1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japon Türü Kuyruk Yırtılması

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde kurabiyem tarafından 17 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. kurabiyem

kurabiyem

Kuyruk yırtılması var akvaryumda. 5 adet japon balıklarımın 2 sinde kuyruk yırtılması var bu neyden kaynaklanabilir?

İçin de kesici bir şey yok akvaryumun,sürekli kovalayan teleskop balığımın kuyruğun da da yırtılma olduğu için ondan da şüphelenmiyorum huh:
    Bi kaç gün önce sarımsaklı yem atmıştım ondan kaynaklanabilir mi? Suyunu da 2 hafta önce değiştirdim ama sarımsaklı yem attıktan sonra akvaryum da motoru durduğum zamnlar da suyu beyaz bir renk alıyor!!!

Vereceğiniz cevaplar için teşekkürler :hepiniziseviyorum:

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Deniz hanım akvaryumda 5 japon balığından başka balık var mı peki ? Kuyruk yırtılması bir balık tarafından ısırıldığı zaman ince bir kesik halindede olabilir , mantar hastalığına yakalanmış bir balığın kuyruklarının tel tel yırtılarak birazda sanki tahrip olmuş gibide olabilir.. Resim eklenmesi biraz daha net cevap vermemize yardımcı olacaktır.. Sarımsaklı yem derken ; sarımsak suyuna buladığınız bir yem mi yoksa kendinden sarımsaklı mı ? Bende haftada 1-2 defa sarımsak suyuna bulanmış yem veriyorum ama herhangi bir etkisi olmuyor.. Akvaryumunuz kaç litre bilmiyorum ama japon balıkları suyu çok pisleten bir balık olduğundan haftada 1 % 10 - 20 su tazelemesi yaparsanız balıklarınızın sağlığı açısından faydalı olacaktır..

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Deniz Hanım,bakteri patlaması yaşıyorsunuz.Suyunuzun tamamına yakınını değiştirmenizi öneriyorum.Balıklarda hastalık olmadıkça da sarımsaklı yemi küçük akvaryumlarda kullanmamalısınız.

4. kurabiyem

kurabiyem

KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Merhaba Volkan Bey,
    Verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum.Akvaryumum da 5 japon balığımdan başka balık yok balıklarımın 2 si büyük 3tanesi küçük... Kuyruk yırtılması ise ilk olarak küçük balığım da oldu 2 gün sonra da büyük olan teleskopum da oldu.. İlk küçük balığım da olduğun da teleskoptan şüphelenmiştim çünkü yem atttığım esna da diğer balıkları herzaman kovalıyor ama 9 aydır benimle olan balıklarım da ilk defa böyle bir şey gördüm..Yırtıkları birazdan fotoğraflıycağım ama dijitalimin markası pek de iyi olmadığından hareketli balığı çekmek benim için çok zor olucak.. teleskopumun yırtığı düz bir kesik gibi ve bir yırtık var ama küçük olan japonumun ise kuyruğunda 2-3 tane diğer yerleride tırtıklanmış gibi...Teleskopumdan başka hiç bir balıktan da şüphelenmiyordum ama artık teleskopumdan da şüphelenmiyorum çünki aynı sorun onda da var..

Sarımsaklı yemi kendim hazırladım bir kapta iyice dövüp suyunun çıkmasını sağladım içine günlük verdiğim yemi ekleyip suyunu emmesini sağladım hafta da 2 kez veriyorum verdiğim de de balıklarım dinamik gibiler farkedilir derece de 2 gün hareketli oluyorlar..

Su tazelemesine gelince ister istemez yapmak zorunda kalıyorum çünkü sıcaktanmıdır ya da içinde ki filtredenmidir bilmiyorum ama suyu buharlanıp uçtuğu için azalma oluyor bende yeni su ekliyorum şuan akvaryumumda dekor uygulayacağım için balılarımdan başka bir şey yok daha önce dibine kum yerine küçük çakıl taşları ile doldurmuştum ama balıklarım ağzına aldığı taşları çıkaramayıp ölme riski taşıyorlar dı bu bir kaç kez başıma geldi ve son anda görerek boğazında kalan taşı çıkardım şuan dibin de taş yok taş olmadığı için de akvaryumumun dibi istemesem de pis oluyor..

Merhaba size de teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgi için.. Söylediğiniz bakteri patlaması neyden kaynaklanabilir.Bunu öğrenirsem daha dikkatli olurum :) Sarımsaklı yemin balıklar için çok yararlı olduğunu duyup kullanmaya başlamıştım ama siz böyel dedikten sonra kullanmyaı düşünmüyorum.. Sarımsaklı yem attıktan sonra bu sorun oldu ve suyunda ki bulanmada sarımsaklı yem attıktan sonra oluştu.Sarımsaklı yemi her attığımda da akvaryumun suyunda 2 gün süren bir koku oluyor ve bu koku eve de yayılıyor ama 2 gün sonra geçiyor du...

:cicek: :cicek: :cicek:

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Filtrenin yetersiz oluşundan tutun da,taban malzemesinin değiştirilmesine kadar bir çok durumda bakteri patlaması olabilir.
    Tatlı suda küçük akvaryum bakımının büyük akvaryuma göre daha zor olasının en önemli nedenlerinden biridir bu bakteri patlamasının yaşanması.Büyük su kütlesi ve taban malzemesi bunu tolore edebilir ancak küçük akvaryumlarda ne yazık ki böyle durumlar sık yaşanır.Küçük akvaryumu oturtmak çok daha zaman alır.
    Sanırım ne demek istediğimi anladınız :)

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Rica ederim yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize.. Biraz daha gözlemleyin isterseniz birbirlerine karşı olan davranışlarını ki ona göre yorumu daha rahat yapalım.Balıkları resimleyebilirseniz daha güzel olur tabii ki.. Sarımsak suyu emdirilmiş yem balıkları gerçekten harekete geçiriyor.. Sonra durgunlaşmaları için net bişey söyleyememekle beraber şu şartlarda suyun tazeliğinden şüphelenilebilir.. Eğer balıklarınızı başka bir kovaya falan koyma şansınız var ise onları kovaya alıp tankta o şekilde çalışsanız daha güzel olur.. Çünkü kumuda ister istemez karıştıracaksınız , zamanla tabana çöken ve sıkışan bir takım maddelerde o anda suya karışıp zehirlemeye kadar varabilecek üzücü durumlara sebep olabilir.. Japonlar genelde kumu karıştırırlar sizinkinin başına gelen talihsiz bir durum olsa gerek :) Sakar bir japon olabilir :)
    Su eklemek için kastettiğim ; buharlaşan suyun yerine takviye su koymanızdan ziyade suyu yazdığım oranda azaltıp yerine beklemiş taze su koymanızdı..

Cem'in suda ki bakteri patlaması diye kastettiği durumun sarımsaktan kaynaklandığını zannetmiyorum.Balıklarınızın yarattığı dışkısal kirlilik olsun yenmemiş ve dipte çürümüş olan yem artıkları olsun zamanla suyu bozmasından dolayı olabilecek bir bakteri patlaması yaşadığınızı kastettiğini düşünüyorum.. Ama sarımsağı fazla kaçırıyorda olabilirsiniz ki o koku buna işaret, fazlada yemliyorsanız komplike bir şekilde Cem'in bakteri patlaması demesinin neden kaynaklandığını anlamış oluyoruz ;)

Yazdıktan sonra Cem'in mesajını gördüm.. +1 Cem'in son mesajı diyorum :)

7. kurabiyem

kurabiyem

KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Tekrar tekrar teşekkür ediyorum :cicek: :cicek:

(Bu akvaryumun büyüklüğü size ne kadar geliyor bilmiyorum ama bana büyük gibi gözüküyor :cicek: Akvaryumcuya gittiğim 10 tane daha balık ekliyebiliceğimi söyledi.. Bu akvaryumumun şimdi ki hali dediğim gibi taşları yuttukları için çıkardım.. Fon yaptığım için de kum eklemedim..)

(Bu resim de balıklarımı aynı karede yakaşadığım tek fotoğraf tabi ozaman kuyrukların da yırtılma yoktu )

( Burda da fotoğraf makinemin hem acizliğini hem de balığımın kuruğunda ki yırtılmayı fotoğraflamaya çalıştım.. resimde ki teleskop balığım oluyor diğer küçük balığımı ne yazıkki çekemedim hem beyaz hem de çok küçük olduğu için resim de yırtıkları belli olmuyor ama en yoğun yırtıklar küçük beyaz balığım da)

( Bu da balıklarımın son hali )

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Deniz hanım gerekli açıklamaları arkadaşlar yapmışlar. em34:

Benimde resimlerden gözüme takılan ve belirtmek istediğim birşey var.Kullandığınız iç filitrenin motor kısmı epey bir suyun üstünde kalmış.Akvaryumun su seviyesini yükseltin yada motoru iyice suya gömün. Aksi takdirde ısınmadan dolayı motorunuzun çok fazla bir ömrü olmayacaktır. dikkat:

9. kurabiyem

kurabiyem

KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Aslına bakarsan ben onu bilerek dışar da bırakıyordum.. :cekingen: motora su gitmesin diye her defasın da özellikle bırakmışımdır!!! Uyardığınız için teşekkür ediyorum :cicek:

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Deniz Hanım,arka fonu biran önce bitirin yada bitirmeden akvaryuma kum ekleyin.Japonların yaşam kaynaklarından birisini çok az bırakmışsınız(kum).

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Rica ederim Deniz hanım.

Motor herzaman suyun içinde olmalıki,motor kendini yeteri kadar soğutabilsin. ;) Motor su dışında çalıştırılırsa uzun vadede ısınmadan dolayı arıza yapar. ;)

12. kurabiyem

kurabiyem

KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Teşekkürler önerileriniz için!!!

Arka fon hala beklemede beyaz derzi buldum ama siyah derzi hala bulamadım.Cem bey önerinize uyup buakşam kum almaya gidiceğim..
    Motorum da şu an suyun içinde bu öneri benim için çok iyi oldu teşekkürler..

Aksiliklerden dolayı akvaryumun suyunu değiştirememiştim bu akşam değiştireceğim.. Şuan balıklarıma baktığım da yırtılmalar aynı duruyor herhangi bi iyileşme veya çoğalma olmamış.. Balıkalrım da görülen bi hastalık belirtisi de yok..Sarımsağı bıraktım ama hala etkisi sürüyor galiba çünkü çok hareketliler..

13. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Denilenleri hızlıca tamamlarsanız balıklarınız da aynı hızda iyilşecektir ama dikkat edin yırtıklardan herhangi bir mikrop kapmasınlar.Sonu ölümcül olabilir.Balıklarınız hala yaşıyorsa kan kaybı söz konusu değil demektir.Merak etmeyin,çabuk toparlayacaklardır.Kolay gelsin.

14. kurabiyem

kurabiyem

KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Merhaba arkadaşlar akvaryumu tamamen boşaltıp önce suyla sonra kaya tuzuyla bi güzel ovalayıp duruladım.. Sadece bununla kalmayıp akvaryumun için de ne var ne yoksa kaya tuzu döktüğüm su da 15-20 dk beklettim.. Klor kıracım bittiği için dezenfekte döktüm suya, motoru çalıştırıp 30 dk da öyle beklettim.. Galiba bi hata yaptım az kala balığımın ölümüne yol açıyordum :( kaya tuzu döktüğüm bir kaba biraz da su ekleyip iyice karıştırdım siyah olan teleskop balığımı içine attım az kala ölüyordu :( rengi beyazladı hemen duru suya koydum dibe düştü ölücek sandım ama bi süre sonra düzeldi.. şimdi üzerinden 2 gün geçti bugüne kadar birşeyi yoktu bugün siyah olan teleskop balığımın kuyruk ucun da şeffah bir görünüm almış ama hala hareketli sadece kuyruğun da bu sorun var!! yarın akvaryumcuya götürcem bi ilaç alıcam sizce napabilirim???? Balığımın bu şekil de olmasına ben sebep olduğum için çok üzgünüm,çok pişmanım hatta çok utanıyorum :( :( :( lütfen yardım edin balıklarımı çok seviyorum... Dediğim gibi yarın akvaryumcuya gidiecm ayrıca diyeceğiniz bi ilaç vs. bişey varsa söyleyin yarın alayım...

15. kurabiyem

kurabiyem

Akvaryum balıgı kuyruk yırtılması sorunu var. Yeni kalktım ve teleskop balığıma baktım gözlerinin üstünde kırmızılık oluşmuş sizce ne olabilir.. Açıkcası gözleri şişik olduğu için teleskopların tahminimce orada pul yok diye biliyorum ama herhangi bir rahatsızlığı yok gayet hareketli,yemek yiyor.. kısaca eskisi gibi..

Şimdi dijitalle bi kare almaya çalıştım ama balık çok hareketli olduğu için gözünün üzerinde ki kırmızıyı çekebildim ama siz görebilecekmisiniz bilmiyorum, kuyruğunda ki şeffahlığı çekebildim..

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Deniz Hanım, fotoğraflardan görmek mümkün değil. Balığı gözlkemleyin bence, yem almada sıkıntı veya benzeri olumsuzluk görmeden müdahale etmeseniz iyi olur.

17. kurabiyem

kurabiyem

KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Fotoğraflar da kuyruk ucunda ki şeffahlık belli oluyor ya da benim gözler ben çektiğim için aşina oldu oyüzden farkediyorum ama dediğim gibi gözünün üzerin de ki kırmızılık çok belli olmuyor onu hem dijitalin acizliğine hem de balığımın sürekli hareket etmesine bağlıyorum.. Şuanda izlemlediğim kadarıyla balığım da tuhaf bi hareket veya durgunluk görmedim sadece kuyruğunda şeffahlaşma ve gözünün üzerin de kırmızılık var hareketleri felan aynı hala muzur yemek yerken kimseye yedirmemek için hep kovalardı şuan da öyle bana küsmemiş elimi uzattığım da hala elime geliyor :) bir kere küsmüştü de uzun bi süre elime gelemdi ve beni gördükçe hep kaçmıştı şuan öyle birşey yok.. Bunlara rağmen yapabileceğim birşey var mı?? akşam akvaryumcuya balıkalrımla küçük bi ziyaret yapıcağız klor kıracı ve kum hala alamadım onları alıcağım bir de balıklarımı göstereceğim burada ki akvaryumcular pek balıklarla ilgilenmiyorlar sadece işleri satmak, bi yer kestirdim gözüme daha önce bir kez gitmiştim çok yardımcı olmuştu şimdi de oraya gitmeyi düşünüyrum..

Balıklarımın renkleri için ne yapabilirim bir de üzerlerin de kimi zaman siyah noktacıkalr oluşuyor bir balığımın kafası siyahtı bi akç gün önce o siyahlığın çoğu kaybolmuş.. acaba ışığını 2 gün kapatmıştım o mu etki yaptı yoksa başka birşey mi analmaım...

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Sera Fishtamin ile vitamin takviyesine gidebilirsiniz.. Kuyrukta reng pigmentlerinin kaybını belkide bu şekilde telafi edebilirsiniz.Fishtamin'i ise ister suya ölçeği kadar damlatarak yada vereceğiniz yeme emdirerek verebilirsiniz.. Şeffaflık yada beyazlığı birbirine karıştırmadıysak vitamin takviyesi ile balığınızı eski formuna kavuşturabilirsiniz.Yada eczaneden alacağınız bemiks ampulde işinizi görecektir..

19. kurabiyem

kurabiyem

KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Dün bu msjı okuduktan hemen sonra akvaryumcuya gittim.. balıklarımın hepsini beraber götürdüm herhangi bi rahatsızlık varsa ona göre ilaç alıcaktım.. Akvaryum sahibi balılarıma baktı "büyük bi sorun çıkarmaz kısa zamnda geçer" dedi.. sadece klor kıracı alıp eve döndüm akvaryuma biraz damlatıp,balılarımı koydum.. Ev de mediko pet vitamin 6 var arada bir yemlerine damlatıp veriyorum bu yüzden vitamin almadım.. Bugün dikkat ettim de yırtıklar bir balığım da daha oluşmuş bu yırtıkların sebebini bir türlü anlamadım.. :bilmem:

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    KUYRUK YIRTILMASI!!!!

Sürtündükleri zaman kesebilecek bir materyal var mı peki ?

Sayfayı Paylaş