1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Küresel ısınma

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde kartal tarafından 4 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Günümüzde küresel ısınmanın etkileri çok açık bir şekilde ortada mevsimler normal değerlerinde değil,ekolejik denge bozulmuş durumda buyüzden bazı şeyleri artık düşünmemeiz gerekiyor.Çevremizi kirletmekten,sadece tüketmekten vazgeçmemiz gerekiyor.

Okyanuslarda ve dünyamızda ısı artışı farklılık göstermekte ve bu artışdan mercanlar olumsuz etkilenmekte bir mercan kolonisi ve ya mercan adası çok uzun zamanlarda oluşuyor 10 yıl gibi süreler mercan adası oluşması olarak kabul ediliyor.Mercanlar bilğimiz üzere iskelet yapıları için kalsiyuma ihtiyac duyarlar ve gelişirken kendileri bu kalsiyumu salgılayıp gelişir ve çoğalırlar ısı artıkça kalsiyumu oluşturması zorlanır ve mercanların oluşması gittikçe yavaşlar.

Bunun gibi bir çok kaybettiğimiz şeyler var oyüzden artık birşeyler yapmamız gerekli.

-Tassaruflu ampüller kullanalım
    -1 ekmek veya elimizde taşıyabilceğimiz şeyler için torba almayalım
    -1 odan dier odaya giderken lanbayı söndürelim
    -Uyurken veya evde değilken bütün elektronik aletleri tamamen fişten çekelim
    -Bulaşık veya çamaşır makinası tam dolmadan çalıştırmayınız.
    -Ellerimizi yıkarken,tıraş olurken,duş alırken çok su israf etmeyelim.
    -Ormanlarımızı koruyalım.Bizler atmamış olabiliriz ama gördüğümüz çöpleri alıp çöpe atalım piknikte veya sokakta.
    -Küçük çöpte olsa,büyükte olsa çöp kutusuna atalım
    -Heryere araçlarımızla gitmeyelim yürümeyi veya bisiklet kullanmayı fakirlik değil dünyamızı kurtarma olarak görelim
    -Telefonlarımızı şarj ettikten sonra şarj aletlerini fişte bırakmayalım
    -Ağaç dikelim

Yapabileceğimiz daha çok şeyler vardır belkide bunları küresel ısınma için yapmak iinizden gelmiyorsa ev tassarufunuz için 1 kişinin yapmasında ne olucak demeyelim bir kişinin yapmasında belki başka bir kişi örnek alıp yapabilir.Dünyada evimiz evimizi kirletmeyelim.

İnternetten okunarak öğrenilmiş ve akvaryumportalı üyelerinin okumaları için paylaşılmış bir bilğidir.

Courageous, The_ReligiouS, reis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Küresel ısınma

Güzel bir aktarım olmuş Mutlu teşekkürler. Küresel ısınma ve çevre koruma adına elimizden geleni toplum olarak hepimiz yapmalıyız.

3. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Evet Olcay abi portal olarak biz yapmaya başlarsak örnek olarak bir çok insana bu sayede sorunlar çözülür.

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Evet Mutlu doğru söylüyon, bizden sonra gelicek çoçuklarımıza birşeyler bırakmak lazım.

5. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

İnşallah herkez örnek alırda yapar sadece şu önlemleri yapsak ailemize 10-20 tl ekonemi kazandırmış oluruz ayda buda kötü bişi değil dünya için gelecek için yapmam diyorsak bile aile ekonemimiz için yapalım.Lütfen bu önlemleri herkez yakınlarına dostlarına iletsin.Elimden gelse bir kağıda bunları yazıp sokak sokak insanlara elden dağıtmaya çalışırım da maddi durumdan dolayı yapamıyorum,maddi açıcan birşey yapamıyorum deddim kendime madem bende yakınlarıma,dostlarıma bu önlemleri anlatırım dedim.saygılar:gif

Sayfayı Paylaş