1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde dragon tarafından 26 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. dragon

  dragon

  Mesajlar:
  4
  Merhabalar.
  Öncelikle böyle faydalı bir site hazırladığınız için teşekkür ederim.

  Ben, Genişlik 35 cm x Yükseklik 40 cm x Derinlik 30 cm olan cam kalınlığı 6 mm olan hazır bir akvaryum alıyorum.

  Akvaryum arka iç tarafı komple biyolojik iç filtre ( 2 tane seramik v.s.li iç filtre var). Üstünte uv filtreli lamba ve kapağı var. Buna çok benziyor.[​IMG]
  Ölçüleri Genişlik 35xYükseklik 40 cmxDerinlik 30 cm Fiyatı ise 120 TL. Akvaryumcu istersem ilerde bunun deniz akvaryumuna çevrilecek kadar iyi bir akvaryum olduğunu söyledi. Akvaryum özellik olarak buna benziyor --> http://www.haqos.com/product_show.asp?id=184

  Ben bu akvaryumda; 2 Ryukin(7 cm civarında), 2 Oranda(7 cm civarında) ve 2 panda çöpçü beslemeyi düşünüyorum.
  Balıkların(japon) 15 TL civarında olacağı söylendi. Fiyatlar bu düzeyde midir?

  Sizce bu balıklar bu akvaryumda rahat yaşar mı? Filtre, havalandırma ve ışıklandırma kaliteli gibi göründü gözüme ama işin uzmanlarına da bir sormak istedim. Japon balıklarını seviyorum ve onlara en sağlıklı ve rahat ortamda bakmaya çalışacağım. Fikrinizi belirtirseniz memnun olurum.

  Ayrıca japonlarla başka hangi türler bakılabilir. Başka balık akvaryuma koymalı mıyım?Isıtıcı kullanmayacağım. Yani 10-20 C arası yaşayacak balıklar olmalı

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. :)
   
 2. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Fiyat fazla gibi geldi. Aynı ölçülerde yaptırsanız daha da karlı olur diye düşünüyorum.
   
 3. tolgacetin72

  tolgacetin72

  Mesajlar:
  108
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Akvaryumunuz 42 litre. Bu hacimde japon beslemenizi önermiyorum. Söz ettiğiniz balıklar için bunun en az iki misli bir tank önerilir. Ayrıca tankın uzunluğu daha fazla genişliği ve yüksekliği birbirine yakın bir dikdörtkenler prizması olursa özellikle japonlar için daha iyi olacaktır. Bol oksijen ve her balık için en az 20 litre hacim öneriyorum. Tabi eğer japonlarınızın 10 cm den daha fazla büyümesini ve sağlıklı yaşamasını istiyorsanız!
   
 4. dragon

  dragon

  Mesajlar:
  4
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Açıkçası japonların 10 cm den büyük olmalarını istemem. Yer problemim olduğu için daha geniş akvaryum alamıyorum. En fazla 40 cm genişlik olan bir akvaryum alabilirim. Acaba daha küçük boyutta japonlar alsam problem çözülmüş olur mu?
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Tolga hoca'ma katılıyorum. Bu tür geniş akvaryuma yakışıyor ve çabuk büyüyorlar. Büyüdüklerinde görüntüde çok bozuluyor. Küçük boyda alacağınız japon balıklarına bakabilirsiniz belki bu akvaryumda çünkü daha kötü şartlarda uzun süre besleyenler var ama kesinlikle cazibeden uzak akvaryumlar oluyor. Oksijen oranını bu tarz akvaryumlarda yükselttiğinizde kapalı olan ışık sistemi patlayan kabarcıklar yüzünden su içinde kalıyor. Bu akvaryum için çok daha güzel ve uygun türler var. Seçiminizi bu yönde yaparsanız bence de iyi olur.

  Balık fiyatlarını sadece balık ve boyut olarak ele almamak lazım. Renk varyetesi balığın sağlık durumu ve mevcut satın alınacakları yerdeki bakım şartları ilk seçim önceliğinde olmalı.

  Ben bu konuyu açıklarken genelde şu ifadeyi kullanıyorum, bir esnaf balıklarını toptancıda çok iyi seçer ve fiyat farklılıkları olur genelde balık gurupları arasında. O en iyi ve pahalı guruptan seçer. Günde 4 kez kaliteli yem ile besler ve şartlarını mükemmel tutar balığı pahalıdır ve hak eder aslında.

  Bazıları ise toptancısına bizim orda bu balığı kim alacak sen bunlardan ver der ve balıkları günde birkez hayatta kalacak kadar kalitesiz yem ile besler balıkları ucuzdur.

  Hobiciye düşen ise, iyi araştırıp ilk örneği en iyi fiyata almaktır.

  Sevgiler...
   
 6. safak

  safak

  Mesajlar:
  221
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  42 litre akvaryumunuz olduğu için japon biraz zorr olur.Ama yinede bakıp hevesinizi alın.
   
 7. dragon

  dragon

  Mesajlar:
  4
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Temel bey, ben uzun yıllar balık beslemek istiyorum.
  Açıkçası japonların görüntüsünü çok seviyorum ve ortama mükemmel bir güzellik katıyorlar. Ama sağlıklı yaşamalarını da istiyorum. 15 yıl önce çok daha küçük akvaryumda japon baktım ama balıklar hastalanıp ölünce vicdan azabı duydum. Yine bunu yaşamak istemem.
  Küçük japonlar bu akvaryumda en fazla kaç cm ye ulaşabilirler. Ve sağlıklı olurlar mı?
  Peki siz bu akvaryum için nasıl türler önerirsiniz?
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Çok daha kötü şartlarda ve fanuslarda bu balıkların beslendiğini biliyoruz. Sizin düşündüğünüz akvaryum nispeten şartlar olarak çok daha iyi. Yavru boylarda ortalama 3 cm cıvarında balıklar seçerseniz bence 5-6 Japon balığını beslersiniz. Akvaryumların sınırı belli bir noktaya kadar bizlerin bakım şartlarını üst düzeyde tutmasıyla zorlanabilir.

  Ben bu akvaryumda küçük bir gurup tetra türü önerebilirim size. Gerçekten beslenme sırasında çok büyük görsel güzellik sergiliyorlar. Hareketliler ve seyir zevki katıyorlar. Abdullah hocaya ait bir video aşağıdadır.

  http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t3915.0.html

  [google_video=425,350]2951190768331349487[/google_video]
   
 9. tolgacetin72

  tolgacetin72

  Mesajlar:
  108
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Arkadaşlar, arkadaşımız o boyutlarda akvaryuma sırf hazır ve marka olduğu için o kadar para vereceğine tam kapaklı düz bir akvaryum alsa içine de bir iç filtre koysa daha iyi olmaz mı?

  Yer sorunu olduğunu göz önüne alırsak 40x40x40 bir tank olabilir. Böylece 25 litrelik bir artı kazanırsınız. Ama bence yine de 40 cm uzunluk için japon yerine canlıdoğuran ve tetralardan oluşan bitkili bir karma yapılabilir, tıpkı yukardaki güzel örnekteki gibi.
   
 10. dragon

  dragon

  Mesajlar:
  4
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Dediğiniz gibi başka akvaryumlara da bakacağım ama japon beslemeye karar verdim. Küçük japonlardan 5,6 tane.

  Ayrıca panda Çöpçü cüce vatoz tarzı balıklar ekleyeceğim.

  Bir de loac tarzı çöpçü gibi balıklar var. Bunlar da japonlarla yaşar mı?

  Bu küçük japonlara 1 tane 7 cm lik büyük japon olsa, küçükleri yer mi?
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Küçük japon balıklarını biraz daha büyük olan japonlar yemez. Yanlız loac türlerinin bir hayli büyüyen türleri mevcut satın alırken araştırma yapmak gerek.
   
 12. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  636
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Temel Abinin dediği gibi Tetra beslenebilir fakat o akvaryuma okadar para vermeyin yazıkdır gidin 100 litre üzeri alın bence
   
 13. ft25

  ft25

  Mesajlar:
  319
  İsim:
  Furkan TEMEL
  Japonlara bu akvaryum seti uygun mudur?

  Ben sana akvaryumu iyi bir yerde güzelce yaptırmanı tavsiye ederim.(Ben 55 lt yi 15 tl ye mal ettim.(silikon hariç))Hem daha büyük yaptırırsın hemde (o akvaryumla verilen malzemeler iyi olmuyor ve o tür akvaryumlar genellikle kazık) daha kaliteli malzemeler koyarsın ve akvaryumun çok daha iyi olur.Bir de o akvaryumu alacaksanız balıklar rahat yaşamaz her japon balığına 15 lt düşmelidir.
   

Sayfayı Paylaş