1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Balıklarından En İyi Yavru Verimini Almak

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde falamaa tarafından 24 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. falamaa

falamaa

İsim:
    falamaa
    Selam arkadaşlar,

Geçen hafta Japon balıklarını sağma yöntemiyle 2 balıktan 3000 e yakın yumurta aldım. Ancak metilen mavisi kullanmadım bu 2.deneyimim. İlkinde yumurtalar matlaştı bu seferkinden 45 tane yavru alabildim. Metılen mavisi eksiklığinden mıi bu kadar az yavru aldım tam anlamadım. Yoksa spermler tam yumurta içine girmedi mi anlamadım. Bu konuda uzman bir arkadaşımız yardımcı olursa sevinirim.

Şimdiden herkese teşekkürler...

2. aslan

aslan

İsim:
    aslan
    Cevap: Japon Balıklarından En İyi Yavru Verimini Almak

Selam,

Benimde 3 dişi japonum var. Sağma yöntemi ile yumurtaları aldım içinde siyah 2 nokta belirdi 15 dk sonra. Yetiştireceğim tanka aldıktan 2-3 saat sonra beyazlaştı hepsi. Bana yardım edermisiniz ?
    3 aydır yaklaşık 15-20 bin yumurta telef oluyor lütfen yardım edin :(

3. falamaa

falamaa

İsim:
    falamaa

aslan bey bnm bu 2. tecrubem azda olsa yavru almayı basardım suan 15 gunlukler 15 tanesı anca yasıyor. mıkro kurt ve toz yem ıle besledım ancak buyumuolar kolay kolay.bn anladım kı akvaryumcular bu yusden ugrasmıor japon balıklarıyla.hem yavru buyutmek zor hemde satıs fiyatı cok dusuk..bn bu sefer metılen mavısı olan suya koyucan bı tek denemedıgım o yol kaldı ..ınternetten aylardır arastırıorum nsl uretırım dıye.yaptıgım hersey dogruydu bana gore bu zamana kadar.benden sıze tavsıye erkek oranı 3erkege 1 dısı olacak sekılde besleyınız dısı yumurtlama zamanında ıcınde 1lıtre su bulunan bır kaba erkegın bır tanesını sagınız daha sonra dısıyı az bır kesılde sagınız mesela 3000 asagı yukarı yumurta verıosa dısı 1000 tanesı kdar goz karırı dokun sonra karıstırınız.bı 3-5 dk bekledıkten snr aynı ıslemı bı kac kapta daha yapınız .dısınızın yumurtaları 3kapta 1000 er tane olsun her erkegıde bı kaba sagmıs oluyoruz bu sekılde. daha sonra her br kaseye 1 damla metılen mavısı damlatınız.(ılacın fıyatı 3tl. )karıstırdıktan sorna evde kı camasır legenı yada bosta varsa akvaryum 50 lıtre cıvarında ıcıne yan yatmıs bır vazıyette koyunuz.yumurtaların havayla temas etmemsıne dıkkat edınız.ıcıne 5lıtreye 1 lıtre gelecek sekılde tekaradan legenın yada akvaryumun ııcıne damlatınız.su masmavı oalcaktır.son olarak guclu bır hava motoruyla 5 gun boyunca havalandırınız.(motoru hıc kapatmassanız ıyıolur)2-3 gun sonra mat olanlarla yavru olanlar bellı oluyor zaten .yavru olan yumurtalar ılk gunku tazelıgınde duruyor vebır cıft goz belırıyor.5.gunun sonunda yavrular yumurtadan cıkmaya baslıyor.kasık yardımıyla hepsını ufak bı kaba toplamanızda fayda var.yumurtadan cıktıktan 2-3 gun snr anca kendılerıne gelıyorlar.karnındakı plasenta onları beslıyor.aslan bey umarım bu sefer basarılı olursunuz sımdıden kolay gelsın.saygılar

4. aslan

aslan

İsim:
    aslan

5 lt.ye 1 damla metilen mavisi kullanacağım.Bilgiler için teşekkürler.:)

5. falamaa

falamaa

İsim:
    falamaa

Ben teşekkür ederim.Bol sağlıklı yavrular.

6. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Lütfen yazı yazarken ünlü uyumuna uyun ve teşekkür ederim gibi sözcükleri kısalltması olmayan tskür diye yazmayın.

reis bunu beğendi.
  7. aslan

aslan

İsim:
    aslan

japon balığını sağım anı dahil her şeyi tam olarak yaptım fakaat 4 saat sonra hepsi yine beyazlaştı .:(
    Metien maviside 5 lt ye 1 damla eklemiştim üff
    çok zor olacak öğrenmem herhalde.

8. falamaa

falamaa

İsim:
    falamaa

Aslan bey youtube a gold fish spawning yazın videolu anlatım var.Son olarak metilen mavisi ekleyıniz.birde öyle deneyiniz.

9. aslan

aslan

İsim:
    aslan

ok...
    fakat 5 lt.1 damla metilen ekledim olmadı youtube baktım fragmanlarda kimse metilen eklemiyo
    zaten sorunum 4-5 saat sonra mantarlaşma...
    sağımdan 40-50 dk. sonra 2 nokta beliriyo yumurtaların hepsinde 4-5 saat sonra beyazlaşıyo engelleyeiyorum üüüfff.........
    fakat yardımlarını bekliyorum bende internetten araştırıyorum bakalım deneye yanıla öğrenecez bu işi dimi

10. falamaa

falamaa

İsim:
    falamaa

Orda zaten demiyorlar metilen mavisi ekleyin diye.Genelde sayfa anlatımlarında yazıyor.Benım bu aralar aklımda doğal yoldan yavrulatmak var.Şişme çocuk havuzlarından alıp içine yapay bıtkıyle doldurmayı düşünüyorum.Yumurtladıkları gibi anaçları çıkarsak? Yumurtalar matlaşacak mı bakalım. Eğer maddı durumun varsa dene sende bahar ayında kurarsın bahçeye Eylül sonuna kadar dursun sonra kışın al yine akvaryuma.

Sayfayı Paylaş