1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Köpek Balığı ve Japon Sizce Ne Yapmalıyım ?

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde adrenalin_1 tarafından 2 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Arkadaşlar aşağıdaki video dada görüncegi gibi akvaryumum 85*35*35 cm ölcülerinde içinde 6 adet japon var ve bu gun 2 adet köpek balığı aldım bunların cinsi nedir ve biri sürekli görüldüğü gibi sağa sola yüzüyor diğeri ise saatlerdir böyle durgun ayni yerinde sayıyor sebebi ne olabilir acaba veya ne tür bir bakım yapmalıyım. Ayrıca yemlediğimde ise japonlar saolsun ufaklıklara yem bırakmıyorlar veya ufaklıklar yeme gelmiyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Akvaryumda taşlar,mağara içinde vatoz henüz mağaradan çıkmaya niyeti yok mavi ışık filtre mevcut ısıtıcıyıda havalar sıcak olduğundan dolayı henüz koymadım. Her Kafadan bir ses ciktigi icin saglıklı bir bilgi alamadım bir türlü sizce bunları nasıl ve ne zamana kadar besleye bilirim biraz amatörüm bu konuda.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yemelemeye dikkat etmen gerek, tabandaki çakıllar çok riskli aralara kaçan yemler o tarz bir akvaryumda ani amonyak patlatır. Su rengi gri direk çeşme suyu kullanmak yerine damacana suyu veya iyi bekletilmiş su kullanmak gerekir. Ayrıca pengasus köpek balıkları yani sendeki yeni balıklar japon balıkları ile birlikte pek olmaz bence çıkarmalısın.

Montimahir bunu beğendi.
  3. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Daha öncede bir forumda bu baliklara challenger demişlerdi kafam iyice karıştı hosumada gittiler fakat yeni geldiklerinde o kösede sessiz duran baligin agzinda yavru bir baligin kalintilari vardı hala sindirmeye çalışıyor. Yem olarak ne tür yem vermeliyim ayırmakta istemiyorum gerçekten hoşuma gittiler ne kadar süre birlikte bakabilirim yem olarak ne vermeliyim normal yemi yemiyorlar veya japonlar onlara bırakmıyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam anlaşılmıyor ama challenger olma ihtimali de var. Daha net fotoğraf eklersen daha iyi anlarız. Gençler renkler vb tam anlaşılmıyor. Ancak her iki durumda da yani challenger veya pengasus olmaz o akvaryumda.

5. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Bu video da daha net ve yakından görünüyorlar. Bunlara yem olarak ne vermeliyim et veya ciger falan mı ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok ayrımadım ama challengerların üst yüzgeçleri daha uzun olur, videoda uzun yüzgeç farkına varamadım. Eğer challenger ise etçil beslenir, karides, tavuk çiğeri, balık eti vb. pengasus daha karma ve beslenebilir. Ancak bu yemlemeyi akvaryum yapısı kaldırırım mı endişeliyim.

7. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Bir defa aldık bi şekilde çözümler üretmeye çalışacağım gerekirse japonları bir arkadaşa verip sadece bunları besleyeceğim beni düşündüren agzindaki yavru balık parcası bir parcayı düşürdü aldim yaklaşık 2 cm boyundaymış sanırım rahmetli kemiğinden anladığım kadarı ile.

belki bu resim yardımcı olur.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Challenger gibi geliyor bana, dikkatli olarak yemlemeye devam o zaman.

9. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Et ürünleri vereyim ve japonları hemen mi çıkarayım yoksa bir süre birlikte idare edebilirlermi.

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Pangasuslar daha ince yapıdadır ve ağızlarının kenarında daha uzun bıyıklar vardır.Bence de bu tür Challenger.Yalnız burada bir yere dikkat etmek gerek.Bu balıkları besleyeceksek mutlaka tek beslememiz,başka türler ile bir arada bulundurmamamız gerekir.Etçil beslenen balıklardır.Daha loş bir ışıklandırma ve girebilecekleri mağaralar oluşturmak balıklar üzerindeki stresi azaltır.Tabanda kullanılan taşlar kesinlikle yanlış ve sıkıntılı bir seçim.Su değişimleri ve dip çekimleri balıkları fazla rahatsız etmeden yapılmalı ve çok fazla el-ayak akvaryuma sokulmamalıdır.İşimiz bittiğinde akvaryumun üzeri yeterli kalınlığa sahip bir kapak,cam,strafor malzeme ile iyi kapatılmalıdır.Yem olarak ise dana çiğer,dana kalbi ve canlı yemler verilmelidir.

Balıkların suyu direk olarak şebekeden eklenmemelidir.En güzeli 72 saat dinlendirilmiş ve klorundan arındırılmış suyu eklemek olacaktır.Hatta suyun oksijen değerinden fakirleşmemesi için içine bir hava taşı konsa daha da güzel olur.Bu tür bir balık kesinlikle çok büyük tanklara ihtiyaç duyarlar.Sizin elinizdeki tankın boyu yaklaşık 70cm civarı yanlış algılamadıysam?Bu balıkların minimum 600-700 litrelik tanklara ihtiyaçları vardır.Hatta daha da büyük olmalıdır.Gerekli şartlar sağlanmadıkca ben bu türü kücük hacimlerde beslemeniz taraftarı değilim.Ama sonuçta karar sizin.Siz uygun gördükten sonra burada da besleyebilirsiniz.Nasıl olsa dilleri yok ve sıkıntılarını söyleyemezler...

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  11. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Yaklaşık 150*60*75 akvaryum spariş verdim diğerlerinden ayıracağım sıkıntılarını söyleyemezler ama sıkıntı yaşayacaklarsa beslemenin hayvana eziyet etmenin bir anlamı yok tabiki. akvaryumum en gec 1 hafta 10 gün içinde elimde olacak taşları koymadan tamamen cam yüzeyde besleyecegim fakat problemim şu an yeme gelmiyorlar fakat sabah geldigimde akvaryumda yem kalmamış oluyor acaba diğerlerimi yiyor yoksa gece ışıkları ve filtreyi kapatınca bunlarmı yiyor bilemiyorum.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Üstadım belirtmiş olduğunuz ebatlarda aslında bu tür için uygun değil.Ancak mevcut şartlara göre ekmek üstü ballı kaymak olur onlar için :) Suyun durumu,tankın büyüklüğü,hastalık veya parazit durumu,filtreleme gücü gibi bir çok etken yem almamalarına sebep olabilir?Bu şekilde sağlıklı bir yorum yapmam zor olur.Ancak size söyleyebileceğim tek şey var o da şudur;belirtmiş olduğunuz ebatlardaki tankınız geldiğinde başka türlere heves edeceksiniz :) Challenger beslemeniz çok uzun vadeli olmaz diye düşünüyorum.Bunu bir öngörüden ziyade etrafımdaki bir çok gözlemim sonucu belirtiyorum.Ancak hangi türü beslerseniz besleyin mutlaka sump sistemini de eklemeyi unutmayın.Bu ebatlardaki bir tankın yükünü kesinlikle ve kesinlikle bir dış filtre ile götüremezsiniz.Yani zorlama olarak belli bir seviyeye kadar işinizi görür ama asla sağlıklı değerlere ulaşamazsınız.Sump bu gibi büyük hacimler için en ideal,en sağlıklı ve doğru çözümdür.Bu yüzden kule sistemi,durso sistemi gibi neyi nasıl yapacaksanız camcıya da durumu bildirin ki ona göre kule ve delikleri yapabilsin.

13. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Aynı dediğiniz gibi ilettim camcı ya halledeceğini söyledi zaten yabanci değil komşusuda akvaryumcu onla birlikte hallederler. Bu sabah tavuk göğsü verdim 1 er küçük parça yediler o kadar akşam oldu henüz bişey yememişler bilemiyorum şu an küçükler diye şirin geliyolardır bana belki ama şu an ki durumda japon ve diğerlerinden vazgeçerim ama bunlardan geçemem diye düşünüyorum hele birde bayılma numaraları tam güldürüyor insanı.

14. adrenalin_1

adrenalin_1

İsim:
    Mehmet Kılıç
    Herşey güzel şu an alanları geniş tavuk göğsü veriyorum challanger lardan 1 i güzelce yiyo ama diğeri biraz büyük olan aldırmıyor ve bu gun sabahtan gece yarısına kadar akvaryumun camında sağa sola deli gibi yüzüp duruyor. yorulmuyorda buna ne oldu acaba stress mi yaptı.

Sayfayı Paylaş