1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Körfezde Yaşam Başladı

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde murat parin tarafından 17 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  izmir-korfezi.jpg  Mucize gerçek oldu

  İzmir Körfezi'nde oksijen seviyesiyle birlikte deniz altı yaşam da canlandı.

  İzmir Körfezi, 2000’li yıllara kadar her türlü atığın boşaltıldığı bir yer iken, yapılan çevre yatırımlarıyla temizlenme sürecine girdi.
  Deniz altındaki yaşamı tespit amacıyla çekilen su altı fotoğrafları, Körfez’deki çarpıcı iyileşmeyi gözler önüne serdi. İç körfezde çözülmüş oksijen seviyesinin yükselmesi ile birlikte canlı türü sayılarında da ciddi artış gözlendi. Körfez’in eski gözdeleri barbun, karagöz, kupez ve karidesler çoğaldı. Deniz yıldızları, deniz tavşanları, süngerler ve deniz çayırları ile mercanlar ve anemonlar, oksijen miktarı artan deniz dibinde rengarenk bir görüntü oluşturuyor.
  Büyük çevre yatırımları sonrasında İzmir Körfezi’nde yaşanan değişimi Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nün bilimsel çalışmalarıyla yakından takip eden İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi, gelen son raporlar ve çekilen su altı fotoğraflarıyla büyük moral buldu. 2012 raporu, Körfez’deki iyileşmeyi net bir şekilde gözler önüne serdi. DEÜ tarafından gerçekleştirilen 'Büyük Kanal Projesi'nin İzmir Körfezi Denizel Ortamında Fiziksel, Kimyasal, Biyolojik ve Mikrobiyolojik Etki ve Sonuçlarının İzlenmesi' başlıklı çalışma kapsamında hazırlanan 2012 yılı raporunda, Körfez’in su kalitesinde büyük bir iyileşme yaşandığı ve buna bağlı olarak da denizdeki biyolojik çeşitliliğin ve popülasyonun giderek arttığı açıklandı. Üniversite tarafından deniz altındaki yaşamı tespit etmek amacıyla Urla İskele, Narlıdere Güneybatı Atık Su Arıtma Tesisi, İnciraltı Sahilevleri, Konak ve Bostanlı iskeleleri olmak üzere, 5 ayrı bölgede dört mevsim çekilen su altı fotoğraflarında, bol oksijenli sularda yaşayabilen deniz atları ve deniz çayırları, temiz suları yaşam alanı olarak seçen deniz yıldızları, deniz şakayıkları ve deniz tavşanları ile temiz sularda yaşayan ve Türkiye’de sadece Urla’da görülen taş mercanları tespit edildi.
  Raporda, 2000 yılında Çiğli, 2002 yılında Güneybatı ve 2008 yılında Urla ileri biyolojik atık su arıtma tesislerinin devreye alınmasıyla başlayan deniz suyundaki iyileşme sürecinin, Körfez’i terk eden canlıların yeniden yaşam bulmaya başlamasında etkili olduğu vurgulandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve beldelere kurduğu biyolojik arıtma tesisleri ile Gediz, Nif ve Küçük Menderes havzalarını kirlilikten kurtardı. İzmir Yüksek Teknoloji, Urla, Ayrancılar-Yazıbaşı, Torbalı, Bayındır, Menemen, Seferihisar, Kemalpaşa ve Aliağa arıtmaları işletime alındı. 892 bin 500 kişinin evsel atığını arıtacak kapasitede olan bu arıtmaların yatırım maliyeti yaklaşık 50 milyon lira oldu. Özdere ve Ürkmez ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri tamamlandı. Bu iki tesis de kısa sürede hizmete girecek. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini yüzde 35 oranında artıracak 4. fazın yapımına başlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ayrıca, yine Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi alanı içinde Türkiye’nin en önemli çevre yatırımına imza atacak. 60 milyon liralık yatırımla Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi içinde Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi inşaatına başlandı. Giderek sığlaşan ve deniz alanlarının azaldığı gözlenen İzmir Körfezi’nin kurtarılması için 'Büyük Körfez Projesi' başlatıldı. İzmir Körfezi’ne akan dere ağızlarının temizlenmesi, Körfez’in kuzeyinde bir sirkülasyon kanalı açılması ve Körfez tabanındaki malzemelerin temizlenmesi için 9.3 milyon liralık yatırımla kazıcı-emici ve destek tipi olmak üzere 2 yeni gemi alımı yapıldı.
   
  H.Kaya.Gemlik., veysel, m.avcıoğlu ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  İZMİR KÖRFEZİNDEN BİR KAÇ KARE
  izmir-korfezinde-oksijen-seviyesiyle-birlikte-deniz-alti-yasam-da-canlandi-CHA-940026-1-t.jpg izmir-korfezinde-oksijen-seviyesiyle-birlikte-deniz-alti-yasam-da-canlandi-CHA-940026-2-t.jpg izmir-korfezinde-oksijen-seviyesiyle-birlikte-deniz-alti-yasam-da-canlandi-CHA-940026-3-t.jpg izmir-korfezinde-oksijen-seviyesiyle-birlikte-deniz-alti-yasam-da-canlandi-CHA-940026-4-t.jpg izmir-korfezinde-oksijen-seviyesiyle-birlikte-deniz-alti-yasam-da-canlandi-CHA-940026-5-t.jpg izmir-korfezinde-oksijen-seviyesiyle-birlikte-deniz-alti-yasam-da-canlandi-CHA-940026-6-t.jpg izmir-korfezinde-oksijen-seviyesiyle-birlikte-deniz-alti-yasam-da-canlandi-CHA-940026-7-t.jpg
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Yazın İzmire gitmek lazım ...temo4
   
  vanlyy bunu beğendi.
 4. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  İzmir için çok sevindim.Dayanılacak gibi değildi gerçekten.O koku ve pislik insanı bıktırıyordu.Canlılar,doğa ve İzmir halkı için çok sevindim.Daha da güzelleşecek inşallah :)
   
 5. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  İnsanlar duyarlı omaya başlayınca her şey ne güzel oluyor.Mükemmel.
   
 6. ENVER

  ENVER

  Mesajlar:
  247
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  enver GUNTEN
  Cok guzel olmus
   
 7. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Sevindirici bir gelişme....Harikatemo4
   
 8. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.258
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  temo4
   
 9. DALGIÇ

  DALGIÇ

  Mesajlar:
  359
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Koray akpınar
  Harika haber İzmir halkı ve sucul canlıları adına çok sevindim, son zamanlarda çevreye verilen önem arttı sanki. Geçenlerdede uzun süredir gitmediğim yeşilköy sahil kesminin pırıl pırıl olduğunu gördüm. Eskiden akan lağımdan dolayı suyu bulanık ve pis olurdu,maşallah cam gibi nokta pislik yoktu,dipteki kumlar sayılıyordu . Birde denizlerimiz ile ilgili ayrı bir bakanlık kurulup cezalar maksimum seviyede ağırlaştırılarak müsamma edilmeden uygulansa güzel memleketimiz hepten güzel olacak.Doğanın kendini yenilemeye mecali kalmadı bizlerde duyarlı olmazsak vay haline.
   

Sayfayı Paylaş