1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Havuzu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 7 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Arkadaşlar bildiğiniz üzere alelacele taşınma işleri yüzünden akvaryumu bozmuştum. Ama bizim gibiler boş duramaz, illa ki su ile oynama isteriz, yoksa kaşıntı tutar. Ben de yeni eve bizim ustayla hızlıca bir havuz yaptım. Daha doğrusu usta yaptı ben tepesinde söylendim :)

20150106_111956.jpg

Havuzun yapımı :
    1. Mevcut beton zemin üzerine briketten yan duvarlar örüldü.
    2. Duvarlar sıvanıp beyaza boyandı.
    3. Zemine 5 cm kalınlığında köpük plaka konuldu.
    4. Havuzun içi 2 kat sera naylonu bohçalama yapılır gibi kaplandı.
    5. Havuz duvarlarının üzerine gelen naylonlar tahta ile sabitlendi.
    6. Tahtaların üzeri hazır çim ile kaplandı.
    7. Havuz üzerine sineklik üzerine kafes teli gerilerek kapak yapıldı.
    8. Su dolduruldu ve akvaryumcu akvaryumcu dolaşarak güzellerinden japonlar toplandı.

Bu da son videosu;

basma tulumba, _Huqqa_, veysel ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgün abi gayet güzel olmuş eline sağlık havuzun yanında güzel çay içilir.:)
    Bahçeye ufak bir kuçu kuçu şart caydırıcı amaçlı, neden dersen mahallenin çocukları kepçe alıp gelmesin.:D
    Abi filtreleme işini su değiştirerek mi yapacaksın ?

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Kepçe havuzun yanındaki ağaçta asılı duruyor zaten, isteyen gelsin alsın istediği balığı, koysun bir kavanoza, sonra kavanoz akvaryum olur, bir kişi daha kazanırız ;)

Filtreleme işi 2 ayda bir %50 su değişimi ile olacak, yaz girişi bir de fıskiye şart ki havalandırabileyim suyu. Belki o fıskiyeyi filtreli de koyabilirim.

Bozzzok, Gmsy, ka2n ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. jildrime

jildrime

İsim:
    yıldırım çetin
    En azindan bir duvarini kalin akrilikten yapsaydiniz ne guzel olurdu tabi imkan meselesi ama, izolasyon felan hic bilmiyorum, cok keyifli gozukuyor, yazin havalar isininca kac dereceye kadar yasiyor japon baliklari, birde hic su degisimi yapilmayan bir filtre sistemi vardi boyle havuzlar icin sistemin adini hic hatirlamiyorum

sistemi tam kurun otomatik pond yem makineleriyle koileride bekleriz boyle seyretmeyi sizden :)

5. CoorcuLooK

CoorcuLooK

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    kizilca
    Cok guzel massallah yagmur fazla yagarsa su tasma durumu varmi acaba bir onlem alindimi

Ömer Kızılca

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    ELinize sağlık özgün hocam keyfli olmuş gerçeken, tepeden bakınca yadan şikin duran japon balıkları değişik baya.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayalindeki bahçe versiyonu. Süper olmuş Özgün ellerinize sağlık. :)

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Özgün üstad maşallah çok güzel olmuş. Sağlıklı günlerde besle.

9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Elinize saglik enfes olmus.
    Yesil suyu bir nebze de olsa onlemek icin, saglam bir uv filtre ve (su cok isinmiyorsa) 4-5 adet dev midye oneririm. Midyeler uzun vadede cok yararli oluyor bu tarz havuzlar icin.

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Kıbrısın sıcağını herkes bilir. Yazın cehennem gibi olur. Bu yüzden havuzun derinliğini 60 cm yaptım. Ve suyu filtrelemeyi pek düşünmüyorum. Şu anda suyun 10 cm den derin yerleri görünmez durumda, yani güneş de 10 cm den derine nüfuz edemiyor. Böylece su nispeten daha serin kalabilecek. Japon balıkları çok dayanıklı canlılardır. 5 derece ile 40 derece arasını tolere edebilirler.
    Havuzun üzerinde bulunan oturma kısımları ( yeşil kaplamalı bölüm ) ile havuzun duvarı arasında ince bir boşluk var, yağmur fazla yağdığında fazla su o kısımlardan taşıyor.
    Uv filtresi var elimde üstelik havuzun hacminin iki katını kaldırabilecek kadar güçlü ama yukarıda da bahsettiğim gibi, su berrak olursa ısınır ve balıklar ölebilir.
    Japonların en sevdiğim kısmı da bu özellikleri herhalde, bir süre sonra yem vereceğinize o kadar fazla şartlanıyorlar ki, sizi görür görmez peşinizde yavru köpecikler gibi dolanıyorlar, böylece suyu temiz tutmaya gerek kalmıyor :)

11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Valla kibrisi sen bizden daha iyi biliyorsun ama güneş zemine ulasmasa da ısı iletim sağlayacaktır. Ayrıca balıklar bu sefer derinlere inmeyecek mi? Bi Çardak düşün diyorum

EgemenKARAA ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Havuzu öyle bir yere yaptım ki, yanındaki ağaç ( şu anda kel ama umarım yaprakları çıkacak :) ) saat 10 ile 16 saatleri arasında havuzun üzerine gölge yapacak, ayrıca bir de nilüfer ektim, o da yapraklandı bayağa, sanırım yarına çiçek de açacak, paylaşırım yine resimlerini.

Pennywise bunu beğendi.
  13. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    20150410_183451.jpg

Yağmur altında bizim havuz ve kel ağaç :)

Bozzzok, Alparslan ve Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş