1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kıbrıs'dan Bir Reef Akvaryumu Daha

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde assasin*cyprus tarafından 5 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. assasin*cyprus

assasin*cyprus

Yer:
    Kıbrıs Girne
    İsim:
    Eraslan Ergün
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Eraslan abimizin akvaryumunu görme zevkine birkaç gün önce nail olmuştum. Hatta video bile çekmiştim. Ancak bizim hanım doğum yaptığından dolayı ancak bu güne videoları yükleme fırsatı bulabildim. Akvaryumu çok güzel, balıklar çok sağlıklı. Akvaryumda alttan bir sump sistemi var. Sump sistemi içerisinde birçok medya elementleri sayesinde çeşitli filtrelemeler yapıyor. Ayrıca soğutucu, UV filtresi ve çift motorlu kaliteli bir PS i var. Tuzlu su hazırlamak için kullandığı suyu çeşmeden almasına rağmen ve daha da ötesi aydınlatması 4 adet 18 watt T8 olmasına rağmen akvaryumda en ufak bir cyano veya yosun gözüme çarpmadı. Bunu tamamen UV ye bağladım ve hatta UV ye bayıldım :) Sizler için UV filtresinin de paketinin resmini koydum. Mercanlarda ise biraz keyifsizlik hissettim. Renklerde malesef kahverengiye dönme ve mantarlarda bile hızla çoğalma eğilimi olmamasını aydınlatmanın çok yetersiz olmasına bağladım. Sonuçta 2700 kelvin değerinde 72 watt aydınlatma 80 cm derinliğindeki akvaryum için bence kesinlikle yetersizdir. Soğutucusu da olmasından dolayı kendisine şöyle 400 Watt lık bir veya iki tane metal halide önerdim. Metal halideler gelirse akvaryum uçar ve de coşar gibime geliyor. Yine de tabii ki bunlar benim amatörce fikirlerim. Üstatların yorumlarını ve önerilerini merakla bekliyoruz :)
    Aşağıda o gün çekmiş olduğumuz videodan akılda kalıcı güzel anlarla ilgili bir derleme yaptım. İyi seyirler.

TencoMelih, Glsn, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ortam aslında balıkların seveceği kadar stabil durumda, katkı veya element takviyeleri fazla yapılmayan bir akvaryum havası var. Balıklar oldukça güzel ve sağlıklı görünüyor ama Özgün'ün tespit ettiği gibi mercanlar iyi durumda değil, aslında bunu çeşme suyuna bağlamak, aydınlatmaya bağlamak mümkün ancak leather coral dahil bir keyifsizlik olması balık besleme keyfi ile artan atık miktarına da bağlamak mümkün. Kullanılan su yosun ve istenmeyen oluşumlar yapmasa da mercanların pek sevmeyeceği unsurlar bulunduruyor olabilir ve UV bunları bertaraf edemez.

4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Ellerinize sağlık.Özellikle triger harika bir dönem beslediğim karides sevdam yüzünden vazgeçtiğim mükemmel bir canlı.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Öncelikle Portal' a hoşgeldiniz Eraslan bey, Kıbrıs' tan katılımın artmasına sevindik.

Oldukça sade ve güzel, neredeyse FOWLR diyebileceğimiz bir tank olmuş. Mercanlar da zaten bu sisteme en iyi uyum sağlayabilecek mercanlar.

Buradan bir eksik göremedim açıkçası, oturmuş ve işleyen bir sistem gibi görünüyor. Sizin bir şikayetiniz varsa üstadlar yorumlayacaktır.

Minik Dünya' ya da buradan "hoşgeldin" diyelim :).

TencoMelih ve assasin*cyprus bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence de gayet güzel olmuş, bu haliyle bile reef tank marin tank arası güzel sade bir tank maşallah diyorum.

TencoMelih ve assasin*cyprus bunu beğendi.
  7. assasin*cyprus

assasin*cyprus

Yer:
    Kıbrıs Girne
    İsim:
    Eraslan Ergün
    1. Oncelikle gec yazdigim icin ozur dilerim.Bir kac problemi cozmek icin uzak kaldim biraz.Yorumlariniza cok tesekkur ederim.Yalniz sorunlarim yok degil.En buyuk problemim suda berraklik yakalayamam.Bunun sebebinide populasyondan ve bol yemlemeden oldugunu dusunuyorum.Ozgunun de dedigi gibi baliklar cok saglikli olmasina ragmen canlilar konusunda buyuk sıkıntılarım var.Renkler solgun,sungerler ufaldikca ufaliyor,gorgonian yerinden dolayimi bilmiyorum ama sabitleyemiyorum.Nekadar ugrassamda devamli yikiliyor ve dallari erimeye basladi.Sizlerinde bu tip aksakliklari giderebilmem icin tecrubelerinize ihtiyacim var.Tesekkurler. 20140205_202513.jpg

TencoMelih, Alparslan ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle su ve aydınlatma mercanların ihtiyacını karşılayacak düzeye gelene kadar mercan eklemesi yapmayalım. Suyu mümkünse ro su veya damacana ile değişim yapalım. Aydınlatma bütçeye bağlı olarak Özgün beyin dediği gibi metal halide veya t5 olarak düşünülebilir. Sadece balık beslenecekse aydınlatma çok önem arz etmez.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. assasin*cyprus

assasin*cyprus

Yer:
    Kıbrıs Girne
    İsim:
    Eraslan Ergün
    Butce cok onemli degilse tavsiye edebilecegin aydinlatma nedir Veysel?90*90*80

TencoMelih bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi derinlik fazla bir adet metal halide kelvin yüksek olacak, günde 4 saat yanması yeterli, bunların yanına actinic olarak power led destekleyecek.

Bu videoda metal halidenin kenarına dikkat edilirse power led var, bu şekil bir armatür yapılabilir. Bu tankın kurulumunu okumuştum yabancı bir forumda.

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Hoşgeldiniz....:)
    Akvaryumun ölçüleri,kullanılan ekipman konusunda da bilgi verebilir misiniz?Sorunsuz günler dileklerimle :)

TencoMelih bunu beğendi.
  12. assasin*cyprus

assasin*cyprus

Yer:
    Kıbrıs Girne
    İsim:
    Eraslan Ergün
    Tabii ki..Akvaryum 90*90*80.Aydinlatma bir ay dongulu otomatik loonar led ve 4*18 watt iki sun light iki actinic blue sera floresan lambadan ibaret.

TencoMelih bunu beğendi.
  13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Yaklaşık 650 lt.lik bir akvaryumunuz var...PS olarak ne kullanıyorsunuz acaba?

14. assasin*cyprus

assasin*cyprus

Yer:
    Kıbrıs Girne
    İsim:
    Eraslan Ergün
    Hydor preformer 1000 duo ps var. Ondan önce bioball kulesi 12*10*80.cm uzunluğunda.
    Su; mercan kırıklarının olduğu bir hazneden ps a giriyor. Oradan çıkan su sumptaki 80*40*40 lik bir akvaryumda dinlendikten sonra şelale seklinde elyaf filtresinin içinden süzülüp pompa haznesinden tekrar akvaryuma dönüyor.

Acaba o2 eksikliğimi var diyeceğim ama bioball kulesinde su yeterince havalanıyor. Diğer arkadaşlarında dediği gibi zannedersem problem ışık yetersizliğinden kaynaklanıyor. Şimdi bir led buldum. 200w. Resmini koyuyorum.
    Screenshot_2014-02-07-01-21-58.png

TencoMelih, ozgun_cyprus, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Aslında watt değeri de önemli ama özellikle aydinlatmanin kelvin değeri ve seninki gibi derinliği fazla olan akvaryum larda lumen değerleri de çok önemli abi. Iyi araştırmak gerekiyor bence.

TencoMelih bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kesinlikle tam olarak ne olduğu bilinmeyen bir led armatürü almayı ve kullanmayı düşünmek kumar olur. T5 belli türlerde mercana yeter ama derinlikten dolayı zengin seçenek için Metal halide daha doğru seçim olur.

TencoMelih bunu beğendi.
  17. assasin*cyprus

assasin*cyprus

Yer:
    Kıbrıs Girne
    İsim:
    Eraslan Ergün
    Baylar benim akvaryum derinligi icin 200w lik bir metal halide alsam diger butun 4 floresanida actinic blue ya cevirsem uygun bir durum yaratmis olurmuyum acaba?Ne dersiniz?Su an ankaradayim ve bu isi burda cozmeye calisicam.Ozgun bu arada bisey istersen mesaj at bana lutfen. 20140205_201250.jpg

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi isabet olur bence de derinlik fazla çünkü.

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Eraslan arkadaşımız formda yeni olduğundan dolayı konusunu bulamadığından mesajını ben iletiyorum. Mesajı aşağıdadır.

Iyi aksamlar baylar..Bu ara bir problem yasiyorum.Yardiminiza ihtiyacim var.Birkac gun evden ayrildim geldigimde zannedersem asiri yemlemeden dolayi akvaryum degerleri sapitti.Eve dondugumde su bulanmis baliklarin tamami beyaz benek olmus durumdaydi.Beyaz benegin sebebi resminide koydugum yeni aldigim angelfish oldugunu saniyorum.ilk mudahaleyi yaklasik 200 lt su degisimi yaparak uyguladim.Bu miktar yaklasik su miktarinin dortte biri.Fazlada bir mudahelem olmadi zaten ,biraz iyodin ekledim ve beklemeye basladim.Su su anda berrak degil ama temiz sayilir.Baliklarda ozgunun getirdigi bir ilacla toparlandilar.Tek problem ps cok kopuruyor ve bir turlu toplama yapmiyor.Ayarini bozmak istemedim duzelir diye bekliyorum ama 24 saati gecti hala ayni durumda.Tasmayi kesmiyor ve hicbisey toplamiyor.Ne yapmaliyim bir yardim lutfen

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erarslan bazı ilaçlar ps kapatılarak kullanılır, bunun amacı içeriğindeki etken maddelerin protein skimmeri çoşturması ve ilacı toplayarak etkisini azaltmasıdır. İlacın adı nedir bilemiyorum ama taşma yapması normaldir. Genelde bu tarz durumlarda tedavi sonrası su değişimi yapılır ve çoşan ps yüzünden atık kabına toplanan su atılarak yerine hazırlanmış su koyulur. Kulanılan ilaç miktarı ile orantılı ve yine atık kabı boyutu ile orantılı olarak yerine göre 10-12 defa atık kabındaki su dökülerek yeni su ilave edebilir. Toplanan suda atken madde daha çok olduğu için su değişiminden daha hızlı atılması anlamına gelir.

Aşırı yemleme demişsin, miktar ne kadar bilemiyorum ama suyu bulandıracak kadar yemleme ciddi hata sayılır ve benek yaptırması da gayet normaldir. Su değişimi yapman en doğru hareket ancak ilacı kullanmaya devam edip etmemeye karar vermen gerek, ilacı kullanacaksan su değişimi yapıp ps'yi kapatman veya atık kabı çıkmış vaziyette çalıştırman gerek. İlaca son vereceksen yine su değişimi yaparak ps'nin normale dönmesini sağlayabilirsin.

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş