1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırmızı Kiraz Karides

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 10 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides
    Neocaridina denticulata sinensis "red"

Özet Bilgiler:

Yaygın Adı: Kırmızı Kiraz Karides

Bilimsel Adı: Neocaridina denticulata sinensis "red" http://www.petshrimp.com/redcherryshrimp.html

Neocaridina heteropoda var. Red http://www.shrimpnow.com/viewarticle.php?articleid=4 ve http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Kırmızı Kiraz Karidesin yabancı sitelerde görülen iki türü vardır.

Uzunluk: 3 cm.’e kadar

Isı: Geniş bir ısı aralığında yaşarsa da en iyi gelişimi 21 – 27 C. arasında gösterir.

Su Parametreleri: Yumuşak ve hafif asidik sudan (ph 6,6 – 7,0) çok sert ve alkalin (ph 7,0-8,4) sulara kadar geniş bir aralıkta yaşar. Adaptasyonu kolay bir karides türüdür.

Beslenme: Biofilm , pul ve tane balık yemi.

Orijin: Kırmızı formu doğada bulunmadığı halde Taywan’dan yayılmıştır. Yabani formları Güney Çin ve Taywan çıkışlıdır.

Larva Geliştirme Türü: Larva yumurtadan çıktıktan sonra bağımsız bir yaşamı oluyor. Yetişkinlerinin minyatür bir görünümündedir . Planktonik Larval aşaması yoktur.

Detay Bilgiler:

Kırmızı Kiraz Karides, cüce karides Neocaridina denticulata sinensis’in kırmızı bir varyasyonudur. Güney Çin ve Taywan’dan Küzey Vietnam’a hatta Hawaai’ya kadar yayılmıştır. Karidesin kırmızı varyasyonu orijinal olarak Taywav’da üretilmiştir. Doğada karidesi kırmızı hali yoktur. Kırmızı Kiraz Karidesler, kolay beslenir ve kolay üretilir olmalarının yanın da farklı su parametrelerinde yaşabilmesi nedeni ile hobide sevilen ve aralına karides olduğu şüphesizdir. Bir çok karides besleyen akvarsit kolaylığı nedeni ile karides beslemeye bu türle başlar.

Kırmızı Karides’in kırmızılığı su kalitesi, ruhsal durumu ve aldığı besin gibi muhtelif faktörlere bağlıdır. Bu nedenle, sevkiyattan sonra akvaryumlarına ilk girdiğinde, üzerinde çok az kırmızı renk bulunur, oldukça solgundurlar. Daha sonra, zamanla renkleri geri gelir ve tanka uyum sağladıklarında da renklerini tam anlamıyla belli ederler. Gençlerde ise bu süre yetişkinlere göre daha kısadır. Yumurta taşıyan yetişkin dişiler koyu kırmızı renkte olurken, yumurta taşıyan genç dişilerin renkleri ise henüz oturmamış olabilir. Renkleri birer erkek gibi solgun olabilir. Fakat ilerleyen zaman içinde onların renkleri de tamamıyla kısa sürede kırmızıya döner.

Yukarıda bahsedildiği gibi, bir erkeğin renklerinin ne kadar solgun olduğu resimden de görülmektedir.

Bazen renksiz ya da kahverengimsi yeni nesiller de meydana çıkabilir. Bu karidesler Neocaridina denticulata sinensis türünün örnekleridir. Kiraz Karides, Neocaridina denticulata’nın dokuz alt renk sınıfından sadece birisidir. Bu karideslerin yabani ataları ve diğer alt türleri, kahverengi, gri, transparan ve mavimsidir. Bazen Kiraz Karidesin mutasyona uğramış genleri doğru çalışmaz ve bu karideslerin nesilleri yukarıda bahsedilen yabani alt türleri renklerinde gelişir.

Bu canlılar ayrıca geniş bir ısı aralığını kolaylıkla tolere ederler. Benim karideslerim 10 – 30 C derece arasında yaşamışlar ve bu 10 derece dahi rahatça beslenmişlerdir.Ayrıca, diğer akvaristler ise bahçelerindeki küçük havuzlarda bu baktıkları görülmüştür. Öte yandan çoğalmaları anılan ısılarda mümkün olmayıp en ideal ısı 20 C derece ve üzeridir.

Yukarıdaki resim de yumurtalı güzel bir dişi görülmektedir.

Bilgi Kaynağı:

1.) http://www.petshrimp.com/redcherryshrimp.html
    2.) http://www.shrimpnow.com/viewarticle.php?articleid=4
    3.) http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html
    adreslerinden derlenerek Türkçe'ye çevrilmiştir.

Saygılar

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kırmızı Kiraz Karides

Tamer abi ellerine emeğine sağlık. Yine yeni bilgiler ile donanımlı güzel bir bilgi kaynağını bize çevirerek kazandırmışsın.

Makale içinde ilgimi en çok bu kısım çekti. Gerçekten bunun sebeblerini merak etmiyor değilim. Doğada olmayan bu rengin doğaya yayılması ilerde karşımıza nasıl bir mutasyona uğramış karides türleri çıkarır çok merak ediyorum.

Teşekkür ederiz. ;)

3. cetin35

cetin35

İsim:
    Omur Cetin
    Sayın Kardeşim Çok Teşekkur ederiz
    vermiş oldugunuz bilgiler için

4. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Ömür Bey,

Merhaba. Aramıza hoş geldiniz. Sizinle birlikte Forumumuz bir karidesci daha kazandığını düşünüyorum. :heyo: :heyo:

Saygılar

5. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel
    Kırmızı Kiraz Karides

Bir karidesçi olarak beni de ekleyin.Bende kiraz karides besliyorum.10 taneyle başlayan serüvenim şimdilerde sayılmayacak kadar çoğalan karideslerle devam ediyor.

6. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Tebrikler Murat Bey,

Aramıza hoş geldiniz. Bu karides dünyası farklı bir ortamdır. Karides beslemek insanı gençleştirir. haha:

7. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel
    Kırmızı Kiraz Karides

Tamer hocam.Bakalım zamanla görücez.İnşaallah bende tersi bir etki yapmaz.Başarısız karides deneyimlerim. :heyo:

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Kırmızı Kiraz Karides

Tamer abi bir karidesçi daha var forumda. Ben. Ghostlarımın resimlerini en kısa zamanda koymaya çalışacağım. 6 tane var şimdilik bakalım üretebilirsek güzel olacak.

Ayrıca vermiş olduğun bilgiler için de teşekkürler.

9. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Hadi bakalım,

Gittikçe çoğalıyoruz. Devamsızlık yapmak yok. Haziran'da karne vereceğim hepinize. haha:

10. hwodrag

hwodrag

İsim:
    Mehmet Birleştiren
    Kırmızı Kiraz Karides

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
    Bir, yeni başlayan olarak birkaç sorum olacak.
    -Kiraz karideslerin üretimi için acaba ısının kaç derece olması gerekiyor yani ideal ısı ne?(yabancı sitelerde 22-25 yazıyor).
    -Kiraz karidesler acaba hangi aralıklarla doğum yaparlar?
    -Kiraz karideslerin üremeleri için bir erkeğe kaç dişi sınırı vardır?
    -karides ve karides yavrularına zarar vermeyecek omurgalı ve omurgasızlar nelerdir, su semenderi veya kaplumbağa olabilirmi?
    Sorular çok oldu, özür dilerim :)

11. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Mehmet Bey,

Merhaba. Aramıza hoşgeldiniz. Elimden geldiği kadarıyla sizin sorularınızı cevaplamaya çalışayım.

22-25 derece su sıcaklığı karideslerin üremeleri için uygundur. Karidesler için gerek su sıcaklığı yukarıda 21-27 derece olarak verilmiş. Sizin verdiğin sıcaklıklar da bu sınırlar içinde. Dolayısıyla bir sorun yok. Şunu da unutmamak gerekir ki canlılarda ortam sıcaklığı artıkça doğurganlık da artar. Canlıların doğurganlıkları (normal yaşam sınırları içinde kalmak şartıyla) ortam sıcaklığı artıkça artar.Benim tankımın sıcaklığı 26 derecede sabit.

Kuluçka süreleri yaklaşık üç haftadır. Bu üç haftadan sonra eğer kabuk değiştireceklerse yeniden yumurtlamadan kabuk değiştirirler ve sonra yurmuta taşımaya başlarlar. Demek ki en erken ayda bir yumurtlarlar.

Karideslerin üremeler için erkek - dişi oranı bire birdir. Ama bence siz karides alacaksanız dişi erkek seçimi ile uğraşmayın. Çünkü bu canlı ucuz olması nedeni ile alacağınız 10 kiraz karidesi içinden ihtiyaç duyulan oran kendiliğinden çıkacaktır.

Su semenderi ve kaplumbağların karideslerinizi yiyeceğini düşünüyorum. Bununla birlikte karidesinizi ağzına alabilecek her can onu yiyecektir. Forumdan gördüğüm örneklere göre, Lepistes, plati ve tetra türleri kiraz karidesleri rahatsız etmemektedirler.

Umarım aklınızdaki sorulara cevap verebilmişimdir. Başka sorular varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

Saygılar

12. hwodrag

hwodrag

İsim:
    Mehmet Birleştiren
    Kırmızı Kiraz Karides

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sanırım karidesler tankta tek başlarına takılacaklar :)

13. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Olabilir. Benimkilerin yanında Amano Karidesler ve salyangozlar ve 10 tane platy yavrusu var.

14. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Kırmızı Kiraz Karides

Tamer abi kiraz karideslerin yanında kerevit sorun çıkartır mı?

15. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Merhaba Seha,

Linki tıkladığında izleyeceğin videoyu ben çektim. Akvaryumda görülen karidesler Amano ve Hayalet Karidesler. İzle ve kararı kendin ver. :F

16. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Kırmızı Kiraz Karides

Link göremedim Tamer Abi :bilmem: ama bir yerde ''Beslemeyin avlayacaktır karidesleri.'' diyor, diğer tarafta: ''Bir sorun çıkarmaz ben besledim.'' diyen var.Karar veremedim açıkçası ve o gün gittiğim bir petshop'ta rastladım kirazcıklara yan tarafdada bir kabın içersinde 2 tane kerevit duruyordu.Türünü sormadım ama canlılar cidden hoşuma gitti ve ufak akvaryuma nano bir bitkili kurup kirazcıkları yüzdürmek istiyorum...Şu an araştırma safhasındayım, ehh biraz netleşti fikirlerim ancak yine de fazla bilgi göz çıkarmaz, en az sorun için çok soru şu an. :)

17. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Kırmızı Kiraz Karides

Bende karides istiyorum hatta küçük boşta bir akvaryumumda var. Ne zaman akvaryumcuya gitsem küçücük karideslerin tanesine 5 tl istiyorlar tabi haliyle bende vazgeçiyorum. olma:gif
    Ucuz bulabilirsem 10 tane alıp atacam ama yok. em32.gif

18. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Kusura bakma Seha,

Linki eklemeyi unutmuşum.

http://www.akvaryumportali.com/forum/procambarus-clarkii-sp-orange-t6059.0.html

Her iki grup da haklı bence. Bazı kerevitleri karideslerle beslemek sorun olmuyor. Ama kırmızı kereviti karideslerle bir arada tutamazsın. Kırmızı kaerevit ise videoda gördüğün kerevit değildir.

19. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Kırmızı Kiraz Karides

Teşekkür ederim abi.Daha iyi anladım şimdi. :) Videoda güzel olmuş.

20. taygun

taygun Guest

Kırmızı Kiraz Karides

Sakın ha.

Forumdan bulabilirsin. Tanesi 50 krş. Bilemedin 1 tl.

Sayfayı Paylaş