1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kütahya' da Balık Olmak

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde wizi_emre tarafından 12 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Yazıma giriş yapmadan önce belirtmek isterim ki, bu makalenin " Kütahya' daki Farklı Bakış Açıları " devamı niteliğinde olduğunu söyleyebilirim.

Kendinizi bir balık olarak düşünün. Dünyaya geldiniz ve bir kaç el değiştirerek veya direk olarak poşetler içerisinde Kütahya ' ya geldiğinizi var sayalım. İlk önce dış görünüşünüz değerlendirilir. Eğer dış görünüşünüz güzel fakat fiyat olarak pahalı iseniz burası sizin yeriniz değil. Başka şehirlere gidebilirsiniz. Fakat dış görünüşünüz orta derecede bolca bulunan bir tür olduğunuzdan dolayı fiyatınızda düşükse malesef tamda yerine geldiniz. Kendi türünüz olan akrabalarınız ile suyu haftaladır değişmemiş ( Aylarda olabilir ) bir akvaryuma bırakılırsınız. Umarım o akvaryum da bakımsızlıktan dolayı hasta bir balık yoktur. Genellikle vardır. Ama olmaması şansınıza bağlıdır.

İlk gün,

Aranızdan dış görünüşü güzel ve hareketlilik ile dikkat çekenleriniz gayet rahat olabilir. Çünkü yeni balıklar geldiğinde ( perşembe günleri oluyor bu ) Akvaryum hakkında bilgileri olan ve bu hobiyi uzun süredir yapan kişiler gelir. Sizleri seçer ve özene bözene baktıkları canlıların yanına katar sizi. Bence gayet güzel bir yaşamınız olur bundan sonra

İkinci gün,

Geldiğinizden beri bir gece yaşamışsınızdır. gece biraz rahatsız olmuş olabilirsiniz. Hatta belki uyuyamamışsınızdır bu kadar dar bir yerde bu kadar çok akrabanız olduğu için. Sabah olmuştur. Dükkan sahibi gelmiştir. Büyük ihtimal kalitece yerlerde sürünen yemlerden verir. Tadına bakarsınız. Kötü olsada yemeye mecbursunuz. Camın diğer yanında gölgeler oluşmaya başlar. Aranızdan tekrar canlı renkli olanlarınız seçilir. Bu gelen kişiler ise işlerinden dolayı dün gelememiş kişilerdir çoğunlukla. Yinede şanslısınız.

Üçüncü gün,

Eğer ilk iki gün seçilmemişseniz işiniz gittikçe kötüleşiyor. Aranızdan büyük bir çoğunluğu içerisinde hiç bitki - ısıtıcı - filtre olmayan akvaryumlara ( Fanusta olabilir ) gitmeye başladınız.

Daha sonraki günler,

Artık vitaminsizlikten ve açtıktan hastalıklara yakalanmaya başladınız. Renklerinizde soluyor. İnsanlar size alıcı gözüyle bakmayı bıraktı. Siz sadece çeşitlilik ve balık sayısı fazla olsun neticesinde akvaryumda duruyorsunuz. Akvaryumcunun sizin üzerinizde planları var. Anlamayan birisine satma ( kaktırma ) vb. şeyler bunlar.

Uzun bir süre sonra,

Büyük ihtimal şu an son solunumunuzu yapıyorsunuz. Biraz dan yaşama yenik düşeceğiniz için ya arkadaşlarınız tarafından yenilip canlı yem olacaksınız yada vatozlar. Bu da iyi birşey aslında sizin sayenizde başkaları gücünü bir miktarda olsa toplayabilecek. Yada sonunuz fayansların arasında bulunan o delik olacak. Üstünüze su dökülüp yok olacaksınız.

Yazımı son bircümle ile bitirmek istiyorum ; Kütahya' ya hoşgeliniz balıkcım: ' lar

cirol ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Emre güzel bir makale olmuş. Kutlarım seni. Kütah'ya da balık olmak başlık adını çok beğendim açıkcası. Sorunlara da balık gözünden dikkat çekmek harika fikir. :ay:

wizi_emre bunu beğendi.
  3. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Makalemi vakit ayırarak okuduğun ve yorumunu benimle paylaştığın için çok teşekkür ederim Temel abi. Biraz daha detaya girmek isterdim fakat balıklarıda korkutmamak gerek.. Sonra hiç gelmezler Kütahya' ya. :) Ben ve benim gibiler içinde Perşembe günleri özel bir gün olmaktan çıkar yavaş yavaş..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında üzerine çok şey yazılabilir bu konunun. Neden dersen, balık, başka canlı, bitki geldiği günler belirli bir gün ise inan hobicinin işi iki kat daha zordur. Bunu çok çok iyi bilirim. Çünkü beğendiğin canlının başkası tarafından satın alınabilecek olması endişesi, farklı ve bir anlık hevesine seni mağlup edecek yeni bir tür veya güzel görselliği olan balıklar hobicinin maddi imkanı olmasa da almasına sebeb olacak unsurlardır.

Benim bir anketim vardı ve anktet 5 soruda hobi bağımlılığını ortaya koyuyordu. Sorulardan biri de buydu; Maddi durumunuz satın almaya elverişli değilse bile kendinizi tutamayarak balık satın alıyor musunuz ?

Bu soruya hep evet dedim açıkcası ama bence bu soruya kolaylıkla hayır diyebilmeli bir hobici.

5. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Temel abi bana görede insan cebindeki son kuruşu bile akvaryumu için harcıyor ise bu bana göre hobiden çıkıp hastalık evrelerine adımını atmış bulunmasıdır. ( bunda darılmaca yok. biz bizeyiz burda :) ) Benim kendi düşüncelerime göre akvaryum hobisi demek, paramızı en uygun şekilde kullanarak canlılara güzel bir yaşam sunmak ve karşısına oturup onların yaşam tarzını izlemek. Eve alınması gereken bir ihtiyacın parasını sırf görünüşü güzel diye balığa verilmesine bir nebzede olsa karşıyım. Tamam akvaryum güzel bir alışkanlık fakat evde bakılması gereken başka hayatlarda var. Ne demek istediğimi sende anlamışsındır abim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    Kütahya'da balık olmak nasılsa burda da balık olmak öyle abicim :)
    Çok güzel yazmışsın teşekkür ederim çok hoşuma gitti :)

Sayfayı Paylaş