1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küçük su perisi Najas minör

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Emrah Ece tarafından 8 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Size güzel bir bitkiden bahsetmek istiyorum, tüm alımına güzelliğine rağmen akvaryumlarımızda yer edinememiş doğada ise istilacı olarak tanımlanmış bir bitkidir Najas minör. Anavatanı aslen Avrupa olmakla birlikte hemen hemen tüm Dünyaya yayılmıştır, Kuzey amerikada yok edilmek istenilsede inatçı najasla kimse baş edememiş araştırdığım kadarı ile. Najas minör tohumla üremenin yanı sıra her bir kırılan dalı ile yeni bir bitki oluşturabilen bir bitkidir, dünyada kırılgan su perisi yada küçük su perisi olarakta anılırlar, kırılganlığı ve her kırılan dalın yeni bir bitki oluşturabilme potansiyeli yüzünden yerel yönetimler kimyasal mücadele yoluna gitmiştir bir diğer mücadele yolununda ot sazanı olduğunu yazıyor yabancı kaynaklar. Doğada yüksek miktarlarda üreyerek zemine varan güneş ışığını dahi kapatabilir böylece toplu bitki ve balık ölümlerine neden olarak kendine besin sağlayacak aynı zamanda diğer bitkilerle olan rekabetini ortadan kaldıracaktır aşırı besin tüketen bir bitkidir, fakat yaprak ve dal yapısı nedeni ile balıklar için müthiş bir saklanma, beslenme ve yumurtlama yeridir Najas sayesinde akvaryumuma farklı salyangoz türevleri girmiş oldu küçük bir minare salyangozunu andıran pirinç tanesi kadar salyangozlar yüzünden tüm ramshorn salyangozlarım yok oldular ayrıca akvaryumda yakaladığım damselfly larvalarıda işin bonusu oldu.
    Najas minör le ilk tanışmamız bir göl kenarında kepçe ile balık tutmaya çalışırken birkaç dalın kırılıp tesadüfen kepçeme takılması ile olmuştu orada bitki olduğunun bile farkında değildim,acaba neydi ? ne olduğundan habersizce bitkiyi bir poşede koyarak eve getirdim bir hafta içinde o küçücük kırık dal akvaryum yüzeyine ulaşmış yanlardan yeni sürgünler vermişdi o dallardan birini değerli dostum Sn. Abdullah ÜZÜMCÜ' ye hediye ettim, bitki bizim saatlerce süren çay/kahve keyfimize ve muhabbetimizin uzun seyrine dahi bir poşet içerisinde dayandı hatta poşedi teslim ederken birkaç parçaya daha ayrıldı, sanırım Abdullah hocanın akvaryumunda artık bayağı Najas vardır, kısa bir müddet sonra Abdullah Hoca' dan bitkinin najas minör olduğunu öğrendim fakat benim akvaryumda sanırım az ışıklandırma ve yetersiz besin nedeni ile çok fazla üremedi isede kayda değer şekilde üreme gözlemledim, ışıklandırma ve besini biraz artırıp akvaryumumu Najas minör'ün kibar güzelliğine teslim etmek istiyorum internetten araştırdığım kadarı ile Türkiyede bu bitkiden pek bahseden yok sanırım http://www.akvaryumportali.com/forum/najas-minor-t4362.0.html biraz portalda bahsedilmiş bilin bakalım kim tarafından :) fakat ilk detaylı anlatımda bana ait sanırım saygılarımla...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Emrah eline emeğine sağlık. Çok güzel bir paylaşım teşekkürler. can:gif

3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Bilgiler için teşekkürler Emrah Abi. İstilacı bir tür olduğundan bu soruyu sormak belki tuhaf olacak ama akvaryumundaki su sıcaklığı nedir abi? Doğadan geldiğinde pek sağlam değilmiş ama neredeyse bütün bitkilerde olan adaptasyon süreci oldu mu merak ettim?

Teşekkürler.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Emrah paylaşımın için teşekkürler. Şık bir bitki, elin içindeki resim bana helferi dallı halini anımsattı. Benim tankımda süper olur diye tahmin ediyorum, elinde var ise denemek isterim.

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Türker hiç adaptasyon süreci geçirmedi,hiç yaprak dökmedi. Bitkiyi aldığımda yaz aylarındaydık, kışın aynı kaynağa gittiğimde ise najas minör yoktu belki derinde kalmıştı belkide ışık azlığından öldüler ama önümüzdeki yaz yine najas olacağına eminim.

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Evet abi biraz andırıyor, seninki gibi bir tankta bu bitki ortalığı çalı gibi kaplayacaktır gayette şık durur bencede.

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Bende akvaryumumu istilaya uğratmak istiyorum :D

Emrah Abi peki daha fazla boyuna uzayan bir bitki mi acaba? Gerçi bu konuda ışığın sözü geçer herhalde.
    Sorularımla verdiğim geçici rahatsızlıktan ötürü özür diliyorum :D

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Eeee sonuç, yokmu yani elinde?

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Türker dediğin gibi ışığın sözü geçer.

Yukarıdaki mesajımdan ne anladın Murat abi :D birkaç dal var tabiiki hele senin için olmasada oldururdum zaten :)

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Eyvallah kardeşim, teşekkür ederim.

Benim tank makine gibi zaten her hafta ben budamaktan bıktım, onlar uzamaktan bıkmadılar hala. :F :F :F

Sıkıldım artık Emrah, müsait olduğunda bir araya gelelimde, şu benim tank için yavaş gelişen bitki ne yapabiliriz paslaşalım. Tankın yüksekliği 70 cm olmasa sırf taban glosso, ricca, parvula vs. yapacağımda 70 cm olduğu için iyi durmaz düşüncesindeyim.

11. taygun

taygun Guest

Bilgilendirme için teşekkürler Emrah. Bence çok şık bir bitki. Bu ince yapraklarda mı ışığı engelliyormuş?

Murat Merhaba,

Sen bu kadar hızlı büyüyen bitkiyi ne yapacaksın? Zeten budamadan bıkmışsın, böylesine hızlı üreyen bir bitki alınır mı?

12. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Tamer abi bitki çok sık bir bitki çalılık gibi oluyor, yaprakları çok küçüktür ama çalılık şeklindeki formu nedeni ile ışığı kesebiliyor sanırım.

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Najas minor'lü başlıkları demek benim yokluğumdan istifade edip de açıyorsun ha Emrah Bey... Yarayım mı kafanı? sopa:

Emrah çok güzel anlatmış...

Birkaç ufak bilgi de ben vereyim... Emrah'ın söylemiş olduğu gibi doğada bu bitkinin kopan parçalarından bile yeni bitki oluştuğu için elle mücadele yasaklanmıştır... Birazcık şiddetli müdahale bile yüzlerce yeni bitki anlamına gelebilir... Bunun yerine birçok Avrupa ülkesi ve ABD eyaletinde Najas minor'lerin yerini değiştirmek, taşımak, bir başka su kaynağına koymak tamamen yasaklanmıştır... Bu konuda en ileriye giden ise bir ABD eyaleti olan Main'de ise çıkarılan bir yasa ile birkaç bitki ile birlikte Najas minor'e ait her türlü eylem yasaklanmıştır... Bulundurmak yasak yani... Nerede ise bahsi bile yasak...

Emrah ile birlikte gidip de ilk "talan"ı yaptığımızdan bu yana ne kadar geçti tam olarak bilmiyorum... O zamandan bu zamana bu bitkiye ait çok sayıda gözlem yaptım...

Kaç kökle başladığımı bilmiyorum ama heralde en az bir 25-30 vardır... Bitkileri bendeki tüm akvaryumlara dağıttım ve adaptasyonlarını izlemeye başladım... Tabii bu arada bitkinin de ismini arıyordum... Bulamadıkça çıldırıyordum... Türkçesi çoktan aklıma gelmişti... TABİİ Kİ BULUNAN ADI İLE ANILMALI idi ve ben de bitkiye Emrah'ın onuruna ECE ismini verdim... Sonra akvaryum ortamında çok başarılı olan bitkilerin ortak özellikleri var mıdır diye araştırırken bizim ECE'ye rastladım... Aynen Najas minor yazıyordu... Hakkındaokudukça okudum ve o güne kadar bendeki dallarda yaşadığım adaptasyon sorunlarının hem nedenini öğrendim hem de o ana kadar yaptığım gözlemler anlam bulmaya başladı...

Najas minor'e ait ilk gözlemim hepsinin birden ilk akvaryuma girdiklerinde çoştukları idi ancak daha sonra bir anda gelişimleri duruyor ve büyük parçalara ayrılıyorlardı... Okuduğum şey de Najas minor'ün tam bir besin bağımlısı olduğu ve besin tükenince parçalanıp yok olduğu idi... Buna göre Najas olan (daha doğrusu kalan) akvaryumların gübre miktarlarını artırdım... Onlar koptu ben diktim, onlar koptu ben diktim... En son tuvaletteki 35 lt'lik akvaryumdaki birkaç dal benim inadıma boyun eğdi... Ama bu sefer kopmuyorlardı, parçalanmıyorlardı lakin "sap" gibi dimdik su yüzeyine varıyorlardı tepelşerinde yeşil bir taçla birlikte o kadar... Bu görüntü çok da hoş değildi... Bunun üzerine ben bu uzayan dalı koparıp tekrar dikiyordum... Bu arada diğer akvaryumlardaki son Najas minor'ler de ortadan kayboluyordu... En sonunda canıma tak dedi... Böyle zıpçıktı gibi uzayı su yüzeyine ulaşan bir Najas minor'ü karşıma aldım (daha doğrusu karşısına geçtim) ve dedim ki: Bu sefer seni koparmayacağım... Hadi neyse numaran göster bakalım... Bir hafta geçti geçmedi alt kısımlardan yeni dal sürgünleri gördüm ancak bu sefer tek taçlı değillerdi... Taç (bu arada "taç"tan kastım dalların ucundaki yeşil yaprak kümesidir...) sayısı daha fazla idi... Bunlarda yukarılara çıkıyorlardı ve su yüzeyine ulaşınca başka taçlı dallar oluşmaya başlıyordu diplerden... Tamam çözmüştüm işte... İlk taçlı dal yukarı uzayarak en yüksek ışığı alıp fotosentezle ürettiği besinleri alt kısımlara gönderip oradan yeni dallar oluşmasını sağlayan bir öncü idi sadece... Bu durum çözülünce seri üretim başladı bizde... Aynı zamanda bitki yanlara doğru da gitmeye başladı... Elde ettiğim dallardan buketleri yine bütün diğer akvaryumlara diktim... Orta düzeyde ışık alan akvaryumda (135 lt karma canlı doğuran [gerçi artık içinde Altispinoza'lar, melekler ve Rosaceus tetralar ve de tabii ergen Cennet balıklar'ım {Yattara (El-Fatiha) ve Yataşa'nın yavruları} da var...] tankı) yaşayamadılar... İlk süreç tekrarlandı... Orta-yüksek aydınlatmalı akvaryumda (80 lt bilgisayarın yanındaki) yaşadılar ve dallandılar ancak bu sefer bir yerlerden bulup aldığım Festivumlar tarafından yenilerek tüketildiler... Yüksek aydınlatmalı ve süs bitkileri için olan bir gübreden hazırlanan karılşımla gübre takviyesi yapılan 80 lt uzunlamasına akvaryumda büyük başarı sağladılar... Cennet balıklarını paramesyum ile besleyerek büyüttüğüm (yatak odasındaki akvaryum) ve bu sırada bu paramesyum kültürlerinin "pis"liği yüzünden ölüp giden Heteranthera zosterifolia'ların olduğu yüksek aydınlatmalı akvaryumu temziledikten sonra diktim... Tabii kumun içi çürümüş H. zosterifolia ve paramesyum kültürü artıklarından oldukça zengin durumdaydı... Girer girmez çoştular... Besin o kadar çoktu ki... Bir tek televizyonun yanındaki 65 lt'ye koyamadım çünkü tabandaki sık C. wendeti tabakasından onları dikecek yer bulamadım... Şu an tuvaletteki 35 lt ve yatak odasındaki akvaryumu dal yetiştirme tankları olarak kullanıyorum... Yetişen dallar 80 lt uzunlamasına Cennet Balığı akvaryumuna konuyor... Bu akvaryumda süs bitkileri için olan gübre de kullanıldığından çok daha iyi gelişiyorlar...

Bütün bunların yanı sıra Najas minor'lerin diğer bitkileri aç bırakabilme yeteneklerini deiyi gözlemledim... Najas minor özellikle kendisi de bir NPK (azot, fosfat ve potasyum) bağımlısı olan Heteranthera zosterifolia'lar üzerinde oldukça negatif etkilere sahipler... Najas varlığında H. zosterifolia'ların gelişimleri neredeyse duracakmışcasına yavaşlıyor... Yaprakları potasyum eksikliğini gösterir şekilde kararıyor, yaprak dipleri demir yetersizliğini gösterir şekilde beyazlaşıyor... Yani H. zosterifolia'lar (ki kendileri de azılı besin emicilerdir) Najas minor'ler ile başa çıkamıyorlar... Tuvalet, yatak odası ve Cennet balığı akvaryumlarında Najas minor'ler ile H. zosterifolia'lar bir arada bulunuyor... Tuvalleteki akvaryumda H. zosterifoliar resmen SOS veriyor... Buna karşın bu akvaryumdan her hafta en az beş-altı dal Najas minor buduyorum... Hem kararmış hem de beyazlaşmış yaprak kümeleri halindeler... Cennet Balığı akvaryumunda ise bu sorun yaşanmadı... Bunun nedenini süs bitkileri için olan gübrenin kullanımına bağladım... Bunun doğruluğunu da H. zosterifolia gelişimi tuvalettekiler gibi durma raddesinde olan yatak odasındaki akvaryumda sınadım... Bu akvaryuma da süs bitkileri için olan sıvı gübreyi vermeye başladığımdan bu yana toparlandılar ve hızla gelişmeye başladılar...

Şimdi de sizleri benim Cennet Balığı akvaryumumdaki Najas minor'lerin bikaç kare görüntüsü ile baş başa bırakayım... En son resimde ise Najas minor'lerin tuvalatte budanmaya hazılandıklar su yüzeyine ulaşmış hallerini görebilirsiniz... Daha sonra daha çok resim de koyarım...

Önce bir flaşlı çekimle detayları görelim....

Şimdi asıl güzellikleri... Arka fon H. zosterifolia...

Ve tuvalette benm budamamı bekleyen dalların bir kısmı...

Saygılar...

-doctore- bunu beğendi.
  14. taygun

taygun Guest

Eline sağlık Abdullah. Sanırım Aydos'a giderken Emrah ile yolda bahsettiğiniz bitki de buydu değil mi? "Sudaki tüm besinleri tüketiyor" demiştiniz.

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Evet Tamer Hocam... O yamyam bitki bu... Cüssesine bakan da kale almaz... :F

16. taygun

taygun Guest

Ben bu bitkiyi çok sevdim doğrusu. Oldum olası bu iğne yapraklılar bana hep şık gözükmüşlerdir.

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

İnce zarif bir bitki Tamer Hocam...

Hatta bence akvaryuma adapte olduğu bu form daha hoş... Doğadaki hali -gerçi yatay pozisyondan göremedik sadece kuş bakışı görebildik ama- çok hantal duruyordu...

Ben bu bitkiyi havai fişeklere benzetiyorum... Ön plana diktiğinde arka planın görülmesi çok engellemiyor... Hatta en yüksekteki bitki ise resmen su yüzeyine yakın bir havai fişek patlamış gibi duruyor...

Aşağıdaki resmin yeşil tonlardakini düşün bir...

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Emrahçım ve Abdullahçım teşekkürler bilgiler için.. demek bahsettiğiniz bitki buymuş.. merak ettim valla.. şeklide güzele benziyor.. su mercimeği gibi bir arkadaş heralde :) Murat abi ; bizde ki gübre takviyesi , ışık ve co2 ile ne hale gelebileceğini düşünemiyorum bu bitkinin...

Abdullah'çım şimdiden benim için 1-2 dal parçalarsan sevinirim.. Ben alana kadar zaten yeterince sayıya ulaşır.. :)

19. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Kanka seninkiler H. zosterifolia'lar bile birlite ayırıldı idi zaten...

20. taygun

taygun Guest

Evet evet, süper bir benzetme olmuş. Aynı havai fişek gibiler. Tek fark, onlar yere düşmeden ölüp gidiyor, bunlar yere düşünce çoğalıp geliyor. haha:

Sayfayı Paylaş