1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçücük wabi kusa

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde Emrah Ece tarafından 10 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bu çalışmada küçük bir çorba tası,iplik, torf, substat, biraz kum ve sucul bazı bitkiler kullanılmış biz jawa moss, melia moss, riccia da kullanabiliriz ;) fazla uzatmadan sizleri yapım aşamasındaki resimlerel baş başa bırakayım.

2. figenc

figenc

Evet ben de bundan söz ediyordum harikasınız :cicek:

Florapol un internetteki düz çevirisinde;

"Besin çakıl substrat konsantre.

Akvaryum yeni bir akvaryum kurmak çakıl karışık olmak.
    Hangi besin depolamak gibi, bağlayıcı aşırı besin ve onları serbest bırakmak gerektiği gibi davranır kil, içerir.
    En az 3 yıl etkilidir.
    Fosfat ve nitrat içermez.
    Zaman çakıl malzeme ile yeni bir akvaryum, mix kurma ve yıkanmış çakıl tabakası ile kapatın.
    Uzunluğu 80-100 cm akvaryumlar için.

Kullanmak
    Yıkanmamış beş on kat miktar ile Florapol karışımı gerekli miktar çakıl ve alt olarak karışım dağıtmak akvaryumdaki-en katmanı. Yaklaşık bir kat yerleştirin. Yıkanmış çakıl (tane boyutu 4-6 cm: 2-3 mm) ilk kat üzerinde. Su ile akvaryum dolgu, önce bir bardak bölmesinde veya whirling up.JBL Florapol dan çakıl önlemek için benzer zemin kapak yaklaşık bir depo etkisi ile yeni akvaryum kurulumu için tam bir gübredir. 3 yıl. Bu eser elementler demir ve önemli tüm aralığı içerir.
    80-100 cm uzunluğunda standart ölçü akvaryumlar için yeterli."
    deniyor.

Bu tasarımda işin sırrı bitkileri iple çamur topuna sarmak ki çamur dağılma yapmasın, doğru mudur?

Bir de florapol'un bulunmayacağını varsayarsak; torf, ince dere kumu ve de gübre olacak.
    Bitki gübresi derken ne kullanabiliriz?
    Substrat nedir? alt katman mı?

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
  4. figenc

figenc

Cahillik zormuş ya :cicek:

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Küçücük wabi kusa

Estağfirullah bizde hop diye öğrenmedik ''torf'' un bitki toprağı olduğunu öğrendiğimde aynı tv deki yaban gibi ''neeey aha:gif'' olmuştum :D

6. figenc

figenc

Küçücük wabi kusa

:F Ben koptum ya ömürsünüz varolun saygılar:gif

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Küçücük wabi kusa

Paludaryum normanının toprağına torf dedirtmem uleeeyn, siz beni japon züppeler gibiiiiy substratla wabi kusa kurarmı sandınız yoksa deve tabanı dururkennnn menekşemi nekecektim uleeeyn.
    Hahaa :F bu yaban bana iyice harddisci çizdirtti sonunda.

8. figenc

figenc

geçti geçti sakinleş bişi yok can:gif

Bugün dışarı çıkamadım. Subsrat ı söylemeye çalışıyorum saat:gif unutursam ne derim diye de düşünüyordum

Bu arada gümüşlüğümü açtım, içinde kullanmadığım üç boy borcam bulunca altın bulmuş gibi sevindim.

Çamurumuz borcamımız var, bitki java mostan başka ne olabilir araştıracağım, yakın derede uygun bitkiler yok biliyorum

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Küçücük wabi kusa

Küçük bir fincanın yada jöle kutusunun içine kuru toprak koyun, yani su temas etmesin etrafını tekrar toprak yada taşla kamufle edin fincan görünmesin içinede nane ekin alın size fikir :D
    her şeyi devletten beklemek yok öyle biraz araştıracağız veya fikir üreteceğiz naneyi paludaryumda denedim olmuştu ama kökleri uzayıp suya değdiği zaman öldü gitti.

10. figenc

figenc

Maydonoz adası yapalım japonları kahırlarından öldürelim :F

Benim kara bitkileriyle aram yoktur. Millet kuru sopayı diker yeşertir ben olanı kuruturum neden bilmiyorum. Maydonoz bile yetiştirememiştim.

Başka orjinal fikirleriniz var mı .8.

11. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Küçücük wabi kusa

Fincanın içine küçük bi çim adam yapıp cuk diye oturtursunuz adanın üzeri çimenlik olur ama çim adama su değmeyecek üstten damla damla arada sularsınız.

12. figenc

figenc

Bak bu güzel fikir, traş makinasıyla da arada 3 numara yaparım. Yavaş yavaş gözümde şekilleniyor wabi'm :cicek:
    Küçük bir masa lambası almak gerek değil mi ya da Dıy lamba.. hımmmmmm .8.
    peki kokuşmadan o su nasıl duracak, suyu filitre ederek beslenen başka bitkiler olmalı

Dün geceden beri ana mönüden paludaryuma giremiyorum bozduk mu yoksa :D

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Küçücük wabi kusa

Su kokmayacak ayrıca wabi kusa süstür akvaryum yada doğal yaşam simülasyonu değil el kadar şey bu arada su değişin neden koksunki

14. figenc

figenc

Küçücük wabi kusa

Japonlar doğaya karşı saygılıdırlar. ikebana dedikleri çiçek tanzim sanatında her bir dal konunun kompozisyonuna göre betimlenerek yerleştirilir (Ankara Seğmenler Parkında gösterileri vardı)
    İş bu nedenle diyorum ki bu süs değil ince iş/miş meğerse. tek derdim japonlara rezil olmamak :F

Sadece kara bitkisi değil, ada dediğiniz ve çamur toplarına bağlı neydi adı yarı sucul, tam sucul bitkiler de olacağı için, vazodaki değişmeyen çiçek suyunun koktuğu gibi olmaz mı su demiştim. Hergün su değiştirmek de insanı bıktırmaz mı? Dip çekim hortumuyla mı suyu değiştireceğiz peki?

Ayrıca lepistes de konabiliyor eklediğiniz resimlerde. Bunları bi ziyaretçi okusa; "ya kardeşim ne uğraşıyonuz gidin dereye çimip gelin" der :D

Dere kenarında bulduğum resimleri paludaryum portalında ekliyorum. Öldürür müyüm büyütür müyüm hep beraber görücez.
    Bitki bakımı bambaşka bir konu ve ben şekilde görüldüğü gibi anlamıyorum of ya Emrah bey nerden koydunuz o resimleri olta:

15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Küçücük wabi kusa

Çimmekmi dediniz ? memleket nereydi Figen hanım :horon:
    Su seğişimi haftalık olacak bir bardak su değişimi kimseyi sıkmaz koca akvaryumu tazeleyenler var, suyunu çay bardağı ile alır çay bardağı ile koyarsınız tabii wabi kusa nın büyüklüğüne bağlı :) bu iş basit, en sonunda tepem atacak yarın bana wabi kusa kurduracaksınız haa :uyari: yoksa bana yaptırıp benden kopyamı çekeceksiniz :D e hadi bi bakalım resimlere.

16. figenc

figenc

Kuramaz kiii kuramaz kiiii :D

Ankaralıyım, yirmi yıldır Antalya'da kalınca yöre ağzı ister istemez değişiyor :bilmem:

Haftada bir bir su bardağı değişimiyse iyi, yoksa geride üç akvaryum daha var. Bu arada kirazdan ön deneme iki çift anaç ekliyeyim diyorum ekosistem için ama saklanacak pek bir yer bırakmamışım. her sabah eklediğim su pireleri de kalmıyor akvaryumda ilginç. şelalenin filitre malzemesini ne zaman çıkarsam acaba .8.

Çok işim var çooook :hasta:

ama siz vabi kusa kuramazsınız :heyo:

resimlere bakmadım eksikse yanlşsa sonra düzeltirim artık, sizin orda zaman 36 saat sanırım saygılar:gif

Sayfayı Paylaş