1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japonlar Birbirlerini Kovalıyorlar ...

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde TRogue tarafından 1 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. TRogue

TRogue

İsim:
    Sercan İrik
    Merhaba arkadaşlar

Bende 4 japon balığı var 2'si kesin erkek çünkü solungaçlarında noktalar oluştu diğer ikisini yeni aldım biri kesin dişi çünkü 2 erkek onu kovalıyor fakat diğer yeni aldığım dişimi bilmiyorum o kendi halinde duruyor akvaryumda. Fakat onunda karnı şiş gibi yani dişi zannediyorum. Birbirlerini kovalıyorlar sizce sağmalımıyım ve nasıl sağılıyor ? Ayrıca iki erkekte kovalıyor hangi erkeği sağmam gerek ?

Sağma tekniklerini gösterirseniz sevinirim.

Edit: Arkadaşlar uygun ısı nedir cikletlerden japona dönünce ısıtıcı kaldı 28 derecede ideali nedir?

2. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN
    Cevap: Japonlar Birbirlerini Kovalıyorlar ...

Japon balıkları için 18°C 24°C arası uygundur.Önce Dişinin anüs bölgesi açılıncı yumurtalama başlar.Bu durum için akvaryumu çok iyi gözlemleyin.Önce ufak ufak kaplar hazırla kapların ufak olması döllemeyi şansını artırır.Sonra erkek balığı yakalayıp anüs bölgesine bastır spermi kaplara akıt.Sonra dişi balığı yakala ve aynı şekilde sağ ama yumurtaların havaya değmemesine dikkat et.Sonra erkek balığı tekrar sağıp suyu ince bir çubukla(kuştüyü?karıştır.30-40 dk bekle.kaptaki dökü sağım yapılan kaplara koy ve kapları ters çevir.Bu yöntemle mantarlaşmayı engelliyeceksin.Sonra yavrular çıkacaktır.desove manual goldfish - YouTube

3. TRogue

TRogue

İsim:
    Sercan İrik

kaptaki dökü sağım yapılan kaplara koy ve kapları ters çevir

Bu dediğinizi anlamadım nasıl yapıcam detaylı anlatır mısınız?

4. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Kaptaki dölü olacak ben yanlış yazmışım.sonra kaptaki suyu döküp sağım yapılan suyla aynı değerdeki(ısı gibi) sudan doldurulmuş akvaryuma kapları ters bir şekilde yerleştirin.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hemen sağma işlemine girişmene gerek yok. Nedir, nasıl yumurta tutu, döllendiler mi biliyor musun? Emin olmadan uygulamanın anlamı yok bence, balıkları da yeni almışsın sanırım, kovalamacalar da doğaldır.

6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Temel Abi'ye ben de katılıyorum. Nette bir sürü japon sağma yöntemi var. Suyun dışına mümkün mertebe çıkartmamaya çalışıyorum.

7. Özgül Karaoğlu

Özgül Karaoğlu

İsim:
    özgül karaoğlu

benim balıklarım 2 yaşındalar birbirlerini çok kovalıyorlardı ama bi kaç gündür birbirlerini kovalamıyorlar acaba neden oldugunu öğrenebilir miyim

8. Akif Emre

Akif Emre

İsim:
    yilmazakifemre
    erkek japon balığının dişiyi kovalamaya başladığı zaman. dişinin ne zaman yumurtlayacağını nasıl anlarız. örnek video yada foto varmıdır. bende bu durum var ve dişiyi net bir teşhis koymadan ayırmak istemiyorum. yada sağım yoluna girmek istemiyorum.

Sayfayı Paylaş