1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kütükte Problem

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde murer tarafından 2 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Akadaşlar merhaba.

  Yaklaşık bir ay önce akvaryumcudan almış olduğum, mangrov kökünün üzerinde suyun dışından bakıldığında pamuksu küf gibi görünüyor.Bundan 15 gün evvel mübaalasıs 10 saat kaynatmama rağmen gene oluştu.Şu an temizlemek için çıkardığımda ise korkunç bir koku oluşmuş.(Sanırım akvaryumcuda çok beklemi batma problemide var.)Temizleyip tekrar tanka koyacağım.Bunun oluşmaması için bir öneriniz varmıdır acaba?

  Saygılar...............


  [​IMG]


  [​IMG]
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kütükte Problem

  İlk defa böyle birşey görüyorum açıkcası. Kusma yapmış ve resmen küflenmiş.Defalarca kaynatılması acaba bozmuş olabilir mi ? Batmamasının sebebi iç yapısının bozulması olabilir. Batmamasına çözüm bulunur ama bu küflenme enteresan gerçekten. huh:
   
 3. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Kütükte Problem

  Murat Bey akvaryumcudan mı aldınız? Akvaryumcularda son zamanlarda mangrova kökü diye farklı ağaç köklerini şekilere sokarak satmaktadırlar.Normalde mangrova ağacı kökü kuru dahi olsa suya konulduğunda batmaktadır.
   
 4. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Kütükte Problem

  İsmail Bey'e katılmakla beraber böyle bir şeyi ilk defa gördüğümü de eklemek istiyorum.

  Kütüğünüzü üzerindekilerden temizleyin ve bir kaç gün bir yerde kurumaya bırakın. Sonra musluk suyuyla iyice yıkayın. Tekrardan akvaryumunuza koyup gözlemlemeye başlayın.

  Aklıma gelenler bunlar. Ama çok garipsedim bu durumu. Dediğim gibi ilk defa görüyorum...
   
 5. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  İsmail ve Hüseyin bey ilginize teşekkür ederim.

  Kütüğü aldığımda üzerinde uzakdoğu menşeili bir etiket mevcuttu.Sanırım su dışında çok beklediği için batmıyordu simdi batıyor.
  Satın aldıktan sonra musluk suyu ile yıkayarak ve üzerine ağırlık koyarak akvaryuma dahil ettim,bir hafta sonra küf başladı ve çıkarıp yaklaşık 10 -12 saat kaynattım ama gene küf başladı .Aslında küfde denemez sümük gibi birşey.Bu gün 2 saat kaynattım gene akvaryuma koydum bakalım ne olacak.

  Konuyu açmamdaki sebebim, belki arkadaşlarında başına böyle bir şey gelmiş olabilir düşüncesi ile.

  Son hali ise.

  Saygılar............................

  [​IMG]
   
 6. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Kütükte Problem

  Rica ederim Murat bey İnşallah aynı sıkıntı tekrar olmaz piyasada para kazanma adına tüm dalaveralar yapılıyor.Sağlıklı balıklar...
   
 7. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Doğru söylüyorsunuz İsmail bey.

  Saygılar........
   
 8. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Kütükte Problem

  Murat bey normalde aldığınız kütükte birşey olmaması gerekiyordu.. Küfü gördüğünüz zaman o kütüğü kesinlikle bekletmeyin çıkarın.. Acaba su değerlerinizde mi bir problem var diycem ama kütüğü bu denli bozmamalı.. Bence bir kaç kere daha kaynatın ve kaynar suda bekletin öyle kalsın.. Kütük gayet güzel bir kütük ama böyle sorun çıkarması insanın canı sıkar eminim.Ama merak etmeyin o kütükler kullanışsız kütükler değil.Kaç para verdiğinizi tahmin edebiliyorum.Fakat dediğim gibi bir kaç kaynatmadan sonra kütükten istediğiniz randımanı alacağınızı söyleyebilirim. burda:gif Moralinizi bozmayın.
   
 9. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Kütükte Problem

  İlginize teşekkür ederim Volkan bey su değerlerimde herhangi bozukluk yok zaten içinde ondan hariç 3 kütük daha bulunmakta.zaten bu gün genel temizlik yaptım ve kütüğü kaynattım su soğuyana kadarda kütük içinde kaldı.
  Fiyatına gelince 50 TL.idi sıkı bir pazarlıktan sonra 25 TL.ye aldım.Ama akvaryumcuda çok beklemiş ve kupkuru olmuştu belkide bundan kaynaklandığını düşünüyorum.Çünki aldığımda kalıbına göre çok hafifti ama bugün ağarlaştığının farkına vardım hemen suya batıyor.

  Öteki kütüklerin görüntüleri.

  Su bulanıktır % 60 su değişiminden dolayı.


  Saygılar............


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 10. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Kütükte Problem

  Merhaba tekrar

  Murat bey tankınız gayet şık duruyor.Elinize sağlık em34: Daha önce tankınızın tanıtımını yapmış olsaydınız tankınızın suyu bozuk olabilir gibi gereksiz bir yorum yapmazdım :D naz: diyorum.. Acaba tankınızın paylaşımını yaptınızda ben mi kaçırdım diye son mesajlarınıza bakarken kapakla ilgili bir konunuz varmış şimdi oraya yöneliyorum.

  İnşallah kütük sorun çıkarmaz tekrar.. Akvaryumcuda çok beklemesinden dolayı kütüğün bozulacağını zannetmiyorum.Suya batmalarınıda sağlamışsınız, heralde şimdilik sorun kalmadı.Tekrar küf yaparsa nacizane olarak işlemi daha uzun tutmanızı öneririm.

  Saygılar
   
 11. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Kütükte Problem

  Teşekkür ederim Volkan bey, aslında sıkıntılı günler geçiriyorum yosun konusunda. montz: Akvaryumcudan aldığım NPK gübresi ile başladım gübrelemeye.Bitkilide yeniyim NPK' tavsiye edilen dozda verince olan oldu Nitrat ve Fosfatı ayarlayamıyorum dedikçe oturur diye yanlış bilgilerden bitki yerine yosun yetiştirmeye başladım. :D Ama bu gün itibarı ile sorunu kendim çözerek bir forumdan gübre imal eden kişiden N,P,K yı ayrı ayrı aldım ve bu gün dozladım .Çünki benm balık yüküm 85 adet devamlı Fosfat üretiyorlar.Hesaplarıma göre kurtuldum yosun belasından diye düşünüyorum. bay bay:gif

  Bu gün gülleride iyice budadım yosundan dolayı,düzelir düzelmez tankımı hemen tanıtacağım....


  Saygılar.................................
   
 12. oday

  oday

  Mesajlar:
  36
  İsim:
  Bülent Öztel
  Kütükte Problem

  Murat abicim sende burdamısın iyiki gelmisin seviyeli,kaliteli bir portal ben çok keyifaldım.Senin kütük umarım birdaha böyle görüntülere sebep olmaz.Valla temiz oldu tank inşallah böyle devam eder.Sağlıklı bitkiler abicim. burda:gif

  Saygılar....
   
 13. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Kütükte Problem

  Onuda zamanla aşarsınız Murat bey.. Zaten bitkili akvaryumu olup yosun derdi başına gelmeyen akvarist yoktur.. burda:gif Gübre + co2 ve aydınlatmayı zamanla oturttuğunuzda tank düzene girmeye başlıyor.İlk tankımda camda ki yeşil noktalar hariç doğru dürüst yosun derdim olmamıştı ta ki evde ki akvaryumumda co2'ye geçene kadar.. Oda sadece bir ara saç yosunu oluştu budama ve tanktan uzaklaştırma şekliyle çözdüm , şimdi bazı bitkilerimin yaprak kenarlarında da sakal yosunu var o kadar.. Çözümü kolayda işte sürekli başında olamayınca ayar bazen kaçıyor.. Sizin dışınızdada müdahale olunca ister istemez denge bozulabiliyor.
   
 14. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Bülent'cim hoş geldin toka:gif

  Hakikaten çok keyifli portal işe gideceğim bir türlü çıkamadım. :D

  Saygılar...................
   
 15. halilibrahim

  halilibrahim

  Mesajlar:
  1
  Kütükte Problem

  Merhaba
  Arkadaşın akvaryumda kusma yapan agaç mango kökü değil ,afrika mopan agacıdır.
  Saygılarımla..
   
 16. taygun

  taygun Guest

  Kütükte Problem

  Murat Merhaba,

  Halil İbrahim Bey, senin kütüğünün öopan ağacı olduğunu söyledi. Kütüğün kusmasını da doğal olarak buna bağladı. Sen sorunu çözdüğünde tespit ettiğin ya da tahmin ettiğin sebep farklımıydı?

  Teşekkürler
   
 17. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.341
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Kütükte Problem

  Sorun çözüldümü bilmiyorum ama bir kütük mantar yapıyorsa akvaryuma uygun değildir bende kütük kullanmayı severim fakat hiç para vermedim kütüğe vermemde zaten göl kenarlarına gidip feleğin sillesini yemiş belkide yıllanmış kütükleri alıp akvaryumuma ekliyorum çokta güzel şeyler çıkabiliyor, kütük toplarken su içinde yıllanmış olanlardan seçmeli eğer su dışından alacaksak kaynattıktan sonra bir hafta suda bekletip mantarlaşıp mantarlaşmadığı kontrol edildikten sonra tanka eklenmelidir küflenen kütükten ne köy olur ne kasaba :) fakat murat abinin küflenen kütüğü tam bir rezalet bu adamlar suya uygun olmayan bir malzemeyi fahiş fiyata satmışlar resmen, akvaryumcularda satılan mangrow kökleri uzun müddet suda bekletilip daha sonra yüksek basınç altında kaynatılarak satılıyor diye biliyorum.
   
 18. taygun

  taygun Guest

  Kütükte Problem

  Selam Emrah,

  Yüksek basınç altında kaynatmak nasıl oluyor?

  Teşekkür
   
 19. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Kütükte Problem

  Halil İbrahim bey tankımda bulunan sağ tarafta Anabiasların bağlı olduğu Mopan ağacı kökü, Mopan agaç kökleri genelde üzerlerinde iki farklı renk tonu taşırlar.

  Tamer abi, ufak bir araştırmadan sonra,Mangrow köklerinde oluşan küf genelde, kökün su içerisinde kaldığı ve su dışında kaldığından dolayı sıkıntı veriyor biz akvaristlere.Ve benim almış olduğum kök sanırım su dışandan kesilmiş olduğu bölümmüş. (Adamlar ticaret için çürümüş kökü değilde, bulabildiğince dallarda dahil kesip satıyorlar. montz:)Satışa sunulma dönemi içerisindede çok beklemiş sanırım,Çünki suya batması bile problem olmuştu.Aslında üzerinde oluşan küf değil bir tür mantarlaşma, suyun dışına çıkartınca çok kütü bir koku oluşturuyordu.Ve bunun kaba kısmını Siamensis'ler (SEA) çok seri olarak tüketip,Zebra salyangozlarda üzerinden geçip hiç bir kalıntı bırakmıyorlar. Suyada adaptasyon sağladıktan sonra hiç bir sıkıntı olmuyor.

  Tamamı ile katılıyorum kardeşim.Suyun dışından kestikleri için oluyor zaten bu sıkıntılar...... montz:
   

Sayfayı Paylaş