1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırmızı lahanayla PH ölçümü

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde atlantisprensi tarafından 24 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu konuyu aşağıdaki linkte işledik Volkan. Videosunu görmemiştik bu iyi oldu. Çevrisi bulunuyor link içinde. Denemedi kimse henüz bu uygulamayı. Karşılıklı hazır ph ölçer ile güvenilirliğini ölçmek gerek.

Eğer gerçekten doğruysa gerçekten ucuz bir yöntem. Video için teşekkürler.

http://www.akvaryumportali.com/forum/diy-ph-olcumu-t6812.0.html

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Hımm çok ilgincime gitti. Hele ki benim gibi ph ölçere ihtiyacı olan arkadaşlar için paylaşayım demiştim. Tamamdır o zaman. Ben de videosunu eklemiş olayım o zaman. :cicek:

4. taygun

taygun Guest

SBS sınavlarına hazırlanan oğlum geçen ay fen dersinde işledikleri bu konudan bahsetti bana. Ben de ilk başta "hadi len" gibisinden cevap verdim. Ciddi olduğunu öğrenince diyecek laf bulamadım doğrusu. Bu başlığı kendisine gösterince doğal olarak "demedim mi sana" dedi.

Neyse, yarın hem kırmızı lahana ile ve hem de test kiti ile üç akvaryumumda da ph testi yapacağız.

Testi yapmak isteyenler için oğlumun uyarısı "kırmızı lahana ile ph testi yaparken testi doğrudan akvaryumda değil de akvaryumdan alınacak bir bardak su içinde yapılmasını tavsiye etti." bay bay:gif

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Tamer hocam gelişmeleri bekliyorum pH bizim için önemli tabi ölçüm cihazlarınında fiyat olarak maşallahı var.

6. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Ben videoyu çözdüm. Şimdi lahanayı kaynatıyorum testi birazdan gerçekleştireceğim. Su yeşil rengi alırsa ph 9. mavide kalırsa çeşme suyu sertliği 7. Pembede kalırsa yumuşak su 4 demek. Akvaryumumda kalsiyumlu kum var. Bakalım benimki hangi renk çıkacak. Sonuçlar az sonra... :F

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merak etmiyor değiliz Volkan. Başka test kiti ile sonuçları karşılaştıracakmısın var mı elinde test kiti ?

8. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Evet arkadaşlar testi gerçekleştirdim. Veee. Evet denildiği gibi çıktı. Çeşme suyuyla denedim renk mavi. Yani ph 7. Akvaryumdan aldığım suyla denedim yemyeşil yani ph 9. Öğleden sonra %10 su değişimi yaptığım halde. (Kalsiyumlu kumun marifeti bu da.) Bu büyük bir buluş bana göre. Ph ölçere gerek kalmadı. Ph ölçeri olan arkadaşlar bunun mutlaka sağlamasını yapmalısınız. Benim test araçlarım olmadığı için sağlamasını yapamadım. Harika bir olay.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Test kiti ile onaylamayı yapmak gerek evet haklısın Volkan. Elinde ph test kiti olan bir arkadaş denemeyi yapar ve sağlamasını yapar bildirirse çok iyi olur.

10. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Mutfakta lahana var. Hem yumuşak su olan akvaryum hem de sert su olan akvaryum var bende. Bu ikisini ve çeşme suyunu test edeyim yarın. ;)

11. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Hasan Hocam ph metre alacaktın 70 liraya. Gerek kalmadı. Bana 50 lira versen yeter yabancı değilsin. Yanında da 2 kilo lahana veririm ben sana :D

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Benim anlamadığım ara skalaları nasıl ölçeceksiniz. Volkan bey, 4 pH dediğiniz su yumuşak değil asidiktir,

4 ile 7 arası pH asidik
    7 pH nötür,
    7 ile 14 pH arası bazik

Şöyle bir örnek vermek gerekir ise, Discus alımı yaptığınız su değerlerini ve tankınızın kırmızı lahana ile pH skalası nasıl olmalıdır?

Kırmızı lahana belkide Gh ölçüyordur.

Saygılar.....................

13. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Murat Bey asidik su, yumuşak su değil midir zaten? Bazik su da sert sudur. GH'de değerler 0 - 20+ arası ölçülür. Mesela 5-10 arası yumuşak sudur. Burada ise yukarıda görüldüğü üzere 2 ile 13 arası ölçülüyor. Yani PH ölçüleri. Pembe renkte ise su yumuşak, mavi ise çeşme suyu sertliği yani 7, yeşil ise 9. Bunlar zaten genel balık değerleridir. Mesela yeşil çıktı 8 mi 9 mu derseniz o kadar ölçümü tabiki yapamaz. Zaten o kadarına da gerek yok gibi. Ölçüm aletleri olan arkadaşlar sağlamasını yapsın derken ölçüm değerlerinin doğru olup olmadığını kontrol etsinler demek istedim. Eğer ki yeşil renkte 9 çıkıyorsa sorun yoktur. İnce ayarlar için ara değerler ölçmek istenirse zaten test kiti almak gerek. Bu sadece genel bir bilgi vermesi açısından faydalı olduğu kanaatindeyim.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Volkan bey, 4pH ile 6 Ph skalası sizce aynımıdır, arasındaki 2 pH lık fark balığa ne kadar yük bindirir sizce ben bunu kast ettim,

Yani Gh test ile pH değerini anlıyabilirmiyiz?

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Gerçekten ilginç bir yöntem. İlk defa görüyorum ve şaşırmadım desem yalan olur. Denemek ve gerçekliliğini ispatlamak lazım.

16. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Bir şey diyemiyorum. Sadece suyunun sert olduğunu bildiğim akvaryumumun suyunun rengi yeşil, çeşme suyununki mavi çıktı. Şimdi konuşmak çok nesnel olmaz. Test araçları olan arkadaşların sonuçlarını bekliyoruz.

17. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Bende bu testi yapacaktım ama ilk denemede lahanayı ateşte unutunca :) olanlar oldu mutfak koku içinde kaldı ve çezvenin altı simsiyah oldu :)

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yengeyle papazı bulmuşsundur hocam ? :)

19. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal

Tamer bey test'i yaptınızmı sonuçları bekliyoruz

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de bu testlerin sonuçlarını bekliyorum açıkcası. Tamer abi sen de normal test kitleri vardır muhakkak eğer çıkacak sonuçları normal test kitleri ile karşılaştırırsanız iyi olur.

Sayfayı Paylaş