1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Kırmızı yosunlara ne oldu ?

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Okurt tarafından 16 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Arkadaşlar forumu takip edenler biliyordur benim akvaryumda alıp başını gitmesine izin verdiğim kırmızı yosunlarım vardı ve son İstanbul buluşmasında size kilo kilo getirmiştim. :) :)

Alan arkadaşaların akvaryumlarında ne oldu bu yosunlar, gelişebildiler mi? balıklarınız yiyor mu bunları, hangileri yemeği seviyor. Ankara'dan Hakan Küpeli arkadaşımız bir saat içinde tanglerin geriye bir şey bırakmadığını söylemişti. Akvaryumda iki adet palyaço bir adet sarı wrasse var, üstüne yeni balık alacağım. bu yosun sıkıcı bir hale gelmeye başladı(zararı yok sadece artık bitsin yahu) Hangi balığı alsam bu yosunu kontrol altında tutar? Geri dönüşlerinizi bekliyorum :)

murat parin, inifnity, Ankaraguclu ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu yosunları kontrol altında tutmaya çalışmak çılgınlık bence. Fakat, elbette doğal denge içinde tüketen bir balık olmalı. Bitiren değil kontrol eden olmalı. Kole tang işini görür sanırım, yahut küçük bir orange tang olabilir.

Okurt bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Aslında bende kaybetmek istemiyorum bu türü, oda dengenin bir parçası olsun, haftada nerdeyse bir avuç yosun yoluyorum akvaryumdan, biliyorum ki bu şekilde akvaryumdan birçok uzaklaştırmak istediğimiz maddeyi de dışarı çıkarabiliyoruz bu bakımdan bence çok faydalı ama diğer tarafı akvaryumda KH tüketimi çok yüksek seyrediyor bu mendeburlar yüzünden. yukardaki resmi aldığım zamanlar Ağutos sonu Eylül başı olması lazım . günlük 2 Kh düşüşe, Ph'da ise gündüz 8.2 -7.7 arasında dalgalanmalara sebep oluyorlardı. Zaten iki tane mercanımız var resmen turşu ettiler. Dozlama cihazımız olsa yine problem değil ama her akşam damlatma, kalkwasser adamın canını sıktılar.

sumpımda refigium için yer var aslında sanırım bu türü tamamen oraya alacağım, ters zamanlarda ışıklandırma ile çok faydalı olacak:)

Dediğiniz gibi şu tang işine bir bakmam lazım İstanbul yolu gözükmekte. :)

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özdemir abi ben şahsen yosunları çok sevdim ama şu an yarısı duruyor yiyenler var,yiyenler başta deniz kestanesi ve foxface...

Okurt bunu beğendi.
  5. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Bende de kayada kendiliğinden türedi ve hızla büyüyor... Fazla büyütmeden budama yapmak lazım o zaman. Peki sumpta ters zamanlı aydınlatma yapıldığında farkı ne olur abi... pH dalgalanması vs..?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi sendeki ondan değildir ondan bile olsa azıcık bir şey yapmaz...

7. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    İlk hali bu, şu aşamada birşey yok zaten, ama ilersi için sumpa mı almalı diye merak ettim...[​IMG]

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynısı kendi oluştu deme inanmam...:)

9. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    İlk başta corraline algae benzettim 1 mm çapında falandı, sonradan coştu. Kayada sporu kalmış ya da parçası vardı görmediğim... Canlı kayanın güzelliği bu işte :)

Alparslan bunu beğendi.
  10. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Özdemir bey sizin bu yosunlar hiçde fena görünmüyorlar şu KH tüketimleri olmasa koraline algler yerine bunları tercih etmek mümkün olabilirdi aslında. Her yeri mor mor sararlardı.

11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Bende 1 blue 1 yellow tang var. Bu yosunları afiyetle yediler açıkcası. Yellow daha iştahlı geldi bana. Gerçi bende çok az vardı bu yosunlardan. Akvaryuma kıvırcık yaprağı koyduğumda da aynı hızla tüketiyorlar. Sende yosun miktarı oldukca fazla. 1 veya 2 tang ekleyerek üretim/tüketim dengesi kurulabilir. Hatta 1 yellow tang le başlayıp duruma göre sayı arttırılabilir.

Okurt bunu beğendi.
  12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Özdemir yosunları kurutma, ben aylarca yosun aradım bulamadım şimdi akvaryumum yok yosun çok... Yosunları kurutma, yeni kuracağım akvaryuma lazım olacak bak arayınca bulamıyoruz ...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ters zamanlı aydınlatma veya 24 saat ışık uygulaması refugium içinde uygulanırsa nitrat, ph salınımı gibi unsurlara mükemmel katkısı olur bu türün. Tükettikleri karşılanacak elbet, gül ve diken misali.

14. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Burak bu konudaki uyarimi ozel mesaj veya yonetici arkadaslar uzerinden yapabilirdim ama kasitli olarak bu sekilde yapmayip bizzat buradan yapiyorum

Kullandigin dil cok irrite edici bir insani etnik kimligini afise edip ve hakkindaki olumsuz dusuncelerini o kisinin etnik kimligi ile iliski kurmaya calisiyorsun . Bu platformda kimsenin dini inanci etnik kimligini bilmiyorsun. Herkezi kendin gibi Musluman veya Turk kokenli oldugunu mu zannediyorsun. ESEFLE SENI KINIYORUM.

Benim hafif mustehcen esprimi editlemek bir yana hemen o yaziyi ucuran yonetici arkadaslari da bu konuda yavasliklari icin ayrica tebrik ederim.

Iyi aksamlar

KGEYGS, Alparslan ve BulentS bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikleriniz için teşekkürler arkadaşlar hızımız için. Ancak, Akvaryum Portalı Üstad üye ve Özel Üye statüsünde olan arkadaşların mesajlarını okumak için tıklar, konuya ilgisi için tıklar, kontrol için tıklamaz....kısaca bu statüler forumda sevilen, güvenilen kişilere verilir ve bu arkadaşlar için arkamıza bakmayız. Bu açıdan hız veya sürat, yahut yavaşlık bu yönüyle değerlendirilmeli. Yeni üyelerin mesajları kontrol için açılır.

Konuya dönecek olursak, Akvaryum portalı düşünce yapısı, bakış açısı hobi üçgeni içinde herkese eşittir ve akvaryumu seveni kucaklar. Zaten bunu sizler sanırım bizden de iyi biliyor ve zaman içinde en az bizim kadar kavramış bulunuyorsunuz. Hatalı söylem kullanılmış olabilir ama bireysel düşünceler kişileri bağlar ve kişiler aldıkları değerin hakkını vermek durumundalar....

Benim kırmızı yosunları Orange tang yedi mesela.;)

Alparslan ve BulentS bunu beğendi.
  16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Konuya geri dönecek olursak bu yosun türünden bende de bir dönem oldukça çok vardı. Ve bir gün yellow tang aldım, kısa sürede hepsini yedi. Malesef geçenlerde balıkları kaybedince, yeni yeni akvaryumun birçok noktasında tekrar türemeye başladılar. Çok arsız bir yosun türü olduğu için hızlıca çoğalmalarını izliyorum, ta ki yeni tanglar gelene kadar.

17. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Bende de vardı bir ara yellow alınca kökü kurudu. yellow gidince geri gelirmi bilmiyorum. :)

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hatayı anlayıp özür dilemek Erdemlik helal olsun.temo19
    Bana laf düşmezdi ama ikisini de çok seviyorum...:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş