1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçük bir akvaryumda hangi balıklar beslenebilir?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde boysrus tarafından 9 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. boysrus

boysrus

Merhaba Arkadaşlar;

Ben küçük bir akvaryumda balık beslemek istiyorum ve şuan bunun araştırmasını yapıyorum.Aslında çok sevimli bulduğum papağan balığını beslemek istiyordum fakat 250 lt ve üstü akvaryumlarda yaşadığını duyunca mecburen vazgeçtim.

Hobi Başlangıç Portalı'ndaki bir yazıda da okuduğum gibi balık satan yere gidip olur olmadık ekipmanlar ve olur olmadık bir tür alıp sonucu balıklarımın kısa sürede ölümü ile biten bi tecrübe yaşamak istemiyorum.

Şimdi yardıma ihtiyacım var, küçük bir akvaryumda (filtreli) hangi tür balıklar almalıyım, hangi ekipmanları almalıyım nasıl bir başlangıç yapmalıyım? Sevimli görünüşlü balıklara oldukça düşkünüm.

Bana acil yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum, şimdiden teşekkürler. :cekingen: :cicek:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle hoşgeldiniz ve kararınız hayırlı olsun.

Küçük boyutlu akvaryum uygun türlerle gayet güzel kurabilir. Filtre olarak ben iç filtre yerine şelale filtre kullanmanızı öneririm. Bakımı kolay ve daha işlevsel kullanılabilir. Sizinde okuduğunuz gibi, önemli olan akvaryumu ve balıkları aldıktan sonra araştırmamak, beslemek istediğimiz türe karar vererek onların ihtiyacına cevap verecek sistemi kurmaktır. Küçük bir akvaryumdan kastınızın kaç litrelik bir akvaryum olduğunu anlayamadığımızdan tür tavsiyesi yapamak zor.

Canlı doğuran türleri ile başlayabilirsiniz, daha dayanıklı tür olan cichlid familyası için biraz büyük akvaryum edinmeniz daha doğru olur.

Bütçenizin el vereceği ölçüde alacağınız akvaryum en az 100 litre olursa rahat edersiniz ve besleyebilecek tür terciğiniz genişler.

Saygılar...

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Kurmayı düşündüğünüz akvaryumun ölçülerini bildirirmisiniz ona göre yardımcı olalım

4. boysrus

boysrus

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Yer sıkıntısı yüzden kendi evim olana kadar maalesef çalışma masasına sığacak şekilde bir akvaryum almak zorundayım. bu da 10 - 20 lt arası küçük bir akvaryuma denk geliyor sanırım. İçine çok fazla balık konulamaz zaten. Bu koşullara göre ne önerirsiniz? ayrıca nereden alabilirim, balık akvaryum ve ekipmanlarını?

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Petshoplardan temin edebilirsiniz size başlangıç için 50 cm lik bir tank öneririm içine küük bir iç filtre yeterli gelecektir birde ısıtıcı gerekli
    canlıdoğuran türleriyle başlarsanız iyi olur.
    saygılarımla

6. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Belirttiğiniz hacimde güzel bir betta besleyebilirsiniz.
    Isıtıcı ve en küçüklerinden bir şelale filtre temin ederseniz.Kütük ve bitkilerinde oldugu bir akvaryumda Betta çok ama çok hoş durur.

7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Aramıza hoşgeldiniz.
    Size isminizle hitab edebilmemmiz için profil bilgilerini doldurursanız seviniriz.
    10_20 litrede size tavsiyem bir adet Beta'dır.
    Lepistes için ise 40 litrelik akvaryum şart.İlerde akvaryumu büyüteceğiniz için 1e3d şeklinde canlı doğuran akvaryumu kurmanız yönünde.

İç filtre olarakda Temel abi'ye,katılıyorum.
    Hobiye yeni başlıyorsanız,size önerdğimiz balıklar hassas balıklardır.
    Yazdığın papağan balığı çok sağlam ve her türlü su şartını tolere eden bi balıktır.Ne yazıkki hobimizde sevilmiyen bi balıktır.Erkekleri kısırdır ve akvaryumu alt üst etmeyi çok severler.

8. boysrus

boysrus

Yardımlarınız için teşekkürler. Bu durumda tek şansım beta sanırım :( Peki bir betanın tek başına yaşaması doğru mudur?

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    En doğrusudur :)

10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Tek bakmanız daha makbuldur.En azından erkek betta alırsanız yanına sakın bir erkek betta daha almayın.Yoksa en az biri ölür ;) Avatarınızdaki betta erkek bettadır.Eger ısıtıcı ve şelale filtre falan temin ederseniz yanına 4-5 adet neon veya raspora ekleyebilirsiniz.

11. acemi akvarist

acemi akvarist

ben 10 litrelik ve filtreli bir akvaryumda iki japon besliyorum.ve hiç sorun yaşamıyorum.oldukça da mutlular .bence 1 veya 2 japon besleyebilirsin fakat beta daha uygundur.

12. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    10 litrede 2 japon :hink: acemi olduğunuz belli Ayşe Hanım...

13. acemi akvarist

acemi akvarist

Başka şansım yoktu.Ailemi buna zor ikna ettim.İlk başta fanustalardı.10 litrelik akvaryum fanustan iyidir.Ben de bir tankım olsun isterdim ancak ailemi buna ikna edebildim ama ben bu işi büyütmeye çalışacağım akvaryumu genişleteceğim inşallah.Ayrıca yazdığım şeyi çok düşündüm.Yanlış olduğunu farkettim.Özür dilerim. :(

14. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Özür dilemenize gerek yok,alınmanıza kızdım.Burada başkasının yazdığı mesaja alınmak yasak :hepiniziseviyorum:

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Bende size arkadaşlarım gibi sadece bir adet erkek Betta önerebileceğim. Eğer tankınız biraz daha büyük olsaydı elbette daha güzel balıklar tavsiye edebilirdik fakat bu minik akvaryumunuza anca Betta ekleyebilirsiniz.

Saygılar...

16. Desert Falcon

Desert Falcon

Balıkları iade edebileceğinizi sanmıyorum ama mümkünse edin.Bi betta alırsanız sizde japonlarınızda mutlu olur.En ufak bi hastalıkta o akvaryumda Japonlarınızı kaybediceğiniz ihtimali çok yüksek.

17. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Cevap: Küçük bir akvaryumda hangi balıklar beslenebilir? Acil

Benimde şuan akvaryumum var içinde süs 4 tane plastik ağacımsı sahte bitkiler var midye ve bol miktarda kum var(renkli) 15 litrelik akvaryum şuan boş bana ne tavsiye edersiniz acelem var almam gerek kısa sürede

18. keremcekilmez

keremcekilmez

İsim:
    Kerem
    20 litrelik bir akvaryumda beta harici hangi tür besleyebilirim.

Sayfayı Paylaş