1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

JEBO 825 diziliş

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde mustafa_1032 tarafından 20 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    JEBO nun 825 model dış filtresini aldım fakat içindeki malzemeler yeterli gelmedi bana ,ek olarak seramik ve karbon aldım.Bikaç forumdan araştırdım ama tam olarak anlıyamadım kimi bu filterede su akıntısı ters yönde demiş seramikleri en üste koymak lazım demiş bu filtreyi bilen veya kullanan varmı acaba? Ne şekilde bir sıralama yapmalıyım?

2. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Mustafa Bey mesela tetratec filitrelerde su boru yardımıyla kovanın en altına iner yükselme prensibiyle katmanlardan geçer.Anladığım kadarıyla sizin filitrenizde su üstten girip katmanları dolaşıyor ve alta temiz olarak iniyor ve tanka pompalanıyor.Yani tetratec mantığının tam tersi.(Tabi eğer doğru anlamışsam)

Benim tetratec ex 700 filitrem en alttan başlayarak
    Seramik halkalar..........En alt
    Bioball.........Seramiğin üstü
    2 kat karbon sünger......biobalın üstü
    1 kat karbon sünger ve üstü elyaf(bazen de kömür koyuyorum)
    böyle

Sizin filitreniz sepetli mi sepetli ise kaç sepeti mevcut?Bu bilgileri verirseniz dizilim önerebilirim...

3. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    Evet Yunus Bey tam oratasında bir boru var su giriş vanasından gelen su önce sepetlerden alta geçiyor daha sonra ortadaki boru yardımıyla çekiliyor anladığım kadarıyla.3 tane sepet var filtrede 2 adet sünger 1 kutu seramik halka 1 kutu ponza taşı benzeri halka 1 paket karbon ve 1 paket elyaf aldım.Lav taşıda var bitki akvaryumu kurmayı düşünüyorum ne derece uygun olur kullanmak bilmiyorum.Karbon içinde ilk bir ay kullandıktan sora bitkili akvaryumdan çıkarılması gerek diye yazılarla karşılaştım net olarak bi bilgisi olan var ise yardımlarını bekliyorum

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akavryumun ilk kurulumdan karbonu tkarsın, bir hafta sonra çıkartırsın Mustafa.

Dizilim sırası ise, en alta ortası delikli olan seramikleri, daha sonra diğer halka, en üste karbon karbonunda elyaf ile sar filtreyi kapat...

5. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    Anladım Murat Abi.Lav taşı kırığı hakkında birşey diyebilrimisin peki kullanabilirmiyim yararı olur mu?
    Ayrıca 2.4 lt sera floredepot 25 kg aqua deco 1.5 litre kadarda dazs soil aldım benim akvaryumcuda varmış elinde kalmış kendi kullandığından.Pazartesi İnşallah misket gübre demir ve potasyum siparişlerinide vericem Tunç Beye.Birtek ışıklandırma sorunum kaldı onuda ilerleyen zamanlarda halletmeye çalışıcam

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tetra'da olduğu gibi Jebo'dada aynı mantık var.Su üstten geliyor fakat sepetlerin kenarında ki yuvarlak kısımları sepetler birleştiğinde kovanın içine inen bir boru haline geliyor. Motoru takıldığı zaman suyun geldiği kısım o boru şeklinde ki kısımla birleşiyor ve su direk tabana iniyor sonra yukarı doğru katmanlardan geçiyor..

En üst sepete biyolojik sünger
    Orta sepetin altına elyaf üstüne substrat
    En alt sepetin altına elyaf , üstüne seramik halkalar şeklinde yerleştirebilirsiniz..

7. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    Çok teşekkürler ;)

8. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    jebo 825 4 sepetli dış filitre
    en alttan sayarak söylüyorum

1- en alt sepete seramik
    2- biobal ve sünger
    3- karbon ve elyaf
    4- sünger ve elyaf

ben bu şekilde kuyuyorum ve şuna dikkat edersen sevinirim hortumlar uzunsa akvaryuma ulaşabilicek kadar iç ve dış çekim hortumlarını kısalt büyük bir olasılıkla uzun geliyordur eğer kısaltırsan suyun basıncı daha iyi olur... iyi bakımlar

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Serdar bey, jebo 825'de bildiği kadarıyla 3 sepet var. En üstte ise bir kapak ve biyolojik mavi kalın sünger bulunuyor. Belirttiğiniz model farklı mı?

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bende Jebo 825'i 3 sepetli biliyorum.. Aktif karbonun genelde firmalar tarafından tavsiye edilen konma şekli en alt sepettir. Ama uygulama kişiye göre değişiyor tabii.. Suyun süzülerek yukarı çıktığı düşünüldüğünde en altta olması banada mantıklı geliyor.. En alt sepete aktif karbon koyma olayı isteğe bağlı birazda.. İlk etapta koyanda var koymayanda.. Ben her 2 türlüde yaptım.. Artık iyi örnekmiyim kötü örnek mi bilmiyorum ama oluyor her 2 türlüde..

11. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    çok özür diliyorum ben 828 le karıştırmış bulunmaktayım kafam rakamsal olarak direk 4 sepetliye gitti dikkatinizden dolayı teşekkür ediyorum hasan bey

hasanaytekin ve volkantr34 bunu beğendi.
  12. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    En alt sepet seramik halka
    2. substrat ve elyaf
    3.sünger karbon ve en üste elyaf
    şeklinde bir sıralama yaptım 10 gün çalıştıktan sonra karbonu çıkarıp reçine koymayı düşünüyorum uygunmudur acaba?

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    En alt sepetede elyaf eklemeyi unutmayin.. Filtrelemeyede katkisi olur.. Iyidir iyidir elyaf iyidir ;)

14. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    Bol bol elyaf aldım zaten :crazy1:
    En alt sepete elyafı seramiklerin altına mı koymalıyım üstüne mi acaba?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Seramiklerin üstüne koyarsan daha iyi olur. Seramiklerin amacı katı ve büyük boyutlu atıkları tutmak olduğundan filtre debisi hemen düşmez. Verim artar dolayısıyla.

16. mustafa_1032

mustafa_1032

İsim:
    Mustafa Erkısa
    Cevap: JEBO 825 diziliş

Teşekkürler;)

17. madstorm

madstorm

İsim:
    onursanal
    Cevap: JEBO 825 diziliş

Sizin filtrenizde su ilk olarak en üst sepete gelmekte, dolayısı ile kaba filtre malzemelerini en üstten başlayarak dizmeniz gerekir. Yani tutupta elyafı en üst sepete koyarsanız kısa bir süre sonra filtrenizin debisi düşecektir.

Sayfayı Paylaş