1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırık kanatlı bu yarayasa yardım edebilir miyiz?

Başlığı 'Diğer Evcil Dostlar Forumu' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 8 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Az önce sigara içmek için kapı önüne çıkayım dedim, yerde sürekli titreyen bir yaprak gördüm. Gelen tiz ses üzerine dikkatle bakınca bir yarasa olduğunu anladım. Kanatları açık sırt üstü yerde yatıyordu. Tiz bir sesle sanki bana yardım edin der gibi çığlık atıyordu... Elime alıp yüksek bir zemine koyup resimlerini çektim. Resimde pek görünmüyor, ancak alttaki resimdeki bize göre soldaki kanadı, arkadan kırılmış ve kırılan kısım azıcık dışarı çıkmış. Kanıyor damla damla. Şu anda yarası kanatlarını kapatmış bir şekilde yatıyor. Yardım edebilir miyim nasıl ne şekilde bir yol izleyebilirim acıdım hayvancığa. :smiley33:

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Cevap: Kırık kanatlı bu yarayasa yardım edebilir miyiz?

Bir veterinerden yardım alma şansın var mı Erman?
    Tekrar kullanabilmesi için o kanadın düzgün kaynaması gerekiyor,
    Sigaranın zararlarına bir örnek daha :)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

abi iş yerindeyim, veteriner falan hak getire. Sigara konusunda halısın :D

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Öncelikle direkt güneş ışığından ve aydınlık ortamlardan izole edilmiş bir yere almak gerekiyor bu hayvancığı Erman abi. Mümkünse yarasını standart yara bandı ile kapatıp kan akışını durdurabilirsin. Sonra bir kutuya koyup profesyonel yardım alabileceğin bir yere götürmen gerekiyor. Normal veterinerler çok anlamayacaklardır bu hayvandan. O yüzden mümkünse üniversitelerin veteriner fakültelerinden birine iletebilirsen çok güzel olur ;)

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Kan akışı durmuş az önce kontrol ettim. Yalnız akşam üzeri zaten ve bana en yakın üniversite hastanesi 40 - 50 km uzakta. O yüzden yapabileceğim en iyi şey, onu sıcak tutacak küçük kumaş parçaları ile doldurulmuş bir kutu hazırlamak olacak sanırım. :(

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bu arada yarasa ile ilgili ilginç bilgiler mevcut. Göz atmak isterseniz tıklayınız

Bir kaçı;

• Yarasalar kış uykusuna yatabilen sıcakkanlı yaratıklardır. Aktiflik dönemlerinde sıcakkanlıdırlar. Fakat uykudayken soğukkanlı olurlar. Diğer memelilere nazaran daha kolay ve daha çabuk kış uykusuna girebilirler. Buzdolabında bile hayatlarını devam ettirebilirler. Laboratuvarlardaki buzdolaplarında uyuyan yarasalar üzerinde yapılan çalışmalar, kalp ve dolaşım hastalıkları ile kadın hastalıklarına ışık tutmaktadır.
    • Ağızları açık uçarlar ve kanat çırparken insan kulağının duyamayacağı derecede yüksek frekanslı sesler çıkarırlar. Bu ultrasonik titreşimler bir cisme çarpınca hemen yarasaya yansıtılır. Yarasa buna göre cisimlerin şekil ve uzaklıklarını, hareketli veya sâbit olduklarını tespit eder. Yarasanın ekolokasyon (ses titreşimiyle yer tespiti) sistemi hem yönünü bulması hem de avını tespit edebilmesi bakımından son derece önemlidir. Buna göre avını yakalar ve düşmanından kaçar.
    • Yarasalar böcek avlarken uçuş esnâsında sâniyede 200 beep (çığlık) çıkarırlar.
    • Hızları normal olmakla berâber manevra kâbiliyetleri çok yüksektir. Hattâ kolibri ve kırlangıçlardan daha fazla manevra kâbiliyetine sâhiptirler. Son hızla uçarken 90 derece sağa ve sola dönüş yaparken ancak boyu kadar ileri bir kayma olur.
    • Karanlık bir odanın tavanına ucu çıngıraklı ipler asılmış ve içeriye uçan bir yarasa salınmış, yarasanın uçuşu sırasında hiç çıngırak sesi duyulmamıştır. Hiçbir ipe çarpmadan zikzaklar çizerek uçmuştur.
    • Karanlık bir odaya yarasalarla aynı frekansta ve 2000 defâ daha güçlü ses üreten 70 tâne hoparlör yerleştirilmiştir. Ayrıca zemin-tavan ve duvarlar arasına, saç kalınlığında 28 adet ince çelik teller gelişi güzel gerilmiştir. Bu durumda dahi hayvan, sâdece bu incecik tellere çarpıp kendisine geri dönen ekoya dayanarak bu yüksek gürültü arasında bile, tellerin arasından hiçbirine dokunmadan karanlık odanın içinde uçuşlar yapabilmiştir.

7. görkemtemel

görkemtemel

Erman bey merhaba ;
    1)Yarasaya direk temas etmeyiniz ,hastalık taşıyor olabilir bu çok önemli bir konu .
    2)Kan akışı gelen yere bir bez,selpak,gazlı bez veya pamuk yardımıyla tampon yapınız ( yani üstünde baskılı bir şekilde tutunuz)
    3)Kırık için yapabileceğiniz tek şey kırık kanada dokunmayın ve hareket ettirmeyin,kırık parcalıysa dahada zarar verebilirsiniz.
    4)En yakın üniversite veterinerlik fakültesine götürün ve onlara bırakın.

Yenide olsa ben veterinerim , bu konuda elinizden başka bişey gelmez.Bir iyilik yapmışsınız bence üniversite veterinerlik fakültelerinede götürün .

Erman Pehlivan, murer ve Heliak bunu beğendi.
  8. Heliak

Heliak

Erman abi ayrıca çok dikkat etmelisin yarasalar zararlı virüsler taşır (Kuduz vb...).Yani eğer elinizi ıssırması veya çizmesi halinde hastaneye gitmeniz mecburidir.Ayrıca o kanlara temas edilmemesi lazım.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yazık üzüldüm hayvana. İnşallah fırsat bulur da götürebilirsin Erman.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Abi dün gece iş çıkışı aldım kutuya veterinere götürdüm. Bıraktım artık ne yapar bilemem.. Artık yarasa, veteriner ile yaradanı arasındaki vicdanına kalmış durumda. Müdahale ederim falan dedi ya, bilemem artık.

11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

İnşallah iyileştirir... Kırık kanada birşey yapabileceğini düşünmüyorum ama ... En azından hayata tutundurmuş oldun Erman Abi...

12. GOLD WATOZ

GOLD WATOZ

İsim:
    Osman Sasal

Son durum ne ?

Sayfayı Paylaş