1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırmızı Şarap Ömrü Uzatıyormuş?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde LostRua tarafından 22 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Geçenlerde bir belgeselde duydum. Şarabım içerisindeki bir madde ömrü uzatıyormuş şimdilerde onu hap yapıp insanların ömürlerini uzatmak için çabalayacaklarmış. Bu etken maddeyi hayvanlarda denemişler. Çoğu hayvanda %30 ömür uzatmış ama balıklarda %60 bir artış olmuş. Acaba benim bahsettiğim etken maddeyi daha önce duyan var mı. Bu üzümden mi geliyor acaba alkolden mi yoksa fermantasyon sonucu oluşan bir şey mi. Bunun üzerinde durmak gerekir mi. Sizlere de bir sormak istedim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Esas ömrü uzatan Türk içkisi "KEFİR" ama maalesef bize unutturdular. Kafkaslarda içmeye devam ediliyor ve 150 yaşında ölenin ardından baharında öldü diye ağlanıyor.

Bu bence şarap reklamı altında Fıransız ve İtalyan şarap şirketleri yatıyor, sonra benim bildiğim şarapçılar genç yaşta ölüyor:D belki yemekle beraber bir bardak içilirse onu bilmem, bağımlılık ve frene basılamayıp yarında şişeyle devam edilirse sonrada parklarda yatılırsa onuda bilmem...

veysel, MESUT_KERİM ve LostRua bunu beğendi.
  3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Faydasi olsa fransa da yuzyillardir sırf sarap işi yapan aileler var, veyahut tadım yapan profesyoneller var, isi gucu icmek-tadmak olanolan, faydasi olsa onlara olurdu...

MESUT_KERİM ve LostRua bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şarap ilavesini sanırım akvaryuma uygulama kısmı konu yanılmıyorsam? Böyle olduğunu varsayarak tipik karbon görevi görecek alkol oranı vardır içinde sanırım, ayrıca üzümden sirke de yapıldığına göre tankta karbon kaynağı olarak tüketilmesi muhtemel. Tabii yan ürünler nedir değildir bakmak gerek.

LostRua bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi tam olarak tanka değil yeme emdirip direk balığa. Suya katkısı olacağını sanmıyorum. Bir diğer araştırmada şarabın kalp ve damar hastalıklarınada iyi geldiği yazıyordu. Bir de şuna dikkat etmek lazım uzun yaşamak mı, sağlıklı yaşamak mı. Tam olarak etken maddeyi bulup öyle konuyu genişletmek daha faydalı olacaktır. Müsait bir zamanda daha akla yatkın dökümanlarla konuyu genişletmeye çalışacağım. Bir faydası olursa ne ala.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hıım yeme emdirmek ilginç fikir, evet etken madde araştırması yapmak lazım.

LostRua bunu beğendi.
  7. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Benim baliklar zaten dogru dürüst yuzemiyor iyice sallana sallana gezerler. Ama kardinallrde denenebilir belki hareket ederler :)

veysel, YIKIKTEMO ve LostRua bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu gidişle balıkları şarapçı yapacağız abi...:koptum:

YMR_AY ve LostRua bunu beğendi.
  9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi bahsettiğimiz madde resvetrolmuş, 2006 yılında bir makalede geçiyor ve üzümün dış çepherinden başlayan bir döngü ve fermantasyon sonucu oluşan bir aminoasit. Amerikada şu anda kapsül olarak satıldığı belirtilmiş. Bence bitkisel geyik boynuzu, bilmem ne sapı çöpü gibi o haplar yalan olabilir. Çünkü hücreleri yenileyen ve sağlıklı bir yaşam sunduğu söylenen bir madde. Hatta birazda islamiyetle bağdaştırırsak.

Kur'an da Nahl suresi 67. Ayettin meyali bu yönde.

Yukarıdaki ayet mealine http://arsiv.sabah.com.tr/2006/11/11/yaz02-10-124.html buradan ulaştım okumak güzel olacaktır.

Ayrıca daha önce denk geldiğim bir belgeselde ise, alkol ile üzüm suyunun birleşmesi kalp ve damar hastaliklarinida rahatlatiyor gibi. Bunun arastirmasini su sekilde yaptilar. Vodka, üzüm suyu ve şarap içirdiler hastalara. Damarları genişletmelerini ve kan akışını ölçtüler en başarılı olan şaraptı. Alkolün balıklara etkisi ne olur bilmem. Ama diyetlerine üzümde eklemek belki etkili olabilir. Ama aminoasitin ise fermantasyon sonucu ortaya çıktığı belirtilmiş. Yada bu kapsüllerden getirtip bir denemek lazım.

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel kaynak Doğuş ellerine sağlık. Bana da sanki kapsülü denemek daha az riskli olur gibi geliyor. Tabii bu tarz uygulamaları ben fazlaca deneyen biri olduğum için rahatlıkla yazabilirim ki etkilerini görmek uzunca bir gözlem gerektiriyor ve tabii cesaret en başta lazım olan. Ne bileyim sesli düşünüyorum, genellikle tanka yeni eklenen blue tang balıkları benek sorunu yaşar vs, vererek bunun gerçekleşip gerçekleşmediği (Tabii şansımıza zaten olmayacağı tutmamışsa), tatlı su balıkları da dahil balıkların hareketlilik oranı, besin arzusu, çiftleşme arzusu vb, gözleme dayalı sonuç alınabilecek bir fikir bu.

LostRua bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi Temmuz ayında bu kapsüllerden kolay bulunabiliyorsa Amerikadan getirtebilirim. Olmadı forumda eli uzun abilerimizde vardır kesin. 2006 yılında makaleyi yazan abimiz bu maddenin en fazla balık üzerinde etki ettiğini ömrünü %60 uzattiğını belirtmiş. Makaleye bir bakmak lazım açıkçası.

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ayrıca http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/16461283/ bu adresten bahsettiğimiz madde ile ilgili makalelere ulaşabilirsiniz. Ben full text indirmeye çalıştım ama izin vermedi. Olmadı email yolu ile iletişime geçip elde edebiliriz gibime geliyor. Güncel tarihli makalelerde mevcut bu konuda. Tek gereken inceleyecek vakit.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    LostRua bunu beğendi.
  14. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Abi içindekiler bunlarmiş her bir kapsülde. Diğer etken maddeyide inceledikten sonra denemekten zarar gelmez heralde. Yine de insan sağlığı açısından da biraz incelemem lazım. Eğer kafama yatarsa bende kullanırım. Bu dünyanın daha benden çok çekeceği var.

MESUT_KERİM, veysel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Belki sağlıklı yaşarsın ama vade geldiğinde balık da gider insanda huppp köy sandığı.:D Ömür uzatma başlığı için yazdım bunu diğer etken maddelere bakmak lazım ama kaliteli yaşamak gerek.:):D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi bilim adamları insanlar ölmeyecek demiyor. Ama mesela kalp hastasısın adam sana ben senin dokundan sana kalp yapacağım sana onu takacağız sağlıklı yaşayacaksın. Yada diyor ki bir ilaç yaptım iç organlarının yıpranmasını engelleyecek ya da bir uzvunu kaybettini bu ilacı içince o uzvun aynı tırnak gibi saç gibi büyüyecek. Öyle bir dünyada ölmekten korkulmaz belki ama ölümden yine korkulur. Ben sigara içiyorum akcigerlerim bitik ve kanserden ölmüşüm demek bence vade değil abi.

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu konu bu değil Doğuş'um onun için konuyu dağıtmamak için çok fazla uzun yazmayacağım, yoksa sayfalarca yazar çizerim bu konunun bilimsel, etik ve dini hususları hakkında ama benim yukarıda yazdığım iki satır senin veya benim sayfalarca yazabileceğimizin kesin bir özeti.

Bilimsel olarak bakacak olursak hücre bilimine bir nebze aşinalığı olan senin demek istediklerini ve benim ne demek istediğimi zaten anlar.

El de yapılır kolda yapılır uzuvlardan bahsedecek olursak ciğerde ama hepsi bir sebep hepsi bir bahane yettiği yerde eyvallah der gidersin.

Kaliteli yaşam sağlamaya çalıştığımız akvaryum hobimizle nasıl uğraşıyorsak kendi yaşantımızda bu şekil kaliteli yaşamaya özen göstermeliyiz. Başka bir şey değil hızlıca akan bir trafik gibi hiç durmadan ilerlemeye devam ediyoruz burası için son noktaya ulaşana dek.

LostRua bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş