1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon balıklarında yeni nesil cinsiyet ayrımı

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde ft25 tarafından 29 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Arkdaşlar balıklarımın ve arkadaşlarım balıklarında üzerinde yaptığım incelemelere göre dişi balıkların kafalarının alt tarafı tavuk derisi gibi pütürlüyken erkek balıklarınki daha düzdür.

İşte arkadaşlar ortadaki balığa bakarsanız kafasının altının pütürlü olduğunu görürsünüz shubunkin türü yani onun sağındakine bakarsanız kafasının altını pütürsüz olduğunu görürsüzün.(Shunukin balığım daha yeni sperm vermeye başladı.)

Not:Arkdaşlar bu yöntem her balıkta tutmaya bilir ama arkadaşlarımınkilere, benimkilere vede akvaryumcununkilere baktığımda neredeyse % 98 tuttu. Arkadaşlar bu yöntem sadece comet, common ve shubunkin gibi daha iri balıklarda sonuç veriyor.Oranda teleskop aslanbaş gibi balıklarda bu olayaın tam tersi var.

Saygılarımla..............

fth-94 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Furkan. Daha evvelde söylediğim gibi, her şeyden önce tecrübelerin paylaşıldığı bu tarz paylaşımlar bizim için çok daha değerlidir. Öncelikle seni bunun için kutlarım ve ardından bu yaştaki başarın ve gelişimin için tebrik ederim. toka:gif

ft25 bunu beğendi.
  3. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Teşekkür ederim Temel abi yaz sezonuna giriyoruz ve okullar tatil oluyor o zamanlarda hem babam bişe demez hem de daha rahat araştırma yaparım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Furkan ne diyeyim sana ? Helal olsun ayakta alkışlıyorum gerçekten... Bu yaşında bu tecrübe bravo :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun:

ft25 bunu beğendi.
  5. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Teşekkür ederim.Araştırmacı Prof. M.Furkan TEMEL.:D:D

6. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Literatürleri değistirmek lazım artık...

7. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    İyi o zaman siz değişitirin ve nasıl cinsiyet ayırdığınızı bizde öğrenelim vede doğrulayalım ben bu yazdıklarımı doğruluyorum vede çok denedim % 98 tuttu.

8. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Helal olsun.toka:gif Japon balıkları basit balık sanılır ama değiller.:ay:

ft25 bunu beğendi.
  9. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Erkek balık.Galsamalarında ve yanyüzgeclerinde kızgınlıktan cıkmıs durumda bulunan pütürlü ve sert sivilceler.

Dişi yapon balığı.Bu tarz sivilceleryok.

Kızgınlık donemi harincinde japon balıklarının cinsiyeti,üreme tüplerine bakılarak yapılır.Erkek bireylerin tüpleri dar ve ice dönükken,dişi bireyler de ise tüpler geniş ve dışa dönüktür.

Erkek

Erkek

Erkek

Dişi
    Dişi

10. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Bu yöntemin dışındakileri yazdım bu yöntemi yeni doğan çocuk bile biliyor ve galsmalar her erkekte çıkmaz ve bu kesin yöntem değildir ayriyeten sondan üçüncü balık erkek değil dişidir.

Sayfayı Paylaş