1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçük hava kabarcıkları

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Okurt tarafından 22 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Resif akvaryumlarımızda, protein skimmer, görü dönüş pompası vb. gibi cihazlar çok küçük hava kabarcıkları yaratabiliyor. Forumda ve daha bir çok yerde bu konuda hobiciler müdahale etme gerekliliği duyuyor ve hatta bu konuya kafayı takıp sump kurulumunu baştan sona yenileyen, motorlarını ve skimmerlarını değiştiren insanlar var.

Şahsen yaz kış dalan bir insan olarak en ufak dalga ve çırpıntının olduğu sığ kayalık bölgelerde, dalgaların köpüklenerek kırıldığı sığlık alanlarda bu köpüklerin çok daha fazlasının oluştuğunu görmekteyim. Aynı şekilde mercanların yaşadığı sığ okyanus kayalıklarında bu etkinin daha da fazla olacağını düşünüyorum. Ve canlıların bundan olumsuz etkilendiklerini sanmıyorum.

Bu yüzden geceleri, akvaryumumda meydana gelen ph düşüşünü engellemek maksadıyla kafa motoru ile havalandırma yapmaktayım. Ph konusunda çok olumlu olsada, kafa motoru çok fazla küçük kaparcık yaratmakta.

Benim merak ettiğim bunun görsellik dışında başka kaygılarla mı yapıldığı, yani bu durumdan, mikrokabarcıktan sıkıntı duyan canlılarınız var mı? Varsa hangileri?

Sayfayı Paylaş