1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçük Akvaryumlarda Dengeli Sifonlama

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde sconat tarafından 24 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Pratik Ozan merhaba der.super:gif super:gif super:gif

Bu paylaşımda minik akvaryumların sifonlamısıyla oynıycaz.tek balıklı betta akvaryumu ne biliyim fanus olur bunlara sifonlama yapmanın tekniğini Do it yourself olarak çözecez.Bu kıl işlerle uğraşma demeyin ha. :D Mesela akvaryum küçük buna nasıl sifonlama yapacaksın bir çekişte su biter.Aşağıdaki projeyi devreye alacağız o zaman.

Amaç şişe içinden havayı boşalttığımızda yani şişeyi sıkıp bıraktığımızda şişe eksilen hava yerine akvaryumdan su çekecek.ne kadar hava eksilirse o kadar hızlı su çeker. super:gif super:gif super:gif

Kola şişesinin kapağına iki delik açıyoruz.deliklerin birine hava hortumu takıyoruz hortum akvaryum dib temizliği yapacak uzunlukta olacak.öbür deliğin üstüne yarım şekilde cekvalf görevi görecek bir naylon yapıştırıyoruz.şişeyi sıkınca hava rahat çıkacak şişe içinden ama bıraktığımızda naylon deliği kapatarak cekvalf görevi görecek.mecburen boşluk akvaryumdan su çekerek kapanacak. super:gif super:gif super:gif

Bu kadar basit.Umarım işe yarar.İlk önce daha basit bir plan yaptım ama üstteki daha çok hoşuma gitti.İlk yaptığım aşağıdaki. Sıvı sabun pompasıaynı işi görür çalışması su içinde pompaya basmaya dayanıyor.suyu istediğimiz hızda alabiliriz.

görüşmek üzere.pratik Ozan saygılar sunar. super:gif super:gif super:gif

lades, ozcan13, baksu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Dıy konuları gezerken rastladım bu çalışmana Ozan. Hayret aslında dıy yapımlar ilk dikkatimi çeken konulardır fakat nasıl olduysa bu çalışmanı gözden kaçırmışım. :cekingen:

Ozan gene döktürmüşsün kardeşim tebrik ederim. Harika bir çalışma olmuş eline emeğine sağlık.em34:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de kaçırmışım bunu itiraf etmek gerekirse. Şık bir paylaşım ellerine sağlık Ozan. Proje tam bizim cımbızla bitkili akvaryum peyzajı yapan İsmai'in minik akvaryumuna göre. Değerlendirir bunu inşallah. :basardim:

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Haydaa. Ben de yeni gördüm. :S Epey bi gözden kaçmış konu.

Ozan abi her zamanki gibi değerli çalışmalarından biri. Tebrik ederim.

5. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Eyvallah abilerim benim.Biraz zaman bulsam neler olacak pratik Ozan her an devrede. super:gif

6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Orta boy akvaryumlarda da damacana pompası kullanılabilir.Aslında ben bunu önceden düşünydüm fakat ozan benden önce davranmış.

Sayfayı Paylaş