1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kılıçkuyruklarım üremiyor :(

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde keremjan tarafından 13 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. keremjan

  keremjan

  Mesajlar:
  57
  İsim:
  kerem
  Selam arkadaşlar. Karma bir akvaryuma sahiptim. içinde melek balıkları ve kılıçkuyruklar vardı. Kılıçkuyrukların 3ü dişi biri erkek. balıklar yaklaşık 8-10 aylık. Bir kaç aydır dişi kılıçkuyrukların yumurtaları siyah siyah belli oluyordu ama maalesef.tık yoktu. Sonra düşündüm taşındım, bu balıklardan yavru almak adına 2. akvaryumu kurmaya karar verdim. 2 haftadır kendi akvaryumundalar. içinde 4 kılıçkuyruk 4 lepistes var şuan. kum, dekor veya başka gereksiz birşey koymak istemedim. akvaryumda sadece Java moos var. 2 haftadır takip ediyorum, erkek lepistesler sürekli dişilerin peşindeler ama erkek kılıçkuyrukta tık yok maalesef. sanırsın gay olmuş... onlarla kardeş kardeş yüzüyor. Buna bir çare varmı, iyi bir yöntem söyleyebilirmisiniz bana. bu arada suyun phsı 7.5 gibi, (kklar sert su seviyorlar diye bu civarda tutuyorum.) derece 26-27 derece.
  Teşekkürler.
   
 2. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.924
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Kılıçkuyruklarım üremiyor :(

  Lepistesler özellike büyük kuyruklu iseler sok-kaçcı balıklardır... Kılıçkuyruklar ise kur yapan balıklardır... Mızrak gibi gergin şekilde ileri-geri ani hareketler yaparak dişinin öinie hamelerde bulunan erkek kılıçkuyruklar kur yapmaktadır... Kılıçkuyruk çok besledim ama kopulasyon anına yani gonopodun dişinin anüse girdiğine hiç şahit olmadım... Büyük ihtimalle medeni balıklar olduklarından işlerini ulu orta değil karanlıkta el-balım çekilince yapmaktalar...

  Diğer taraftan yaşamış olduğunuz bir nitat patlaması vesaire gibi suyun pH'ını ciddi mana düşürecek bir olay dişi kılıçkuyruklarınızın testosteron salılamasına ve neticede artık dişi olmaktan çıkmalarına sebep olmuş olabilir... Anal yüzgeçlerine bakın... En ucunda sivrileşme varsa artık dişi kılıçkuyruğunuz yoktur demektir...
   
 3. keremjan

  keremjan

  Mesajlar:
  57
  İsim:
  kerem
  Kılıçkuyruklarım üremiyor :(

  Baliklarin kuyruklarinda sivrileşme yok şükür. Benim düşüncem şu, 2 hafta önce karma akvaryumdaydılar.(8 ay boyunca) Karma akvaryumumda 9 adet Melek balığım vardı. Meleklerin yüzünden kendilerini güvende hissetmediklerinden doğum gerçekleşmiyordu. (Lepisteslerimde de aynı durum oldu, sürekli yavru veren hayvanlar yavrulamamaya başladılar..) Bu benim için bir sorun değildi. Yavrulamalarını istemiyordum zaten. Şimdi Meleklerim eş tuttuğu için onları ayırdım veya sattım. Kılıçkuyruklarıda 2 hafta önce başka bir akvaryuma aldım. 2 haftadır yeni akvaryumdalar. bence uyum sürecini atlattıktan sonra yine çiftleşme isteği olacaktır. inşallah ürerler.
   
 4. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Kılıçkuyruklarım üremiyor :(

  Bize yurt dışından gelen balıklar zor ürüyor. Hormondan kaynaklanıyor. Sizinkilerde de olabilri. Belki de tek erkek varmış o da kısır olabilir. Başka bir erkekle denemek lazım.
   
 5. shrimp

  shrimp

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Burak Sarıoğlu
  Eğer karnında siyahlasma goruyorsaniz mutlaka yavruluyorlardır.Tavsiyem karnı siyahlasan balığınızı yavruluğa almanız,zira kılıckuyruklar kendi yavrularına karsı cok acımasızdırlar ve onları severek yerler.
   
 6. muratozturk

  muratozturk

  Mesajlar:
  128
  İsim:
  murat öztürk
  Merhaba
  Akvaryumda ne kadar saklanacak yer olursa olsun melekler çok iyi avcıdır ve yavru olmaması normaldir . ayrıca kılıçlarda çokj iyi avcıdır kendi yavrularına biraz torpil yapsalarda başka türden tüm yavrulara saldırır ve yakalarlar . lepistesler çok avcı değildir iyi yemleme yaparsanız yavruları kovalamazlar ama yanlarına yavru gelirse affetmezler
  Saygılar
   
 7. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  üzerinden 5 ay geçmiş konunun ???
   
 8. shrimp

  shrimp

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Burak Sarıoğlu
  5 Ay gecince ne oluyor anlayamadım?
   
 9. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  5 aya o yavrular çoktaaaan erişkin olmuş oluyor. Normalde forumlarda üzerinden 5 ay geçmiş konulara ynaıt yazılmaz. Konu kapanmıştır çünkü. Belki o arkadaş hobiyi bile bırakmış olabilir. Çok faydalı olmak isterseniz koınu ile ilgili canlı doğuran üreme klavuzu diye bir başlık açar, orda yayımlayabilirsiniz bilgilerinizi..
   
 10. shrimp

  shrimp

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Burak Sarıoğlu
  5 ay gecmis yazıya yazı,yazılır.Eger yazılmayacaksa o zaman ,belli süreyi asmiş tum konuların kapatılıp silinmesi lagzım gelir.Konunun durma amacı ve cevap yazılma amacı ,aynı tür sorunla karsılasıldıgında kisilerin konuları okuyarak ,sorunlarına cagre bulabilmeleridir.
   
 11. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Bu konu ile ilgili gerekli açıklama neverlander tarafından yapılmadığını mı düşünüyorsunuz yani?
   
 12. muratozturk

  muratozturk

  Mesajlar:
  128
  İsim:
  murat öztürk
  Erman bey açıklamanın kimin tarafından yapıldığının bir önemi yok eğer konu kilitlememiş ise hala yazılabilir demektir bende hiç bakmadan fikrimi beyan ederim tıpkı sizin de yaptığınız gibi
  Ancak konu hedefinden saptığı ve sizinde belirttiğiniz gibi tarihi geçtiği için kilitlenmesi daha doğru olacaktır.
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 13. shrimp

  shrimp

  Mesajlar:
  44
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Burak Sarıoğlu
  Hayir yeterli bulmuyorum.Soylemis oldukları tabiki faktorler arasında,ancak kılıckuyruklardan yavru alınamamamın yegane sebebi,yavrularına karsı cok acımasız olmalarıdır.Eger dogumdan sonra yavruların saklanabilecekleri yerler yoksa ,o batından yavru kurtarma imkanınız nerdeyse yoktur.Disilerin erkege donusmesi genellikle, yas ilerledikce yada kulanilan hormonlu yemlerin etkileri tam olarak ortaya cikmaya balayınca gerceklesmektedir.Bunlar dısındaki faktorler,nitrat,ph,vs ,yavru adedini azaltıcı faktorler olarak karsımıza cıkmaktadırlar.
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 14. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Peki teşekkürler bilgi için. ;)
   

Sayfayı Paylaş