1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Jebo 825 Dış Filtre Debi Problemi.

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar dış filtremde birkaç gündür problem çekiyorum. Debide çok yüksek oranlarda düşme var. Bunun sebebini hava yapmasına bağlıyordum ama baktım parçaları contalara herşeye dikkat ettim. Hava alma riski sıfır. Hem o kadar hava alabilirse oradan bir su çıkımıda olacaktır bu kadar basınca. Saatte 1000l çevirmesi gerekiyor. Ama debi o kadar düşük ki. Suyu zor hareket ettiriyor. Normalde 3-4 kat daha hızlı olması lazımdı. sanki performansının %25'ini kullanıyor şu anda. Bende ne yapmalıyım diye size sormak istedim. 2 gündür havasını alıyorum deniyorum. Yine debide problem var. Sanırsam motor aksanından olabileceğini düşünüyorum. Yardım ederseniz açıp iç aksamlarını ve pervane bölümünü kontrol etmek isterim. Pervane ve motor kısmınada baktım mil sağlam. Pervane sağlam. Ama iç kısımda bir kayıp yaşanıyor galiba. O güç tam olarak gelmiyor o pervaneye. :bilmem:

--- Ekleme; ---

Arkadaşlar şu anda sorunum düzeldi. Sanırsam yanlış kurulumdan dolayı bir sorun yaşamışım. Bu sefer doğru bir kurulum gerçekleştirdir. Şu anda çok güzel çalışıyor. Yaptığım hata ise suyu doldururdum dış filtre kabına motoru kapatırdım çeşmenin başında su verirdim yavaş yavaş tüm havayı alıp çalıştırırdım. Ama şu anda filtre bomboş taktım. Biraz pompaladım ve kendisinin doldurmasını sağladım. Bu sayede ne hava problemi oldu nede debi düşme. Bakalım akşama kadar ne değişecek göreceğiz...

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Aynı dış filtre bende var. Bende doldurup kullanıyorum. Seninki gibi bir sorun yaşamadım Doğuş.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende tam oalrak anlayamadım. Birkaç gün daha gözlemleyeyim. Sonucunda birşeyler düşüneceğiz artık... :)

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Genelde motor pervenesi ve mili yosunlaşınca oluyor. Maksimum 45 günde 1 temizlenmesi gerek.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Zaten o parçalar termtemiz. Filtreyi tamamiyle temizlemiştim.

--- Ekleme; ---

Evet arkadaşlar sorunu sonunda buldum ve çözdüm. Sorun ağır gelen suyun filtreye giriş bölümünde katlanması. Hiç dikkatimi çekmemiştim. Ama o boru oradan kısılmış. Ve o yüzden debi bu kadar azalmış. Gözümüzün önündekine bakmadım. Ama tüm sistemi inceledik. Neyse arkadaşlar. Bunuda çözümünü hortuma tel sararak yaptım. Artık eskisi gibi performansını koruyor. :ay: Umarım nazar değmez. :D

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Doğuş alem adamsın :D İlk bakacağın yere en son bakmışsın.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gözümden kaçmış o kadar şeye baktım. Motor, mil, tüm malzemeler tek tek incelendi. Ama hortum hiç aklıma gelmemişti. :) Artık en kolaydan başlayacağım böyle sorunlarda incelemeye. İnsanın aklına gelmiyor ki. Öyle bir sorunla karşılacağı. Hep kesin daha önemlidir diye düşünüyor. :D

Sayfayı Paylaş