1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Juldichromis Ornatus(The Golden July)

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde aqua_boy tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Julidochromis Ornatus ( The Golden July )

Genel :

Julidochomis ornatus Tanganyika gölünün popüler July'sinden birdir . Ornatus Latinceden gelir süsleme anlamındadır ve bu balıkta gerçekten çok güzeldir . İyi form tutanların düzgün ve parlak altın çizgileri olur . Bu nedenle popüler ismi golden July’dir . Ornatus’lar cüce cichlid olarak değerlendirilmiştir . Bir kısmı 9 cm uzunluğuna kadar büyüyebilsede genel olarak 7,5 cm maximumdur . Bir çiftini 10 gallon’luk bir tankta kolayca bakabilirsiniz ve yavru büyütebilirsiniz . Bu balık tabiki daha büyük bir tankta daha üretken olacak ve yavrular daha çabuk alınıp büyütülebilir . Ornatuslar'da cinsiyet ayrımı zordur . Erkeklerin genital bölgeleri daha renklidir . Dişilerin karnı erkeklere göre daha oval yapıdadır(yumurta taşıdığı için) .Bu balığın en önemli davranışı muhtelif jenarasyondaki yavruların barış içinde aynı tankta yaşam sürdürmesidir . Bunu izlmek gerçekten çok güzel bu nedenle bu balık cichlid fanlarına önerilir .

Habitat :

Tanganiyika gölünden gelmektedir . Genellikle kayaların arasında ve kayalık bölgelerde rastlanır . Ph 8.0-9.0 arasında tutulmalıdır . dH 9.0-14.0 arasında tutulmaıldır . Isı ise 22-25C olmalıdır .

Bakım :

Bakılması ve beslenmesi çok kolaydır . Ama akvaryumu çok pisletirler . Haftalık su değişimleri şarttır . Bu balığı beslemek için akvaryumunuzu sakin biryere yerleştirin . Titreşimlere hassastırlar . Zemin malzemeniz 4-5 cm silis kum olmalı . Bol miktarda kaya ve yosunlu kayalar koyup mağaralar oluşturmak en iyisidir .

Beslemek :

Julidochromis Ornatus yemek konusunda seçici değildir . Ancak yemeğin ebadı önemlidir . Resimdede göreceğiniz gibi ağzı kazıyıcıdır . Ağız yapısı kazıyıcı formda olduğu için algleri ve mikroorganizmaları kayalardan kazır . Beslenmek için su yüzeyine çıkmaz . Orta seviyeden beslenir . Geri kalan yemleri bırakır . Tetra Cichlid Flakes , NLS ve ev yapımı yemler uygundur . Omnivor bir balıktır . Pellet yemler uygun değildir .
    Üretim : Üretimi kolay July lerden biridir . Tam başarı için küçük bir grup oluşturun ve balıkları gözlem altında bulundurun . Birbiri ile anlaşan çiftleri grup dışına alın ve başka bir tanka yerleştirin . Üremeyi kolaylaştırmak için kurutulmuş karides ile balıkları kondisyona sokmak uygundur . Bütün julylerde olduğu gibi alanını kendi dizayn eder . Sık sık balığın mağarasını kazdığını ve yeniden yerleştirdiğini izleyebilirsiniz . Eğer balığın birsüre gözden kaybolduğunu görürseniz ya yumurtlama süreci içindedir yada yavrularını koruma altına almış durumdadır . Bu zamanlarda canlı yada dondurulmuş artemia verilmelidir . Bir batında bir düzine ile 30 arası yavru verir . Küçük yavrular büyül su değişimlerinden çok etkilenir . Büyük kayıplarla sonuçlanabilir . Yavrular 1 cm(2 ayda bu boya ulaşır) olunca balıklar için su değişimi sorun teşkil etmez . Bu zamandan sonra su değişimi yavruların gelişiminde büyük rol oynar %50 su değişimleri yapılmalıdır . Eğer çifti ayırıyorsanız birkaç yavruyu da beraber onlarla ayırmakta fayda vardır .

http://www.gcca.net/fom/Julidochromis_ornatus.htm

Yukarıdaki Linkten Çeviri yapılmıştır .

Cenk Sinor

Çeviren Notu : Bazı yerler öğrenimime dayanarak eklenmiştir(örn;silis kum)

2. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    En sevdiğim tanganyika balıklarından biri olan julidochromislerin , bir üyesinin çevirisini yapayım dedim . Gerçi çok oldu çevireli ama buraya koymak bugüne nasipmiş :cicek:

Saygılar ...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Cenk, ellerine sağlık güzel bir tür. Bu türlere ait düşünceler beslemek isteyen arkadaşlara güzel rehber oluyor. Birkaç gündür makaleleri forumun arkasında oluşturulan ayrı bir forumunda topluyoruz. Severek aktaracağım bir başlık olmuş. Teşekkür ederiz.

4. stablizer

stablizer

Eline sağlık Cenk.Tanganyika deyince akla çoğunlukla Calvus,Tropheus,Frontoza ve Leptosoma gelir.Halbuki ne cevherler var bu gölde.Bu arı kılıklı sevimli miniklerde onlardan biri.

5. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Ellerine sağlık Cenk kardeş. :helalolsun: Anlaşılır bir çeviri olmuş,balıkta güzel hani.Kafalarımız karışıyor tür seçimi arifesinde.Japon balıklarından farklı bir türe geçme düşüncelerim varda. saat:gif

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Renkler çok güzel. Bayıldım. Paylaşım için teşekkürler.

Saygılar...

7. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Herkeze çok teşekkürler , yararlı olduysa ne mutlu bana ...

Bu türün renkleri gerçekten çok güzel . Dişisi ve erkeği bol renkli olan ender tanganyikalardan biri . Zaman zaman ülkemizde bulunabiliyor . Bana göre en güzel özelliğide resimlerde gördüğümüz kadar renklenebiliyor . Çünkü genelde resimlerde görüp beğeniyoruz , alıyoruz ve o resimdeki renklerden eser yok . Özellikle bunu tropheuslarda çok görüyorum ama bu sempatik tür böyle değil . Canlı görme fırsatıda buldum gerçekten çok şahane :)

Sayfayı Paylaş