1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kürleme İşlemi-Canlı Kaya

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 1 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Kuracağım akvaryumum için maliyet nedeniyle kürlenmemiş kaya alacağım.Firma kayaların İzmir den geldiğini söyledi.Tam olarak ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.Kayaları bol oksijen ve sirkülasyon olan bir akvaryumda bir kaç hafta bulundurmam yeterli mi? Yada ne tür işlemlerden geçirmeliyim.Işık olmalı mı sıcak ne seviyede seyretmeli sirkülasyon oksijen oranı gibi soruların cevaplarını öğrenmek istiyorum.

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Kürleme İşlemi-Canlı Kaya

Toygar bey, kürlenme işleminden bahsediyorsunuz. Kürlenme işlemi kayaların denizden çıktığından dolayı akvaryuma zararlı canlıları getirmemesi için yapılan bir işlem diyebiliriz. Yani bir nevi akvaryuma adaptasyon diyebiliriz.

Aldığınız kayalar direk denizden gelip akvaryumcuda kürlenmiyorsa sizin kürlemenizde fayda vardır.

Kürleme işlemi akvaryumda sadece kayalar konularak bol su değişimi ve güzel bir ps çalışması ile yapılır. Bu aşamada ps sık sık temizlenmelidir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ve eklemek gerekirse, yapılması gereken sık su değişimleri maliyeti ve yine 2 hafta (uzayabilir duruma göre) çalışması gereken ps ve akıntı motorlarından dolayı hala maliyet olarak avantajlı olacak mıyız? Buna kayaların ne durumda geleceğinin bilinmez olmasını ve garantisi olmayacağının eklenmesi kısmını es geçiyorum.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Toygar bey aralarında çok mu fiyat farkı var?

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kürleyeceğiniz kayalara para verecekseniz bence gereksiz bir işlem. Sonuçta su değişimi ciddi bir maliyet. Ben olsam komple suyu değiştirmeden içim rahat etmez. Dolayısıyla 150lira gibi bir maliyet çıkar ortaya.

6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Kürelenmiş kayaların kilosu 10TL kürelenmemişlerin ki ise 5TL .

Su konusunda şu aşamada net bir bilgi veremiyorum.RO dan da gelebilir damacana da olabilir.Henüz netleşmedi bu konu.RO olursa ücretsiz temin edeceğim suyu.Damacana olursa yine normal maliyetin çok altında gelecek.

Belki gereksiz bir işlem ama işin özünde bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.Ara verip yeniden başlayan bir sürü akvaryum sahibi var.O uzun ara yanılmıyorsam kayaların yeniden kürelenmesini gerektiriyor.

Temel bilgiler sınıfında yer alıyor küreleme işlemi benim için.Daha geniş bir bilgi edinebilmek niyetindeyim bu konuda.İlerleyen zamanlarda kendi kayalarımı temin yoluna gidebilirim

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Yeni bir gelişme ile sorumu güncellemek istiyorum. Bir türlü su/kaya oranını çözemediğim için. Akvaryumuma İzmir den gelen kayaları koymaktansa fiji kaysı koymak daha akıllıca bir çözüm olabilir mi? Fiji kayaları bildiğim kadarı ile daha hafif ve daha fazla yer kaplıyorlar. Yani 30kg yerli kaya yerine 15 kg fiji kayası mantığı doğru olur mu?

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Esasında su /kaya oranı diye bir şey yok genelde 3/1 diye geçiyor bencede tamamiyle kişinin göz zevki ile alakalı bir durum tıpkı aydınlatma olayındaki gibi,zira akvaryumdaki canlı kayaların işini ilerleyen zamanlarda akvaryumun camı bile yapar diye düşünüyorum.
    Seçenekler.
    5 kg yerli kaya istediğiniz kadar ölü kaya (kürlemeye gerek yok iyice kurutup yıkadıktan sonra ilave edilebilir)
    Fiji kayası yine aynı şekilde olur ama pahalı olur
    Singapur kayası '' ''
    Tonga kayası '' ''
    Seramik kaya '' ''
    Önemli olan akvaryuma ilk canlılığı vermek gerisi zamanla vede parayla alakalı bir durum .:heyo:

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Ben bir türlü anlayamıyorum bu hesabı. 3/1 demek benim akvaryumum için en az 75kg demek.Suya yer kalamayabilir. Ama 3/1 den kasıt görsel hacim ise fiji kayasının neden pahalı olduğunu ve daha fazla göz eneğin anlamını çözmüş olacağım.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Biraz desteğinize ihtiyacım var. Yarın almak umuduyla kaya bakmaya gideceğim. Kayalar Fiji bu yüzden maliyetleri yüksek. Yalnız bir önceki sorumda belirttiğim gibi 10-15Kg Fiji kayası 20Kg İzmir kayasına bedel midir değilmidir emin olmak istiyorum. Sonradan pişman olmak istemem.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kayanın kalitesine bağlı olarak 10 kg fiji kayası 20-30 kg arası yerli kayaya eşit oluyor gözenekleri nedeniyle.

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Çok teşekkür ederim Fatih Bey cevapladığınız için sorumu. Bu konu hem önem hemde aciliyet içeriyordu benim için.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fiji kayası görüntü güzelliği açısından güzel kayalardır. Biyolojik açıdan kumda top oynayabilir ancak (Yani eh işte biraz).

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bu söylediğiniz biraz çelişki yaratıyor bende Temel Bey.Sadece görsel güzellik midir yararları? Filitrasyona etkileri yerli kayalardan çok daha iyi diye biliyordum.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hıım nerden biliyorsun, kim söyledi Toygar bunu?:)

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Canlı kaya seçimi filitrasyonun önemli bir yapı taşı ise.İdeal canlı kaya da hafif ve bakteri barındırabilmesi için bol gözenekli olmalı ise, Fiji kayaları bu tabire en çok uyan modellerden biri olduğu için böyle düşünmüştüm.Tabi okuduğum yazılar ve yorumlar da var.Yerli kaya bir sorun,Fiji kayası ayrı bir sorun.Dıy deseniz bam başka bir sorun.Canlı kayada seçim nasıl yapılıyor Temel Bey bol gözenekli ve hafif olmasının dışında bir kriter var mı?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İllaki neden DIY olsun ki? Singapur kayası var, yerli kayası var, hazır seramik kayalar var ve bir de senin seçtiğin Fiji kayasıyla yerli ve yine Singapur karışımı kaya seçenekleri de var.

Sorulara soru sorarak yaklaşalım;

Sence bir ''Deniz Akvaryumu'' için biyolojik alan ne ifade eder, yani hangi alan en çok gerekli olandır?
    Bir ağaç dalı düşün ve bu dalın etrafındaki ön tabaka ne kadar oksijence zengindir ve ne kadar bölümüne oksijen zor ulaşır?

Bir de o ağacın ana gövdesini düşün, bunun kabuğundan itibaren kaç cm sonrası oksijence fakirdir ve dal ile ağacın ana gövdesini baz alırsak hangisinde oksijensiz alan fazladır?

Vel hasıl aşağıya bakalım;

18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Şimdi sizi ve hatamı anladım.Ben yeterince bilgi paylaşmadığım için haliyle siz dallı budaklı bir fiji kayası canlandırmışsınız. Bu incelemeyi bende daha önce kendi içimde yapıp sadece görsel güzellikten ibaret olduklarını düşünmüştüm bu tip kayaların. Alacağım kayalar bu şekilde değiller Temel Bey. Bol gözenekli,girintili çıkıntıları kayalar.Satıcının bana verdiği bilgi Fiji-totoka oldukları yönünde.Aşağıda size fikir vermesi açısından satıcının sunduğu bir fotoğraf.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biraz öyle oldu Toygar. Ülkemizde Fiji kayası genellikle ağaç dalı şeklinde olan kayalardır. Fotoğraftaki tarz kayalar Fiji olabilir ama o yapıda Singapur kayası adında da bulunur.

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Doğru yolda ilerliyorum o zaman değil mi?

Sayfayı Paylaş