1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırmızı Kristal Karidesleri Sınıflandırma Rehberi

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 26 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Kristal Kırmızı Karides
  Sınıflandırma Rehberi


  Bazen bu karideslerin sınıflandırma işlemleri, cevaplarından daha çok karışıklık yaratmıştır. Sadece bir sürü sınıf olmakla birlikte, renk örnekleri, çizgi örnekleri, terimler ve bir sınıftan öbür sınıfa geçişi belirten faktörler oluşmuştur. Eğer bu türe sahip olmak, beslemek ve onları çoğaltmak isteniyorsa, Kristal Kırmızı Karideslerin sınıflandırması hakkında çok iyi bilgiye sahip olmak gerekir.

  Bu karideslerde sınıflandırmayı dikte eden birkaç faktör vardır. Bunlardan birinci kırmızı ve beyaz renklerin yoğunluğudur. Eğer beyaz renk tam değilse, gövdede transparanlık varsa bu özellikler karidesin sınıfını aşağıya çeker. Satıcıya yeni ulaşmış bir Kristal Kırmızı Karides alındığında renklerin opaklığının kaybolmuş olduğu görülür. Eğer yetişkinlerde nakliye sırasında meydana gelebilecek renk kayıplarından kaçınılmak isteniyorsa, karides alırken yetişkin olmayan karides alınması önemle tavsiye edilir. Yetişkin karidesler yeni bir ortama girdiklerinde bu ortamı kabul etmek konusunda oldukça titiz/müşkülpesent olabilirler.

  Renk örnekleri de karideslerin sınıflandırılmasında çok önemli bir faktördür. Hinomaru, Tiger Tooth, No-Entry Hinomaru, Mosura gibi örneklerin üzerindeki işaretler karidesin sınıfın belli eder. Sayfanın sonunda çizgileri, terimleri ve tanımlamaları bildiren geçerli bir rehber bulacaksınız.

  Bu karides türünü tanımak, iyi karides satınalmak, gereksiz yere çok para ödememek için bu sınıflandırmayı iyi bilmek gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

  Son olarak belirtmek isteriz ki, bu sınıflandırma resmi bir sınıflandırma değildir. Bu sınıflandırma hobicilere karideslerini daha iyi tanımak ve hata yapmalarını önlemek için oluşturulmuştur.

  Fotoğraflar için Henry Hua, Gabe Hernandez & Kangshiang’a çok teşekkür ederiz.

  SSS Sınıfı Kristal Kırmızı Karides:

  SSS sınıfı Kristal Kırmızı Karides en fazla beyaz renge sahip sınıftır. Bazen “Mosura” sınıfı olarak da sınıflandırılırlar. Beyaz rengin daha yüksek sınıf getirdiği kuralı takip eder. Bununla birlikte, bir SSS sınıfından daha üst bir SSS sınıfına geçişi gösteren daha bir çok özellikler, mesela çizgiler vardır. Bir SSS sınıfındaki karides, bir başka SSS sınıfından bir karidese, üzerindeki çizgilerine, kafasındaki kırmızı renk örneklerine, göz rengine, ayak rengine ve hatta anten rengine göre daha yüksek derecede olabilir.

  Aşağıdaki resimde SSS sınıfına ait bir "Flower" görülmektedir.

  [​IMG]

  Aşağıdaki resimde SSS sınıfına ait bir "Crown" görülmektedir.

  [​IMG]

  SSS Sınıfına Ait Diğer Örnekler:

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  SS Sınıfı Kristal Kırmızı Karides:

  SS sınıfı Kristal Kırmızı Karideslerde SSS sınıflarına göre daha çok kırmızı vardır. Vücudun orta bölgesinde ve üst tarafta daha çok kırmızı renk mevcuttur. Japon bayrağında kırmızı yuvarlak gibi bir daire bulunduğunda SS sınıfı “Hinomaru” adı verilir. Hinomaru’nun değişik varyasyonları bulunmaktadır. Bunlardan bir “No-Entry Hinomaru” dur. Bu sınıfın özelliği ise kırmız daire içinde beyaz bir çizgi bulunmasıdır, tıpkı trafik işaretinde olduğu gibi. Bir diğeri ise “Double Hinomaru”dur. Bunun da belirgin özelliği kuyruğun arkasının sağ ucunda ikinci bir kırmızı daire bulunmasıdır. Aşağıdaki çeşitli resimlerde SS sınıfına ait muhtelif karidesler görülmektedir.

  SS Sınıfı Double Hinomaru “Giriş Yok” İşaretli:

  [​IMG]

  SS Sınıfı Hinomaru “Giriş Yok” İşaretli:

  [​IMG]

  SS sınıfı Hinomaru:

  [​IMG]

  S Sınıfı Kristal Kırmızı Karides:

  S Sınıfı Kristal Kırmızı Karides SS ve SSS sınıfından daha fazla renklendirmeye sahiptir. İlave renkler kırmızı olarak vücudun yan tarafında bulunur. Bu durum, SS sınıfının sırtındaki kırmızı renklere karşılık S sınıfının kırmızı renklerinin yanlarda fazlalaşması bir zıtlık ifadesidir.

  S sınıfı karides, fiyatının düşük olması nedeni ile daha popülerdir. Ayrıca üst sınıflardaki beyaz renklere karşılık daha renkli olması popülerliğinin diğer sebebidir. Bazı hobiciler SS ve SSS sınıfındaki karideslerin gösterdiği beyaz renk fazlalığını sevmezler ve talep edilen yüksek fiyatlara da bu nedenle cevap vermezler.

  S sınıfı karidesler, S+ olarak da derecelendirilirler. Bu derecelendirme kırmızı ve beyaz rengin kesiksiz olup olmaması, Tiger Tooth (Kaplan Dişi) , V-Band (V-Bant) gibi çizgilerin bulunmasına göre yapılır. Temelde, Kristal Kırmızı Karidesleri S+ sınıfına alınabilmesi için kırmızı ve beyaz renklerin kesintisiz olmasına bağlıdır. Güzel bir opak kırmızı ve beyaz renkler ayrıca A Sınıfı ile S Sınıfı arasında ayırımı gösterir.

  A Sınıfı Üçlü Beyaz Bant örneği aşağıdadır:

  [​IMG]

  A Sınıfı Dörtlü Beyaz Bant örneği aşağıdadır:

  [​IMG]

  B Sınıfı Kristal Kırmızı Karides:

  B Sınıfı Kristal Kırmızı Karideslerin zayıf bir kırmızı – beyaz renk dağılımı vardır. Öyle ki, bazı beyaz bantları tam bile değildir. Bazıları bu görünümün çirkin olduğunu söylemektese de bu kişisel bir görüştür. Bu sınıf, Kristal Kırmızı Karidesler başlangıç için bir sınıftır. İşin komik yanı ise bu tür alt sınıflara ait karidesleri bazen bulmak oldukça zordur. Seveni pek olmadığı için özellikle de B sınıfı Kristal Kırmızı Karideslere pek sık rastlanmaz.

  Aşağıdaki resim B Sınıfına bir örnektir.

  [​IMG]

  C Sınıfı Kristal Kırmızı Karides:

  C Sınıfı Kristal Kırmızı Karides, tipik olarak işin başlangıç noktasıdır. Kristal Kırmızı Karideslerin ilk hali aşağıda resimde görülen karides gibiydi. Zamanla beyaz ve kırmızı renkler yer değiştirdi ve beyaz renk fazlalaştı. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi karides bir iki ince beyaz şerit dışında, neredeyse %100 kırmızı renklerden oluşmuştur. Bu tamamen Hisayasu Suzuki’nin yabani Ari Karidesinde keşfettiği şeyin kırmızı versiyonudur. Bu karidesleri %100 kırmızı olarak üretmek üzere bir takım girişimler olmaktaysa da hiç beyazının bulunmaması nedeni ile aranılır bir karides olmamıştır.

  Aşağıda karides C Sınıfına dair bir örnektir:

  [​IMG]  Açıklamalı Örnekler:

  Mosura “Flower”:

  SSS Sınıfında Mosura’nın kafasının yan tarafında bir “çiçek” modeli/örneği bulunmaktadır. Tam olarak bu tanımlamanın nerede doğduğu bilinmemekle birlikte, bir çiçeğe benzer bir görüntü de yok aslında. İşaret SSS sınıfında bulunur.

  [​IMG]

  Mosura “Crown”:

  Kafanın her iki yanında yarım daire şeklinde görüntü bir taça benzemesi neden ile bu ad verilmiştir. Taç şekli çok net olarak görülmektedir. İşaret SSS sınıfında bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Hinomaru:

  Karidesin orta üst tarafında belirgin ve açık bir daire olduğunda onu bir Hinomaru olduğunu anlarız. Hinomaru, Japonca’da güneş dairesi demektir ve bu kırmızı daireden oluşan sembol Japon bayrağında da bulunmaktadır. Ayrıca, Hinomaru’nun aşağıda bahsedildiği gibi değişik versiyonları da bulunmaktadır. Mesela Double Hinomaru, Giriş Yok Hinomaru gibi. Bu karides SS sınıfına aittir.

  [​IMG]

  No-Entry Hinomaru:

  Kırmızı Hinomaru Dairesi üzerinde beyaz bir çizginin bulunmasıyla oluşur. Kırmızı daire üzerindeki bu beyaz çizgi trafik işaretlerindeki “Giriş Yok – Girilmez” işaretine benzediği için bu ad verilmiştir. Bu beyaz çizgi doğrudan tüm gövdeyi dolaşabildiği gibi sadece yanlarda da son bulabilir. Bu işaret SS sınıfında bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Double Hinomaru:

  Bir daire yerine iki daire olmasından dolayı “double” olarak adlandırılmıştır. “Giriş Yok” işareti ile birlikte onun arkasında kuyruğa doğru bir başka ufak bir daire vardır. İşaret SS sınıfında bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Tiger Tooth:

  “Kaplan Dişi” işareti ortadaki kırmızı parçanın alt tarafında bulunmaktadır. Burada, aşağı doğru inen iki tane kırmızı çizgi bulunmaktadır. Bu iki kırmızı çizginin arasındaki kalan beyaz kısım “Kaplan Dişi”dir. Bu nedenle, Kristal Kırmızı Karidesin bir “Kaplan Dişi” olabilmesi için yukarıda tanımlanan iki kırmızı ve beyaz çizginin belirtilen yerde bulunması gerekir. Eğer kırmızı çizgilerde bir kesiklik olursa burada Kaplan Dişi Kristal Kırmızı Karides’ten bahsetmek mümkün olmaz.
  İkinci kırmızı çizginin eksikliği ise V-Band’ı ortaya çıkarmıştır. Bu örnekler S+ sınıfına aittir.

  [​IMG]

  V-Band:

  Karidesin orta sırt bölgesinde kırmızı bölüm “v” şekline benzediğinde bu karides V-Bant olarak sınıflandırılır. Bu tür de S+ sınıfına aittir.
  [​IMG]


  Kristal Kırmızı Karides Sınıflandırma Rehberi:

  Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

  [​IMG]

  Kristal Kırmızı Karides Çizgi – Şekil (Eşkal) Rehberi:

  Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

  [​IMG]

  Kaynak: Konunun tamamı http://www.planetinverts.com/crystal red shrimp grading guide.html adresideki yazıdan Türkçe’ye uyarlanarak çevrilmiştir.

  Saygılar
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mükemmel bir paylaşım daha, mükemmelsin Tamer abi. canım.gif Karideslere hayran bırakmaya başladın bizi sonunda. Dün sipariş ettim 3 tane. 2 adet Lysmata amboinensis ve arthocinetes.

  Ellerine sağlık bu güzel paylaşım için. Sabit başlık olarak hobici arkadaşlarımıza ulaşması çok yerinde olacak. ;)

  Tuzlu su karideslerini bu hevesle besleyen hobicilerin olmaması üzücü. dil:
   
 3. frkn94

  frkn94

  Mesajlar:
  21
  İsim:
  Furkan kaya
  eline sağlık abi bana yardımcı oldu:temel:
   
 4. nilgünertük

  nilgünertük

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  nilgün ertük
  Cevap: Kırmızı Kristal Karidesleri Sınıflandırma Rehberi

  bu karideslere hayran kaldım bende beslemek istiyorum fakat fiyatları çok yüksek uygun fiyata temin edebileceğim bir yer varmı acaba?
   
 5. T3kniker

  T3kniker

  Mesajlar:
  143
  İsim:
  Murat Demirel
  Cevap: Kırmızı Kristal Karidesleri Sınıflandırma Rehberi

  Nilgün hanım Kristal karidesler harika canlılar.Kesinlikle tavsiye ederim.Aşağı yukarı sağlıklı olanları 10 TL ile 20 TL arası değişmektedir...
   

Sayfayı Paylaş