1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Jebo 839 Akvaryum Dış Motor

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Cihattr42 tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Cihattr42

Cihattr42

İsim:
    Cihat ÇÖMLEKÇİ
    Merhaba arkadaşlar ben geçen aylarda jebo 839 marka dış filitre aldım ilk zamanlar çok iyiydi ama bu aralar sorun yaşıyorum sorunum filitre 15-20 saniyede pıs,pos ve banzeri sesler çıkarıyo ve bunu gün geçtikçe süreyi kısaltarak yapıyo ve 1 hafta sonra filitreyi açtığımda neredeyse suyun yarısının olmadığını görüyorum:eek: bu neden oluyo acaba yardımlarınız için şimdiden TEŞEKKÜRLER...

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Filtreyi söküp temizleyin daha çok geliş kısmını(in)hortum ve ucundaki süzgeç temizleyin...

İSYAN bunu beğendi.
  3. Cihattr42

Cihattr42

İsim:
    Cihat ÇÖMLEKÇİ
    Alparslan Bey Teşekkür ederim.Acaba bu filitrenin giriş ten az su alıp çıkıştan fazla pompalayıp biyerden havamı alıyo böyle bişey olabilirmi?

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bunları deneyerek bula bilirsiniz contaları kontrol edin...

İSYAN bunu beğendi.
  5. senvebenbideo

senvebenbideo

İsim:
    ümit kara
    arkadaşlar dün akşam bir jebo 625 dış filtre aldım. akşam saat tam 9 da kurdum ve bugün sabah 9 da akvaryumun suyuna baktım akvaryumda temizlik namına hiçbirşey yok. niye temizlemedi acaba yada birgünde temizlemezmi. yoksa kazıkmı yedik naptık. akvaryumum 100*50*30 150 litre. tatlı su balıkçıları anlar diye düşündüm. yardım ederseniz çok makbule geçer inanın.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Filtre malzemeleri neler ve sepetlere nasıl sıraladınız...:)

7. senvebenbideo

senvebenbideo

İsim:
    ümit kara
    en altta karbon üste seramik taş şeklinde bişey var onun üzerindede sünger yani 3 sepetli. suyu çıkartan yer şelale şeklinde suyu aldığı yer ise akvaryumun dibine kadar uzanan bir hortumun ucuna bağlı. motor şeffaf yani suyun döngüsü görünüyor motorda

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Üçüncü sepette süngerin üstüne yer varsa veya süngeri ikinci sepete sıkıştırıp üçüncü sepete "elyaf "ekleyin...:)

9. senvebenbideo

senvebenbideo

İsim:
    ümit kara
    O DAHAMI İYİ TEMİZLER ALPARSLAN BEY. GİDİNCE KOYARIM ONUDA. BİR AN ÖNCE TEMİZLENMESSE BU SU BUNALIMA GİRECEĞİM :)

Alparslan bunu beğendi.
  10. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Bu filtre alttan üste mi filtreliyor, üsten alta mı? ben şu şekilde yapacağım şu akvaryumu kurabilirsem :)
    alttan üste:
    -seramik
    -elyaf ve mavi sünger
    -karbon elyaf
    -substrat elyaf
    -zeolit elyaf
    uygun mudur? Çünkü nasıl filtreleme yaptığını bilmiyorum. eğer yanlışsa tersini yapayım :)

11. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Üstten alta şu şekilde sıraladım:
    -Elyaf,seramik,mavi sünger
    -Bioball
    -Elyaf, substrat
    -Karbon
    -Zeolit

12. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Tüm filtreler alttan üste doğru filtre etmeye başlar.

13. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Bu filtre bu şekilde filtremiyor mu? yukarıdan aşağıya diye biliyorum ben. Tabi yanlış bilgi sahibi de olabilirim.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yanlış hatırlamıyorsam jabo nun bir modeli var o üstten aşağı çalışıyor,onun için filtreyi söküp içine bakmak lazım in out yani giriş çıkış nerede o zaman kesin emin olursunuz...:)

15. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Üstten girişli filtreleri dikkatli incelerseniz in girişinin bağlı olduğu kanal aynı zamanda sepetleri birbirine bağlar, bu kanaldan akvaryumdan gelen su sepetlerin arasından malzemelere dokunmadan en alta iner, üstteki kafa motorunun çekim gücüylede alta inen su yukarı doğru çekilerek sepetlerden geçer ve akvaryuma basılır. Üstten alta filtreleme yapabilmek için kafa motorunun altta olması gerekir.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Yanlış benim söylediğim kafa motoru hepsi gibi tabi ki üstte yalnız kafa motorunun emişine uzun boru takılı ve bu boru en alt sepete iniyor yani temiz suyu alttan alıyor pis su yukarı dökülüyor,onun için dedim zaten filtreyi söküp bakmak lazım diye...:)

17. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Yani tam tersi istikamette dizin diyorsunuz. Filtrenin kullanma talimatında karbonu en alta koymuş. o yüzden birazda bu şekilde dizdim ben

18. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Alparslan benim dediğme çıkıyor yine üstten gelen su bahsettiğin boru ile alta direk iniyor daha sonra kafa motorunun çekim gücüyle sepetlerden yukarı çıkıyor,benim anlattığımdada zaten sepetleri birbirne bağlayan kısım bu borunun görevini yaparak direk alt kısma inmesini sağlıyor. Sepetleri çıkarıp klasik serisi filtreler gibi kaçaksız kullanmak istersenizde sepetleri çıkarıp attıktan sonra giriş kısımına uygun boru bularak en alta kadar indireceksiniz sepetler arası kaçak olmayak. Daha önce denenmiştir ;)

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Koray abi bu konu bir sefer gene tartışılmıştı atıyorum 100 çeşit dış filtrenin %98 aynı mantıkta çalışıyor fakat azda olsa bize göre ters mantıklı olanlarda yapılmış zatende onun için tartışılıyor en güzeli bilmediğin tanımadığın filtreyi emin olmak adına söküp bakmak lazım diyorum...:)

20. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Aynen Alparsan kontrol etmekte fayda var fakat ben farklı olarak çalışana raslamadım zaten bildiğin gibi hepsi birbirinin kopyası mantık aynı şekil ve kalite farklı. Tetra ve eheım gibi markalardan örnek verilecek olursa üstten giriş üstten çıkış filtrelerinde en alt katmanda seramik yüzükler yada biobal oluyor bu malzemelerin ilk katmanda kullanıldığınıda göz önüne alırsanız alttan giriş üstten çıkışlı klasik filtreler ile tek fark aradaki sepetlerin ve su kaçağının olmamasıdır suyun akış yönü her iki modeldede aynı oluyor.

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş