1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

JBL NovoRed Yem Sorunu

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Karantina tarafından 7 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    Merhabalar,

Arkadaşlar akvaryumumu yeni alıp kurdum. İçinde lepistes, kılıç kuyruk, zebra, plati ve çöpçü var. JBL Novo Red adlı bir yem aldım, 16 gram 5 dolardı ve kaliteli diye aldım. Fakat sonradan fark ettim ki üzerinde "for goldfish" yazıyor. Yani japon balığı içinmiş.. Yem pul şeklinde..

Bu yemi balıklarıma vermemin bir zararı dokunur mu acaba?

2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Birsey olmaz.

3. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    Peki, çöpçülerim neredeyse hiç hareket etmiyor.. Yemlenmiyor, dibi taramıyor.. Hatta bazen filtrenin üstüne çıkıp orada duruyorlar. Bunun nedeni ne olabilir?

4. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Akvaryumun ısısı kaç derece acaba?

5. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    Termometrem yok maalesef. Onu bilemiyorum.. Ama oda sıcaklığında, benim odam gündüz 28 derece altına düşmez, geceleri 24 e falan düşüyor.

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Isı arttığı zaman veya oksijen azaldığı zaman (su ısındıkça oksijen suda daha az çözünür) balıklar suyun yüzeyine çıkar.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Akvaryumunuzu kuralı ne kadar oldu acaba ve balıklarınızı ne zaman eklediniz ?

8. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    Akvaryumu kuralım 3 gün oluyor. Ben bu bakteri olayını falan bilmiyordum.. Bekletilmesi gerekmiş vs. Ben kurdum, taşları yıkadım, damacanada dinlenen suyu koydum, filtreyi taktım, hava motorunu bağladım. 1 saat kadar çalıştıktan sonra attım içine balıkları. Yani çok bilinçsizce oldu denebilir.

Beyazımsı bir bulanıklık vardı akvaryumda, şu an suyu değiştim, kumu iyice yıkadım saatlerce, filtreyi tuzlu suda bekledim yıkadım, akvaryumu da tuzlu suya süngeri batırıp iyice sildim ve duruladım. Bu kadar yıkamaya rağmen nedendir bilmem daha bulanıklık var akvaryumda. Şu an balık yok içinde ayrı bir yere aldım balıkları. Suyu akvaryumda öylece dinlendiriyorum, filtreyi de henüz takmadım. Kumun bulanıklığı ise bu (ki saatlerce yıkamama rağmen) çökmesini bekliyorum.

Bir de benim filtre hem dışardan hava vermeli, hem de bi boru takılıyor. Boruyu takıp şelale gibi çektiği suyu tekrar üstten vererek mi kurayım filtreyi yoksa dışardan hava vermeli hortumu mu takayım, hangisi sağlıklı olur acaba?

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Akvaryum döngünüz henüz oturmadığı için o bulanıklık var ve nitrit denen zararlı madde tankta 0'a indirgenmediğinden o bulanıklık var.İstediğiniz kadar su değiştirin gene sisli o bulanıklık geri gelicek.. Acilen bakteri kültürü aşılaması yapmanız lazım.. Akvaryumda suyu hiç dinlendirmenize gerek yok artık.. Bolca hava verin ve filtrasyonu çalıştırmaya başlayın.. Bulanıklık zamanla çöker sistemi çalıştırmanız lazım. Balıkları çok ama çok erken almışsınız.. 2 - 3 hafta önce balıkları eklediğiniz takdirde sağlıklı gözüken balıklarınız gözünüzün önünde küt diye öleceklerdir.Özellikle o sisli ortama çöpçü balıkları dayanamazlar. Hava püskürtmeli şekilde yaparsanız akvaryum suyunuz daha güzel havalanır vede daha sağlıklı olur..

Bu arada akvaryumunuzun ebatları nelerdir ?

10. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    35x25x30 ebatları.. Küçük bir akvaryum. Bu bakteri ekleme işini nasıl yapacağım?

11. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    Bir de dediğiniz gibi filtreyi çalıştırdım.. Akvaryumun camı hep küçük küçük baloncuk doldu, şu anda hâlâ öyle, bu bir sorun mudur?

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O olur sorun değildir. Bakteri kültürü olarak seranın ürülerinden bahsediliyor galiba. Ben hiç kullanmadım ama ben bekletmiştim. Ama siz balıklarınız için kullanmak zorundasınız. Seranın o ürürnünü araştırabilirsiniz belli oranda akvaryuma dökülüyor litreye göre sonra 12 saat içerisinde döngü başlıyor balık koyabiliyorsunuz.

13. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    Balıklarım Deli Gibi

Özellikle zebralarım akıntıdan hiç kaçmıyor. Filtrenin hava kabarcığı verdiği yere giriyorlar ve filtre tazyikle onları fırlatıyor, ama yine de devam ediyorlar oraya girip durmaya. Bu bir hastalık mı acaba?

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balıklarınızı çok erken tanka eklediğiniz için bu tip durumlar normaldir.Ama bu normallik iyi anlamda değil ne yazık ki.. Akıntıya karşı yüzen balıkların sonu pek iyi olmaz.. Üzülerek söylüyorum balıklarınızı teker teker kaybetme riskiniz çok fazla..

15. Karantina

Karantina

İsim:
    Bahtiyar Karaaslan
    Allah korusun.. Bilmeden bir hata yaptım, ama umarım böyle bir şey olmaz. İlginiz için teşekkür ederim çok sağolun.

Bir de akvaryuma ısıtıcı alayım mı? Almalıysam benim ebatlara göre nasıl bir ısıtıcı olur 35x25x30.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Isıtıcıya hiç gerek yok.. Hele ki şu dönemde mevcut tanklarımızı soğutmak için uğraşıyoruz.Isıtmak kolay iş.. Eğer kışın akvaryum olduğu odada gece ve gündüz arasında ki ısı farkı çok yok ise ısıtıcıya gerek yok.

Sayfayı Paylaş