1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

java moos ve anubias

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde adnan tarafından 24 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Japon akvaryumumdaki (100x45x45) java moos ve anibuas bitkilerime sıvı gübre yeterlimi yoksa kuma teblet gübrede ilave etmem gerekirmi? Balıklar için tuz atmam gereklimi gerekli ise ne kadar atmalıyım,bitkilere zararı olmayacak miktar nedir?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    java mos

Adnan bey, bitkilerinizin cinsi kuma gömülen cinsten olmadığı için sıvı gübre kullanabilirsiniz.

Tuz ise önermem bitkilerinizi yakacaktır.

Mooslarınızı japonlar yemiyormu? huh:

3. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    java moos ve anubias

Moss'ları japonlar yer diye biliyorum. Ayrıca anubiaslarından yeni çıkan yapraklarını kemireceklerine şüphe yok. Bitkilerin yaşayabilmesi için japonlarınızı sürekli doyurmanız gerekir bu seferde akvaryumun yükü artacağından olumsuzluklar ortaya çıkmaya başlar. Yineden anubias ve onun yanına crypto balansae deneyebilirsiniz. Bir arkadaşımda japonlar ile crypto balansae'ler vardı.
    Gübre konusunda sıvı gübre yeterli olur. Işık ise orta seviye bir ışık tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla yüksek ışık japonları rahatsız ediyor.

4. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    java moos ve anubias

Bu bitkiler canlı doğuran ve tetra neon akvaryumumda idi, o alvaryumda bitki yoğunluğu çok fazla olduğu için yeni kurduğum japon akvaryumuma bu gün ekledim.Araştırmalarıma göre bu bitkiler japon akvaryumunda yetiştirildiğini öğrenince çok boş görünen akvaryumuna koydu,ancak japon balıklarını hastalıklardan korunması için galon başına bir çay kaşığı tuz ilave edilmesi gerekliyimiş. Şu ana kadar bitkilerimle hiç ilgilenmediler daha sonra ne olur bilemem.

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    java moos ve anubias

Ben de bir kere bir arkadaşımda görmüştüm Jawamosslarla japonları aynı akvaryumdaydı ama japonlar küçük oldukları için zarar vermediler bitkiye. Sizin japonların boyutu büyük ise sorun olabileceğini zannediyorum.

6. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    java moos ve anubias

sitede okuduğuma göre japonların bu bitkilere zararı olmayacağını okumuştum.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    java moos ve anubias

Adnan bey, açıkcası ben sizi anlayamadım. huh:

Geçtiğimiz günlerde cichlid türlerinde sorular sordunuz, şimdi ise japon, tetra, karides, canlı doğuran, bitkili v.s. v.s. kaç tane akvaryumunuz var? Yada tür değişikliğinemi gittiniz? Anlayamadım kafam karıştı. huh:

Sizden ricada bulunsam, güncel akvaryum resimlerinizi, Akvaryum tanıtım portalında bizim ile paylaşırsanız bundan mutluluk duyarım.

Birde, benim gözlemlediğim kadarı ile, cevap yazan arkadaşlara ve hocalarımıza inanmıyor hissi yarattı bende. Sanki size güven ve bilgi veremiyoruz gibi geliyor bana. Neden derseniz; Benzer konu başlıkları ile farklı portallar başlıklarında, aynı içerikli konu açıp sorular soruyorsunuz. Açıkcası anlam veremedim.. huh:

Konularınız:

http://www.akvaryumportali.com/forum/japon-t8974.0.html

http://www.akvaryumportali.com/forum/java-moos-ve-anubias-t8969.0.html

Bitkili akvaryum portalı başlığınada, Java Moos ve Anubias olarak iki farklı konu açmıştınız. Yani aynı soruyu üç yerde açtığınız için bu kaygı oluştu bende.

Saygılar................

8. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    java moos ve anubias

Murat bey benim iki adet akvaryumum var .Bir tanesi canlı doğuran bitkili akvaryum ,diğeri ise cichlit idi.Ancak cichlit akvaryumuda bulunan sarı prenseslerim,yunusun icemanlarım toplam 26 adet balığım akvaryumun suyundan dolayı öldüler.balık hastalıkları bölümümde sorunlarımı anlattığımı görürsünüz.Ben cok geç anladım.Su yüzünden hastalandıklarnı sadece 3 adet sarı prensesim kaldı,onların hepside erkek olunca onları erkeği olmayan arkadaşlara dağıttım.(hastalıktan sonra 10-15 gün akvaryumda incelemeye aldım sağlık sorunları kalmayıca verdim.)Odada kocaman akvaryumum bomboş kadı.Benimde boş akvaryumuma baktıkca canım sıkılıyordu ve balıklarıma üzülüyordum.Bitkili akvaryumumdaki midyelerden ve elma salyangozlardan 2 şer adet bu akvaryuma koydum.Akvaryumcuda iki adet japon hoşuma gitti ve onlarıda ekledim.aynı konu ile iki başlık meseleside yanlışlık ile oldu. bem bu alete yabancıyım çıkmadı diye yeniden yazdım.Akvaryum resimleri ise akvaryum genel portalında var.Benim esas sorum tuz meselesi ,japon balığı ile bu bitkilerin olabileceğini daha önce sizler yazmışsınız.Karides meselesini ise Volkan bey e sorun o beni bilir,hatırlarmı pek emin değilim , hatırlayacağını sanıyorum. Kısacası siz benim canı sıkılınca bu forumda kafa bulduğumumu sanıyorsunuz.İnanmama diye herhangi bir sorunum yok ben bir şeyle ilgili soru sormadan forumda o soruya benzerlerin cevaplarını okurum tatmin olmazsam yazarım.Yazmayı da pek sevmem.Bu aletle zaten pek aram yok.Yine teşekkürler ama beni üzdünüz.sizlerden bir şeyler öğrenmek istmiştim ,özür dilerim.hoşçakalın.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    java moos ve anubias

Adnan bey, inanın sizi üzmek değildi maksadım. Siz beni yanlış anladınız.

Ben konularınızı zaten takip ediyorum ve elimden geldiği kadarda sorularınızı zevkle cevaplamaya çalışıyorum.

İmdat adlı konunuzada takip ettim, üç balığınız kaldığını biliyordum. Bir anda kendi kendime sarı prenses, japon, karides, salyangoz, tetra filan duyunca bir anda kaygı duymaya başladım açıkcası.

Eski akvaryumlarınızında resimlerini gördüm. Güncel tank resimlerinizi paylaşım adına sizden ricada bulundum. Akvaryum tanıtım portalında paylaşılmış tankları görünce hem göz zevkimize hem yorumlarımız daha iyi ve belirgin olsun diye sizden rica etmiştim.

İnanmama konusuna gelince aynı sorularınızı başka portal bölümlerinde açınca inanmama kanısına vardım ve sadece bu benim fikrim olduğunuda belirtmiştim.

Bizimde maksadımız paylaşarak öğrenmek. Herdaim sizlere keyif ile paylaşımlarıma devam edeceğim.

Gene söylüyorum sizi kırmak değildi maksadım. Kırdıysam özür dilerim.

Saygılar.............................

10. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    java moos ve anubias

Rica Ederim ben bilgisayar özerlüyüm kusuruma bakmayın.Ben cichlitlerimi öldürünce biraz panikledim herhalde japon balıkları ile ilgili konuları okuyunca tuz meselesi kafama takıldı.Ben şimdi hiç tuz atmadım ,bu balıklarada tuzun biçak faydası olduğunu okuyunca bitkilere zarar vermeyecek mikterı öğrenmek istemiştim.

11. taygun

taygun Guest

java moos ve anubias

Adnan Bey,

Merhaba. Akvaryuma eğer tuz atacaksınız bunun yemeklik tuz değil de kaya tuzu olması gerektiğini hatırlatmak isterim. Yemeklik tuzdaki iyot balık ve bitkileriniz için zararlıdır. Miktar konusuna gelince, onu araştırmak lazım. Ben hiç tuz ilavesi yapmadım.

Saygılar

Sayfayı Paylaş