1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Jebo 828 Sorunu..

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde lrj37 tarafından 2 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. lrj37

lrj37

İsim:
    onur gülmez
    Selamın Aleykum Arkadaşlar.. Benım Bi Sorunum Var 1 Metrelik Akvaryumuma jebo 828 4 sepetli Dış motor kurdum motor çalışıyor suyu içeri üflemesinde ve çekmesinde herhangi bi sıkıntı yok ama benım sorunum kumun üstünde balıkların b*okları duruyo sorun nerde olabilir veya nasıl halledebilirim bilen arkadaşlar bi cvb yazarsa çok mutlu olurum..

2. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Cevap: Jebo 828 Sorunu..

Merhaba Onur Bey...
    İlkin biraz güldüm ama isterseniz ona dışkı diyelim:)
    Sorunuza gelince eminim ki balık dışkıları suyun filitreye girdiği kısmın altında toplanıyordur.Dış filitre dahil hiç bir sistem balık dışkılarının yüzde yüzünü çekemez.Öyle olsa zaten dip çekimi denen olay çok daha uzun süreli yapılır ya da suyun üzerinden çekim yapılırdı.Yani kısaca şunu söylemek istiyorum.O dışkıların tamamının filitre tarafından temizlenmesini beklemek hiç bir fayda vermez çünkü filitre yalnızca ulaşabildiği yerdekileri çekecektir.Çözüme gelince haftada bir %20 dip çekimi(özellikle dipteki pisliklerin vakumlanması) hem tank temizliğini halledecek, hem de dipte biriken zararlı gazların atılmasını sağlayacak ve suyun mineral dengesi yerine gelecektir.

Sağlıklı Balıklar...

3. lrj37

lrj37

İsim:
    onur gülmez

Dediğiniz Dip Çekim oLayını Herhangi bir dip çekim aparatı ile yapsam bir sorun olmaz dimi ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen devam, düşündüğün gibi yapabilirsin, amaç bir horum ucunda geniş açısı olan bir aparat olması, bu aparat kumu çekmesin diye eklenir ama sadece hortumla da dikkatlice dip çekimi yapılabilir.

5. lrj37

lrj37

İsim:
    onur gülmez

Anladım sağ olun bilgileriniz için teşekkür eder iyi geceleri diLerim..

6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Sudaki amonyak oluşumuna dışkıdan daha çok balıkların solungaçlarından (bir nevi balıklar çişlerini solungaçlarından yapar) süzülen suyun (ürenin - üre ile su birleşince amonyak oluyor) daha etkili olduğu söylenir hatta oranın % 80'e % 20 olduğu söylenir.

Eğer yukarıdaki durum doğru ise zaten sudaki organik kirliliğinin % 80 oranına kadar olan kısmı aslında görünmez.

Bu arada Temel abinin sadece hortum ile çekebilirsin sözü benim içimi rahatlattı. Yaklaşık 2 aydır akvaryumun kapağını bile açmadan filtre borularımın tanka girdiği deliklerden bir hortum sokup kumu çekmeden dip çekimi yapıyordum. Ne kuma elliyorum ne dekor dağıtıyorum çok pratik oluyor ama bir yandan da acaba temizliğim iyi oluyor mu diye şüphe ediyorum. Neyse kalanları bitkiler yisin...

Sayfayı Paylaş