelir. Furkan belki tecrübesine araştırmalarını ekliyor ve bu araştırmalarda bazı eksik bilgiler ediniyor olabilir fakat düzeltmek ve üzerine yazışmak en doğrusu olacaktır.

4. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Atalarımızın bir lafı vardır.Derlerki bilmemek ayıp degil,ögrenmemek ayıp derler.Yasinin tabiki farkındayim.Sevkinide kırmak istemiyorum.Ancak biraz dinlemesini ve soylenilenlerinde dogru olabilecgini dusunmesi gerekir.İsterdimki konuya bu kadar inacçı degilde oğrenme babında yaklassın.Benden ögrenebilecgi cok sey var aslında..

5. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fotoğraf linklerinde sorun var sanırım ben açamadım.

7. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
  8. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Burak bey bazı konularda haklı olabilirsiniz ama resimdeki anne balık mı artık turuncu olan heralde japon ama yavrular benimkilere benzemiyorlar.

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    50.000 yumurta imkansız her yumurta 1mm desek o kadar yumurtayı tutması imkansız balığın önerilen oran 3e-2d olabilir ama burda Furkan a okuyup yanlış bilgi edindin denemez çünkü burdan anladığım siz okuyup bilgi veriyorsunuz bu bilgiler doğru mudur yanlış mıdır bilmem okuduklarımıza güvenirsek eğer bir dişiden en çok 500 yumurta diye okudum.Ama bu balıklardan yavru almak kolay değil Furkan bu balıklardan gayet başarılı yavru alıyor 12 yaşında kim bilir ilerde neler yapacak.Siz eğer ben bu balıklardan 50.000 yumurta aldım diyorsanız bence hesaplamayı yapın.Kürenin hacmi formulü ile 1 yumurtanın çapı ne kadar bilmiyorum 1mm olarak aldım.1 yumurta 4milimetre küp hacim kaplar.50.000*4=20.000milimetreküp=20metreküp hacim kaplar.Ben böyle hesapladım yanlış ise üzgünüm ama yine de 50.000 yumurta imkansız o fotoğraftakinden olabilir belki ama normal japon balıkları bu kadar yumurta vermez.O resimdekilerde japon balığı değil koi-sazan kırması.

10. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bilgi eksikliği forumlarda çokça karşılaşılan bir durum. Burak Bey Su Ürünleri Mühendisi olması sebebiyle dikkatle dinlenilmesi gerekiyor, sanırım. Ayrıca 43 yıl yaşayan Japon balığı var. 3-4 yaşında olup akvaryumda büyümüş bir balık ile 10 yaşın üzerinde olup büyük havuzlarda yaşayan balıkların yumurta üretim kapasitesi elbette aynı olamaz.

Burak Bey'den tecrübelerini ve bilimsel yaklaşımlarını paylaşmasını umuyorum.

11. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Hasan abi haklısın kendisi su ürünleri mühendisi vede deneyimleirini dinlemek gerekir ama japon 50.000 yumurta veremez.Oğuz abinin dediği doğru onlar japon yavruları değil ve benimkilerle alakası bile yok ben 50.000 yavru vereceğini düşünmüyorum ama havuzda verebilir ama Burak beyin gösterdiği yavrular kesinlikle ve kesinlikle japon yavrusu değil heralde bir karışıklık var.

12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Dedim ya onlar sazan-koi kırması koiler japon balığı değildir.Ve hesaplama yaptım yukarıda doğru mudur bilmem ama doğrusysa balık 10 kat şişmesi lazım.Ama önerilen 3e 2d olduğunu makalelerde okudum.

13. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Ordaki resimdeki balıklar bizim damizlik olarak kullandiğimiz koi balıkları.Japonla alakaları yoktur.Hayatınızda hic 1kg üzerinde bir Carassius auratus auratus(japon balığı) gordunuzmu.Tabiki görrmediniz.Görmediğiniz icinde elinizde bulunan singapur artığı balıklar sizin sınırlarınız oluyor.
    Alıntıdırlar.
    http://yfrog.com/4vjaponjj
    http://yfrog.com/cborandaj
    Ha bide yukarıda gormus oldugunuz balıklar erkektir.

http://yfrog.com/eubigvij

14. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Bu tarz balılarda genellikle tüm yumurta erkekler vasıtasıyla döktürülemeyecegi icin injection yöntemi kullanilarak sagım yapılır.Alınan yumurta ve spermler ozel izotonik cozelti icerisinde bir sure bekletilerek catlatma bolumlerine nakil edilirler.

15. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Yazi yazmayı bildiğin kadar matematik hesabida yapmayı bilmiyorsun.(50.000*4=20.000milimetreküp=20metreküp ÖRNEK teki gibi)

Burda coluk cocukla daha fazla muhatap olacak degilim.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında daha önce Koi ile japon balıklarını ayırmak gerekir.

Japon balığının üretim tecrübesinin yazıldığı konuya daha fazla yumurta sayısı vardır diyerek Koi üzerinden 50.000 yumurta sayısı örneği verirseniz biz anlamakta zorlanırız ve anlaşmak mümkün olmayacaktır taktir edersiniz ki Burak Bey. Sadece konu sahibinin sizinle mücadele vermesi de kimsenin yazmaması da çok doğaldır bu yüzden.

Mesajlaşılan konu akvaryumda Japon balığının üretim tecrübeleri sanıyorum. Havuzdaki 1 metreye yaklaşan Koi yumurta sayısı üzerinden örnekler verilmesi bir anlam ifade etmeyecektir ve sonuca varılması da zordur. Bu açıdan yazılan mesajlar ve verilen fotoğraf örnekleri konuyu toparlamanıza yetmiyor malesef.

ogiler ve ft25 bunu beğendi.
  17. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Teşekkürler TEMEL abi.Biz burda japon üzerine konuşuyoruz siz koilerden bahsediyorunuz Burak bey.Burak bey birincisi çoluk çocuk diyip dalga geçiyorsunuz ikincisi yanlış bilgiler veriyorsunuz üçüncüsü japon konusunda bilgi vermiyorsunuz dördüncüsü bizi çoluk çocuk olarak görüyorsanız sizde burada durmayın nasılsa çoluk çocukla işiniz yok.

Saygılar.........

18. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Biz burda japon balığından bahsederken niye koi resmi koyuyorsunuz ne alaka şimdi. Ayrıca 20.000 milimetre 20 metre eder o hata 0 ın unutulmasından kaynaklı. Son olarakta 12 yaşındaki bir çocuktan ne istiyorsunuz ? Burada havuzda izotonik mizotonik yöntemle böyle yapılır 50.000 yavru alınır diye haca atıyorsunuz bunuda anlamış değilim.

Acaba 12 yaşında japon balıklarından 50 yavru almışmıydınız ? :)

ft25 bunu beğendi.
  19. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Oğuz abi 50 yavru yaşayanlar vede büyüyenler şimdiye kadar 7000 yavru aldım.

ogiler bunu beğendi.
  20. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Furkan ben her zaman yardım ederim sana senin gibi iyi bir akvarist olan kardeşimin 36 yaşındaki biri tarafından hava atılmasına göz yummam yazdıkları sadece ben çok iyiyim bu konuda diye haykıran yazılar ve sana hiç yardımcı olmuyor bu yazılar yerine sana ve bizlere nasıl daha verimli yavru alınır nasıl yavru büyütülür anlatsın ve bu anlattıkları evde yapılabilir olsun bizleri hobide ileri taşısın sonra isterse küfür etsin hiç önemli değil çoluk çocukla uğraşamam diyor o zaman aramızda yeri yoktur forumda istediğini yazsın isterse bana bedava balık versin ben bunu diyen birine saygı duymam aksine Temel Abi ye saygım sonsuz çünkü her zaman aptalcada olsa sorularımızı yanıtlar ve bize yardım eder.Zaten bizimle muhatap olmasın daha iyi çok büyük birşey kaybediyoruz sanki:yazik:
    Allah aşkına bir halt anlamadım bunu mu yapalım evde nedir bu şimdi bize ne bundan.

ft25 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş