1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

japonlarım delirdi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde sedaylkm tarafından 21 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y
    video:100_0597.MOV - YouTube

videoda görüldüğü gibi japonlarım onbeş gündür bu şekilde su üstünde bir araya toplanıyorlar . onbeş gündür hiç bir ölüm olmadı. fakat böyle davranmalarının sebebini merak ediyorum hastalar mı veya başka bir sebep mi. su değişimleride yapmama rağmen hiçbir düzelme olmadı. şimdiden teşekkürler

[video=youtube_share;rx2Rxn1d8y4]http://youtu.be/rx2Rxn1d8y4[/video]

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: japonlarım delirdi

Balıklarınız gayet sağlıklı.Japon balıkları su yüzüne çıkıp bu tür hareketleri yapmaları normal.

Bu türde su üstünde hareketlenme olduğunda ve siz yaklaştığınızda yem isteği olduğu için bunları yapabilirler.Bir diğer dikkatimi çeken nokta ise bence hava kabarcıklarını yem zannedip su yüzeyine çıkıyorlar.:)

Ayrıca hacim balık sayınıza göre az yer darlığından dolayı sürtüşmeler olabilir.

Sağıklı balıklar.

3. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Evet kabarcık olayını bende fark ettim özellikle kenara doğru giden kabarcıkları yakalamaya çalışıyorlar. Fakat bunun daha önce olmayıp son onbeş günde olması beni endişelendirdi. Birkaç yerde okuduklarıma göre böyle davranan balıkların olduğu akvaryumda amonyak patlaması olur demişler fakat bende su kötü kokmuyor ve berrak ve hiç ani ölüm yok yine de böyle birşey de olabilir mi?

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Amonyak patlaması su değişimleri esnasında olur.Daha doğrusu şöyle anlatayim.Su değişimi yaparken bir çoğumuz bunu dip temizliği ile bir yapıyoruz.Bilmeyen bazı hobiciler kumu iyice eşeleyip havalandırırlar temizlik yapma adına.Kumun içinde birikmiş olan amonyak da bu nedenle havalanır ve sözü geçen amonyak patlaması yaşanır.Kumunuzu havalandırmadan,üstünden hafifce kaldırarak,nazikce temizleyin.Bunun haricinde amonyak patlamasını kolay kolay yaşamazsınız.Youtube gibi sitelerden dip temizliği nasıl yapılır arataıp izleyebilirsiniz.Yalnız İsmail arkadaşımın da belirttiği gibi tank hacminiz gerçekten de çok ufak kalmış.İmkanlarınız doğrultusunda tankınızı büyütün.Büyütemiyorsanız da balık sayınızı azaltın.Çok sıkışmış,yer sorunu çekiyormuş gibi duruyor balıklar.

5. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

teşekkürler. dip temizliği yapmak için bir alete mi ihtiyacım var? daha önceden izledim dip çekim videolarını ama kullandıkları aleti pek anlamadım. birde bu akvaryum için dış filtre gerekir mi ?

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Dip temizliği için dip süpürgeleri var.Pet shop lardan rahatlıkla 5-10 liraya bulabilirsiniz.Bunun ucunu suya hortum kısmını da dışarıda,kovaya tutun.Körük kısmını ard arda sıkarak su çekilmesini sağlayın.

Bu tank zaten çok küçük.Dış filtre tavsiye etmiyorum.Ancak uygun bir şelale filtre iyi olur.

sedaylkm bunu beğendi.
  7. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y
    Çok teşekkür ederim.

Dip çekim makinesini nasıl kullanıcaz:smiley33: Körük kısmını ne olduğunu bilmiyorum.bizim buralarda sordum adamlar bana o ne diyorlar. doğru düzgün bi petshop yok:motz:

8. sedaylkm

sedaylkm

İsim:
    seda y

Forumda aratırsan kendi dip çekip süpürgesini yapanlarda var öyle birşey yapabilirsin kendin bende kendim yapacağım.

Sayfayı Paylaş